Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Na styku okna z murem

Materiały prasowe
Co warto wiedzieć odnośnie zasad doboru odpowiednich komponentów w zależności od specyfiki konstrukcji budynku i parametrów technicznych stolarki otworowej? - Fot. Knelsen Polska

Systemy montażu stolarki okiennej w warstwie ocieplenia wciąż pozostają niedostatecznie rozpowszechnione na polskim rynku. Tymczasem rozwiązania tego typu oferują precyzyjne i bezpieczne zamocowanie okien w sposób zapewniający wysoką stabilność oraz izolacyjność termiczną. Przykładem jest system konsol montażowych Knelsen Polska. Jakie są kluczowe elementy tego systemu? Co warto wiedzieć odnośnie zasad doboru odpowiednich komponentów w zależności od specyfiki konstrukcji budynku i parametrów technicznych stolarki otworowej?

System konsol montażowych Knelsen Polska to jedno z najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki szerokiemu asortymentowi komponentów możliwe jest dostosowanie konstrukcji do indywidualnych wymagań projektowych, w tym zarówno do standardowych okien, jak i wielkoformatowych przeszkleń, fasad czy drzwi przesuwnych. W skład systemu wchodzą m.in.: konsole do montażu okien w warstwie ocieplenia, elementy do instalacji rolet nadstawnych, łączniki umożliwiające montaż parapetów zewnętrznych przed wykonaniem ocieplenia, stabilizatory montażowe dla poszerzeń systemowych oraz elementy do montażu długich zespolonych ciągów okiennych.

Mimo rozbudowanej struktury systemu Knelsen, jego montaż pozostaje intuicyjny. Podstawowe konsole EL wymagają jednego rodzaju śruby o średnicy 7,5 mm do zamocowania konsol zarówno do muru, jak i do ramy okna, co upraszcza proces instalacji.

Kluczowe czynniki decydujące o optymalnym doborze konsol montażowych

Właściwy dobór systemu zamocowania stolarki wymaga uwzględnienia szeregu parametrów technicznych. Podstawowe pytania, na które należy odpowiedzieć przed przystąpieniem do montażu, obejmują:

Odpowiedzi na te pytania pozwalają na właściwy dobór rodzaju konsol oraz ich konfiguracji, co gwarantuje odpowiednią stabilność i trwałość zamocowania.

Wybór konsol w zależności od materiału i wagi stolarki

Zastosowany system montażu musi uwzględniać zarówno materiał, z którego wykonana jest stolarka, jak i jej wagę. W tym kontekście stosuje się trzy podstawowe rodzaje połączeń:

- Rodzaj i grubość stali użytej do produkcji konsol również odgrywa istotną rolę. Dostępne są warianty o grubości 1,5 mm, 2,5 mm oraz 3,0 mm, co wpływa na ich nośność. Maksymalna nośność jednej konsoli może wynosić nawet 622 kg, co pozwala na bezpieczne zamocowanie nawet ciężkich konstrukcji okiennych typu HST – mówi Michał Michałowicz z firmy Knelsen Polska.

Wpływ podłoża i odległości od lica ściany na dobór konsoli

Rodzaj materiału, w którym osadzane są konsole, determinuje wybór odpowiednich łączników mechanicznych i sposób ich rozmieszczenia. Odpowiednia liczba i rozmiar zamocowań są kluczowe dla zapewnienia trwałości systemu. Kolejnym istotnym aspektem jest odległość punktu podparcia od lica muru. W zależności od projektu może ona wynosić od 10 mm do 350 mm, przy czym nawet maksymalne wysunięcie stolarki pozwala zachować wysoką nośność na poziomie 55 kg na konsolę.

Precyzyjne rozmieszczenie konsol – klucz do trwałości konstrukcji

Optymalne rozmieszczenie konsol jest kluczowe dla zapewnienia stabilności okna i jego odporności na siły działające prostopadle do powierzchni. Podstawowe zasady rozmieszczenia obejmują:

- Dla przykładu, dla okna jednoskrzydłowego rozwierno-uchylnego podpory umieszcza się bezpośrednio pod pionowym kształtownikiem ramy, przy maksymalnym odstępie 700 mm między podporami. W przypadku drzwi balkonowych należy dodatkowo zastosować podporę w połowie progu, co zwiększa stabilność całej konstrukcji. W każdym przypadku należy oczywiście uwzględniać szczegółowe wytyczne dostawcy systemu okiennego – tłumaczy ekspert z firmy Knelsen Polska.

Na styku okna z mure - Fot. Knelsen Polska
Na styku okna z mure - Fot. Knelsen Polska

Przykładowy dobór konsol

Rozważmy okno referencyjne o wymiarach 1230 mm × 1480 mm i wadze 70 kg. W oparciu o schemat rozmieszczenia podpór, konieczne będzie zastosowanie dwóch konsol podporowych, sześciu konsol bocznych i jednej konsoli górnej.

- Jeśli projekt zakłada wysunięcie okna na 100 mm od lica muru, a profil okienny ma szerokość 80 mm, punkt podparcia znajdzie się na głębokości 60 mm. Dla muru z cegły ceramicznej konieczne będzie zastosowanie dodatkowej szyny wspomagającej oraz dwóch śrub montażowych na konsolę, przy czym pierwsza śruba powinna być oddalona 30–40 mm od krawędzi ściany, a odległość między śrubami wynosić 80–100 mm. Zastosowanie konsoli montażowych jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które zapewnia osiągnięcie wysokich parametrów termicznych połączenia – wyjaśnia Michał Michałowicz z firmy Knelsen Polska.

Montaż stolarki okiennej w warstwie ocieplenia to proces wymagający precyzyjnego doboru systemu zamocowań. System Knelsen Polska oferuje kompleksowe i elastyczne rozwiązania, które można dostosować do każdego projektu, niezależnie od materiału stolarki, podłoża czy wytycznych projektowych. Kluczowe znaczenie mają tutaj: odpowiednia analiza obciążeń, rozmieszczenie konsol oraz dobór właściwych elementów montażowych. Stosowanie zaawansowanych systemów mocowań nie tylko zwiększa trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, ale także poprawia parametry izolacyjne budynku, co w dłuższej perspektywie przekłada się na wyższą efektywność energetyczną całej inwestycji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Domy z dużym przeszkleniami. Remedium na zimowy spleen?
Na styku okna z murem
Idealne okna - 7 najważniejszych trendów

Skomentuj:

Na styku okna z murem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej