Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Metamorfoza łazienki krok po kroku

sponsorowany
Metamorfoza łazienki krok po kroku - Leroy Merlin

Planując remont łazienki stajemy przed wieloma dylematami. Powinna być nie tylko funkcjonalna i piękna, ale również spełniać oczekiwania wszystkich użytkowników. Dlatego tak ważny jest dobòr odpowiedniego wyposażenia i jego ergonomiczne rozplanowanie. Warto przy tym uwzględnić rozwiązania, które będą pomagały w oszczędzaniu wody i energii. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaki charakter ma mieć planowana aranżacja. Marzy ci się salon kąpielowy niczym w prawdziwym SPA? Klasyczne, eleganckie wnętrze rodem z katalogu? A może minimalistyczna samotnia nawiązująca estetyką do przestrzeni industrialnych? Każda z tych opcji może się okazać prosta do osiągnięcia, pod warunkiem dopasowania funkcji do posiadanego metrażu. Przy odpowiednim zaplanowaniu - i dopasowaniu budżetu - nawet niewielka łazienka stanie się prawdziwą oazą spokoju. 

W ofercie Leroy Merlin znajdziemy szeroki wachlarz produktòw, które umożliwią stworzenie atrakcyjnej wizualnie i w pełni użytkowej łazienki: kabiny prysznicowe, umywalki, wanny i brodziki, meble i blaty łazienkowe, różnego rodzaju baterie, lustra i oświetlenie dedykowane tej przestrzeni, a także akcesoria i modne dodatki dekoracyjne. W razie potrzeby możemy skorzystać też z usług, które usprawnią proces projektowania i jego realizacji. Projektanci dostępni w stacjonarnych sklepach marki Leroy Merlin doradzą w wyborze rozwiązań i produktów, pomogą też w skompletowaniu listy zakupów. W razie potrzeby mamy też możliwość skorzystania z usługi transportu i montażu wyposażenia oraz podłączenia urządzeń.

Metamorfoza łazienki krok po kroku - Leroy Merlin

Salon kąpielowy niczym w SPA

Każdy posiadacz łazienki - nie tylko dużej - marzy o tym, aby uczynić z niej komfortowy pokój kąpielowy, w którym będzie można odpocząć i zregenerować siły pod koniec dnia pracy. Dysponując sporym metrażem możemy sobie pozwolić na wprowadzenie większej liczby elementów wyposażenia, czyli: oddzielnej kabiny prysznicowej i wanny, miski sedesowej i bidetu, dwóch umywalek z szafkami pod spodem, a także kilku słupków meblowych, w których schowamy niezbędne kosmetyki i detergenty, a także zapasowe ręczniki czy papier toaletowy. 

Taki salon kąpielowy możemy podzielić na strefy - nie tylko pod względem wizualnym, stosując odpowiednie odcięcia płytek na podłodze i ścianach, ale również dosłownie - na przykład z wykorzystaniem częściowej ścianki, za którą umieścimy sedes i bidet. Pamiętajmy o przemyśleniu miejsca zamocowania baterii i zestawów natryskowych, aby wszystkim domownikom wygodnie się z nich korzystało - nie mogą być za nisko, ani zbyt wysoko. Wszystkie baterie powinny być w tym samym kolorze i tej samej stylistyce, warto dopasować do nich również inne, mniejsze elementy wyposażenia, a także nawiązać do nich w dekoracjach. Wybierając baterię należy zwrócić uwagę na sposób montażu, materiał wykonania, rodzaj korka i typ perlatora.

Funkcjonalność i styl na niewielkim metrażu

Skromna powierzchnia nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu i estetyki - pod warunkiem zastosowania odpowiednich rozwiązań. Nawet mała łazienka w bloku zaspokoi nasze potrzeby, o ile ograniczymy wyposażenie do niezbędnego i użyjemy opcji kompaktowych. Warto zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej - ewentualnie wstawić niedużą wannę z deszczownicą i parawanem, które zastąpią prysznic.

Przechowywanie zorganizujemy w obrębie mebli dopasowanych na wymiar - dzięki nim lepiej wykorzystamy posiadaną przestrzeń, nie tracąc walorów użytkowych pomieszczenia. Pranie schowamy w koszu zintegrowanym z szafką, dzięki czemu unikniemy konieczności wstawienia oddzielnego, wolno stojącego kosza. Ograniczmy też liczbę kolorów i wzorów, dzięki czemu łazienka będzie się wydawała większa niż jest w rzeczywistości. Najlepiej postawić na trzy barwy - na przykład biel, szarość i drewno - i dodać do tego jeden wzór (może to być ceramiczny lub gresowy dekor na ścianie z geometrycznym lub kwiatowym patternem).

W planowaniu łazienkowej aranżacji niezwykle ważne jest też oświetlenie, które odpowiednio doświetli wszystkie miejsca, a tym samym optycznie powiększy wnętrze. Funkcjonale oświetlenie w postaci na przykład reflektorków po obu stronach lustra nad umywalką oraz plafon lub lampa wisząca dająca światło rozproszone to absolutna podstawa. Dokonując zakupu opraw oświetleniowych do łazienki pamiętajmy o klasie szczelności, która powinna nosić oznaczenie IP44. W ten sposób zapewnimy nie tylko atrakcyjny wygląd wnętrza, ale i bezpieczeństwo jego użytkowania.

Detale utrzymane w czerni - synonim elegancji w łazience

Wbrew obiegowej opinii nie należy wystrzegać się czarnego koloru na niewielkim metrażu - wystarczy stosować go z umiarem i w taki sposób, aby podkreślał walory aranżacji. Sprawdzi się również w łazience, szczególnie, jeśli zastosujemy oświetlenie w ciepłym kolorze, lustrzane tafle, błyszczące powierzchnie i właściwe proporcje wyposażenia do całego wnętrza. Użycie czerni w takiej koncepcji może przynieść niemałe - i pozytywne - zaskoczenie, które długo nie wyjdzie z mody i będzie nam się podobało. Zastosujmy zatem czarny grzejnik łazienkowy, baterie, ramy kabiny prysznicowej i obramowanie lustra. Sprawią one, że łazienka stanie się bardziej wyrazista i elegancka, będzie się też świetnie wpisywała w aktualnie obowiązujące trendy w aranżacji wnętrz. Podoba ci się styl glamour, industrialny lub skandynawski? Zastosuj czarne detale!

Łazienka dedykowana specjalnym potrzebom

Planowanie remontu i urządzenia łazienki staje się nieco trudniejszym zadaniem, kiedy musimy we wnętrzu uwzględnić potrzeby zdrowotne członka rodziny. Osoby niepełnosprawne oraz te w podeszłym wieku często nie radzą sobie samodzielnie w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych, dlatego wymagają wsparcia. Zapewnimy je poprzez odpowiednie wyposażenie łazienki w system poręczy i wsporników. Przydadzą się też specjalnie zaprojektowane, czyli powiększone, umywalki, a także maty antypoślizgowe, siedziska prysznicowe i specjalne miski sedesowe. Dzięki takiemu wyposażeniu niski poziom sprawności ruchowej nie będzie stanowił przeszkody w codziennej pielęgnacji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Drewniana szafka RTV – trwałe i ponadczasowe wyposażenie salonu
Zlewozmywak jednokomorowy - Kiedy będzie wystarczający?
Przepis na modne meble: poradnik łączenia kolorów i materiałów

Skomentuj:

Metamorfoza łazienki krok po kroku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej