Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

19 pomysłów na ogród zimowy - wskazówki i inspiracje

Iwona Szczepaniak, ES

A gdyby tak cieszyć się widokiem ogrodu w domowym cieple, mimo że za przeszklonymi ścianami jest mroźno, wieje i sypie śnieg? Oto nasze propozycje zimowych ogrodów.

Ogród zimowy może pełnić różne funkcje. Można go przekształcić w zieloną oranżerię albo w pomieszczenie dla nieodpornych na mróz roślin ogrodowych. Wykorzystywany bywa jako przeszklony salon, jadalnia, a nawet gabinet do pracy.

Ogród zimowy na tarasie

Zazwyczaj stawia się go przy ścianie zewnętrznej. Architekci często planują go w narożniku lub we wnęce pomiędzy ścianami – wtedy ma przynajmniej dwa murowane boki, komponuje się z bryłą domu i jest tańszy w budowie. Dobrym miejscem jest podcień albo taras pod dużym balkonem. Korzystna jest lokalizacja pośrednia – na przykład południowo-wschodnia i południowo-zachodnia. Tak usytuowany ogród przez część dnia znajduje się w cieniu. Kiedy jest postawiony od strony północnej, nie odczuwa się w nim gorąca, za to w zimie chroni dom przed mroźnym wiatrem. Lokalizacja wprost na południe sprawia, że pomieszczenie jest najintensywniej oświetlone i nagrzane.

Ogród zimowy całoroczny pozwolenie

Na postawienie oranżerii o powierzchni do 35 m² nie potrzeba pozwolenia. Należy jednak zgłosić zamiar jej wykonania w Starostwie Powiatowym.

Jak wykonać ogród zimowy?

Ogród zimowy powstaje z profili przyciętych na wymiar. Szkielet z profili aluminiowych jest najlżejszy, sztywny, najtrwalszy i najodporniejszy na niesprzyjające warunki – to wynik anodowania elementów lub malowania metodą proszkową. Ponadto takim profilom można łatwo nadać pożądany kształt oraz kolor. Wewnętrzne przekładki termiczne zapewniają termoizolację. Wyroby o takiej jakości mają jednak wysoką cenę, więc nie wszyscy się na nie zdecydują. Ze względu na dobre właściwości termoizolacyjne, wielu użytkowników wybiera profile z drewna. Nadają się do formowania łukowato wygiętych szkieletów. Chociaż wytwarza się je z drewna zabezpieczonego ciśnieniowo i klejonego warstwowo, trzeba je co jakiś czas konserwować. Coraz częściej spotyka się też konstrukcje będące połączeniem drewna i aluminium, co zapewnia stabilność ogrodu. Konstrukcje z profili stalowych stosuje się rzadko z powodu złych parametrów cieplnych. Ogród zimowy o powierzchni 20 mkw. średnio waży dwie tony. Trzeba zatem zapewnić podparcie ciężkiej konstrukcji w postaci mocnego fundamentu, przy uwzględnieniu obciążenia związanego ze śniegiem i wiatrem. Fundament musi być prawidłowo zaizolowany przed wilgocią i termicznie. Jeśli jego część nadziemna wystaje przynajmniej 15 cm ponad podłożem, a dookoła niej przebiega chodnik z drenażem lub opaska ze żwiru, wtedy woda opadowa nie zachlapuje szkła

Fundament powinien wystawać 15 cm ponad poziom gruntu. Pozwala to na skuteczne odprowadzanie wody z wnętrza konstrukcji i chroni zewnętrzne ściany ogrodu przed zabrudzeniem - Oknoplus

Dach i szyby w ogrodzie zimowym

Jeżeli dach jest szklany, trzeba go wykonać ze szkła bezpiecznego i nadać mu nachylenie 45-65°, które sprzyja zbieraniu większej ilości ciepła słonecznego i szybkiemu odprowadzaniu wody opadowej oraz zsuwaniu się śniegu. Na połaciach montuje się systemy rynnowe, kierujące wodę do rur spustowych.
Jedną z najpopularniejszych metod na lite zadaszenie ogrodu zimowego jest zbudowanie go pod balkonem lub pod podcieniem. Godne polecenia jest osłonięcie oranżerii zielonym dachem, zwanym dachem odwróconym. Zapewnia on izolację termiczną i komfortową temperaturę we wnętrzu. W dachu montuje się wzmocnione szyby hartowane albo bezpieczne. W ścianach natomiast zespolone szyby termoizolacyjne. Trzeba pamiętać, że w ogrodach zimowych współczynnik przenikania ciepła przeszkleń powinien być możliwie niski. Do ogrodu można zamówić szkło antywłamaniowe, a w drzwiach i oknach zamontować kontaktrony. Szyby nowej generacji pokrywają specjalne powłoki. Szkło samoczyszczące ma warstwę ułatwiającą jego pielęgnację. Tafle refleksyjne odbijają promienie słoneczne, ale przepuszczają światło, co sprzyja uprawie roślin. Szkło absorpcyjne pochłania natomiast promienie słoneczne, a typu antisol jest fabrycznie zabarwione.

