Oświetlenie szynowe
Oświetlenie na szynach, a właściwie szynoprzewodach pozwala na całkowitą zmianę instalacji świetlnej bez przeprowadzania gruntownego remontu. Jest to więc idealny wybór, gdy chcesz doświetlić miejsca, w których nie ma instalacji elektrycznej.
Popularne w przestrzeniach komercyjnych instalacje szynowe w końcu zostały docenione przez projektantów wnętrz i właścicieli mieszkań. Trudno się temu dziwić, bo w dość prosty sposób pozwalają na zmianę aranżacji świetlnej. Ich budowa opiera się na szynoprzewodach instalowanych na suficie lub ścianie, do których podłączone są punkty świetlne. Każdy z producentów proponuje kilka rodzajów lamp, które można ze sobą łączyć, przesuwać lub wymieniać, tworząc ciekawe, niestandardowe instalacje.
Oświetlenie szynowe: budowa systemu szynowego
Popularnie zwane szyny, w zależności od producenta, można montować natynkowo, ukryć w ścianie lub połączyć oba rozwiązania w ramach jednego systemu. Zazwyczaj mamy do dyspozycji kilka długości szyn, które łączymy za pomocą złączek (prostych lub narożnych) tworząc instalację o różnym kształcie (np. linia prosta, kwadrat, prostokąt). Do prawidłowego działania potrzebny jest też zasilacz. Zazwyczaj ma on określoną moc, która jest w stanie zasilić konkretną długość szyn lub liczbę punktów świetlnych o maksymalnej mocy, np. 100 W. Na koniec do szyn dołączamy punkty świetlne, czyli dowolnie wybrane lampy.
Rodzaje opraw do oświetlenia szynowego
Wybierając rozwiązanie szynowe musimy pamiętać, że do niego będą pasowały jedynie oprawy tego samego producenta. Tak więc jego wybór warto zacząć właśnie od lamp. Zazwyczaj mamy do dyspozycji po kilka modeli różnego rodzaju oświetlenia, np. oczka, taśmy LED, lampy wiszące, reflektory, plafony, abażury itp. Dzięki szerokiej gamie opraw można stworzyć kompletny system świetlny w dowolnym pomieszczeniu. Na przykład w salonie na jednym ciągu szyn może być umieszczone oświetlanie ogólne w formie oczek, reflektory podświetlające ścianę z galerią obrazów oraz wiszące nad stołem dekoracyjne lampy.
Zasilanie i sterowanie oświetleniem szynowym
Większość systemów szynowych podłącza się do zwykłej instalacji elektrycznej i steruje się w tradycyjny sposób, czyli łącznikami. W zależności od modelu podłączmy je do jednej fazy (łącznik pojedynczy), która pozwala na włączenie i wyłączenie całego systemu lub trzech faz (łącznik podwójny), którym możemy uruchamiać niezależnie trzy strefy oświetlenia. Nie trzeba tu specjalnych łączników, można wybrać dowolne, dobierając je do wystroju wnętrza. Na szczęście wybór osprzętu jest naprawdę duży zarówno pod względem designu jak i kolorystyki.
Niektórymi systemami oświetlenia szynowego można sterować przez aplikację w telefonie, dowolnie włączając, wyłączając, a nawet zmieniając barwę światła.
Skomentuj:
Oświetlenie szynowe