Dachy wielospadowe, choć bardziej skomplikowane, wyglądają bardzo atrakcyjnie - Oknoplus

Wentylacja w ogrodzie zimowym

Taras zimowy? Sprawna wymiana powietrza w szklanym wnętrzu, jakim jest ogród zimowy, to sprawa bardzo ważna. Do wyboru mamy dwie metody wymuszenia obiegu powietrza.
Wentylacja naturalna polega na wietrzeniu ogrodu przez otwieranie drzwi i okien. Nie jest to jednak rozwiązanie, bo trzeba często uchylać okna i otwierać drzwi, co zimą powoduje ucieczkę ciepła. Lepiej zamontować nawiewniki higrosterowane, które reagują na wysoki poziom wilgotności powietrza i wpuszczają do domu odpowiednią ilość świeżego. Jeśli mamy w domu automatykę, warto podłączyć do niej drzwi i okna oranżerii oraz zastosować czujniki pogodowe, które zadbają, by zamykały się podczas deszczu czy wiatru. Wentylacja mechaniczna jest wygodniejsza i skuteczniejsza. Zimne powietrze napływa do wnętrza ogrodu przez nawiewniki zamontowane w jego dolnej części, a ciepłe usuwane jest przez wentylator mechaniczny zamontowany na górze. System wentylacji jest sterowany automatycznie (przez czujniki temperatury i wilgotności), więc nie wymaga obsługi.

Jeśli zależy nam na możliwości wykorzystywania ogrodu jako pomieszczenia mieszkalnego, powinniśmy się zastanowić, czy nie zamontować w nim klimatyzatora - Technika okienna A. Rduch & Z. Borek

Ogród zimowy - ogrzewany czy nieogrzewany?

To ważna decyzja – od niej zależy koszt wykonania ogrodu zimowego. Zimny ogród jest tańszy w budowie, ale korzysta się z niego tylko sezonowo. Ściany zewnętrzne i dach można wypełnić przeszkleniami z pojedynczymi szybami, ewentualnie płytami z poliwęglanu. Konieczne jest zaizolowanie termiczne przegrody (ściany i drzwi) na granicy z pomieszczeniami mieszkalnymi, ponieważ w zimie zazwyczaj utrzymuje się w nim temperatura 5-12°C. Wtedy nadaje się do przechowywania roślin tarasowych i domowych w okresie spoczynku. To idealne miejsce do przygotowywania wiosną rozsady. Ciepły ogród zimowy wymaga ułożenia ogrzewania oraz oszklenia o dobrej izolacyjności, ponieważ korzysta się z niego przez cały rok. Aby nie zaburzać go aranżacyjnie grzejnikami, wiele osób decyduje się na szkło grzewcze. Takie rozwiązanie to podwójna korzyść – we wnętrzu jest ciepło, na dachu nie zalega śnieg, a szklane ściany nigdy nie są skute lodem. Niezbędne jest też wyposażenie pomieszczenia w rolety wewnętrzne i zewnętrzne, zapewniające osłonę przed nadmiarem słońca.

Aby w pełni cieszyć się taką przestrzenią, można zdecydować się na zamontowanie wkładu kominkowego - Technika okienna A. Rduch & Z. Borek

Jakie rośliny nadają się do ogrodu zimowego?

Przy wyborze roślin do oranżerii nie liczy się tylko ich wygląd, ale również wymagania środowiskowe. Jeśli konstrukcja ogrodu zimowego wychodzi na południową stronę domu, można przypuszczać, że temperatura przez cały rok utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Dlatego do dobrze nasłonecznionej oranżerii warto wybrać rośliny ciepłolubne -

Ogrody zimowe znajdujące się po stronie wschodniej lub zachodniej domu wciąż stanowią ogrody ciepłe, lecz o mniejszym stopniu nasłonecznienia. Dobrze sprawdzą się tutaj rośliny, którym nie przeszkadza mniejsze ilość światła słonecznego i przebywanie w lekkim półcieniu, m.in.

Warunki panujące w ogrodzie zimowym o wystawie północnej różnią się od tych w ogrodzie o wystawie południowej. Warto postawić na rośliny, które lubią chłodniejszą temperaturę na poziomie 10-15 st. C oraz te, które w czasie zimowym przechodzą w stan spoczynku - kaktusy i sukulenty. Jeśli decydujemy się na ogród zimowy nieogrzewany, lecz o dobrym nasłonecznieniu, można stworzyć królestwo roślin cytrusowych. Drzewka cytrynowe czy mandarynkowe lubią chłodniejszą temperaturę, lecz aby mogły w pełni się rozwinąć, muszą być zlokalizowane w jasnym, odpowiednio doświetlonym miejscu. W jasnej, ale chłodnej oranżerii można również pokusić się o storczyki.

Poszczególne gatunki roślin powinny pasować do siebie pod kątem charakteru, a także wymagań środowiskowych - Technika okienna A. Rduch & Z. Borek

Ogród zimowy całoroczny - cena

Wybudowanie ogrodu zimowego przy domu to spora inwestycja. W przypadku aluminiowego stelażu zapłacimy ok. 2000-4000 zł za metr kwadratowy konstrukcji (czyli średnio ok. 60 tys. zł za ogród zimowy o powierzchni 20 mkw). Cena zależy od lokalizacji (taniej będzie np. w województwach podlaskim czy podkarpackim, a najdrożej – w Warszawie), a także od tego, czy budowany będzie dach jedno-, dwu- czy wielospadowy. Ogrody zimowe oparte na drewnianej konstrukcji są tylko niewiele droższe (ok. 2200-4300 zł/mkw.).

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof

Skomentuj:

19 pomysłów na ogród zimowy - wskazówki i inspiracje

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej