Pasjonująca powieść o tym, jak przyprawy zmieniły historię świata
Żadne inne towary nie uczyniły więcej, by zacieśnić więzy między Wschodem a Zachodem, Południem a Północą, niż przyprawy. To najstarsze i najgłębsze – nomen omen – korzenie światowej gospodarki.
- Kiedy i w jaki sposób powstały szlaki handlowe?
- Z jakiego powodu goździkowce rosły tylko w jednym miejscu na świecie?
- Dlaczego imbir to pierwsza przyprawa, jaką zaczęto uprawiać?
- Czy kasja to najlepszy lek na długowieczność?
- Po co Egipcjanie używali cynamonu do... przygotowania mumii?
Podróż na koniec świata
Wraz z najnowszym dziełem Thomasa Reinertsena Berga, zatytułowanym "Na koniec świata", podążamy śladami niezwykłych podróży chińskich cesarzy, królów i faraonów, portugalskich żeglarzy oraz piratów o różnorodnym pochodzeniu. Wnikamy w tajemnice słynnych ksiąg kucharskich tworzonych na europejskich dworach, odkrywając w nich przepisy, a także zagłębiamy się w traktaty medyczne, aby zrozumieć, jakie środki pomagały w leczeniu różnych dolegliwości. Przeglądamy poezję i święte księgi, aby poznać powody, dla których erotyczna "Pieśń nad pieśniami" uznawana jest za najbardziej "pikantne" z biblijnych pism. Ponadto, czytamy, które z naturalnych źródeł uważano za najskuteczniejsze afrodyzjaki.
Przechadzamy się ruchliwą ulicą w starożytnym Rzymie, zaglądamy do egzotycznej wioski na Molukach, gdzie wszyscy mieszkańcy angażują się w zbieranie korzeni. Doskonalimy sztukę przygotowywania ciasteczek, korzystając z receptury średniowiecznej zakonnicy Hildegardy z Bingen, oraz formujemy pierniczki, nawiązując do tradycji kształtowania ich przez samą Elżbietę I.
Docieramy do Bagdadu z opowieści "Tysiąca i jednej nocy", przybijamy do portu w Wenecji, z którego wkrótce wyruszy znana flota, przeżywamy dzień z życia zbieraczy kory na Sri Lance i wyruszamy do Indonezji razem z holenderskimi kolonizatorami podczas Złotego Wieku Niderlandów.
"Obserwujemy" protest we Francji przeciwko... ekskluzywnym produktom. Palimy terapeutyczne, goździkowe papierosy dla astmatyków i oczekujemy na Manhattanie na parowce wypełnione korzeniami. W końcu docieramy do współczesności, w której wielkim problemem jest fałszowanie przypraw, choć niebawem największym może być kwestia zmiany klimatu i jego wpływu na bezcenną roślinność.
Co jest prawdą, a co mitem?
Razem z autorem kontynuujemy pasjonujące dochodzenie, próbując rozróżnić, co z przeszłości jest faktem, a co jedynie legendą. Historia wydaje się być miejscami poplątana, gdyż pod tą samą nazwą mogły funkcjonować różne rodzaje przypraw: na przykład pieprz jamajski to tak naprawdę ziele angielskie, a informacje na mapach handlowych mogą czasem się wykluczać...
Niezwykła, szeroko zakrojona książka, w której doprawione przyprawami mieszają się historia, geografia, obyczaje i zapis codziennego życia naszych przodków.
"Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię" Thomas Reinertsen Berg
- Tłumaczenie: Maria Gołębiewska-Bijak
- Premiera: 22 listopada 2023 r.
- Wydawnictwo: Znak Literanova
O AUTORZE
Thomas Reinertsen Berg - norweski pisarz i dziennikarz. Studiował literaturoznawstwo, jest także ekspertem do spraw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Od zawsze fascynowały go mapy, dlatego też napisał książkę opowiadającą o skomplikowanej historii kartografii ostatnich 3000 lat: "Verdensteater Kartenes historie", która w 2017 roku została wyróżniona najważniejszą norweską nagrodą literacką Brage Prize w kategorii non-fiction. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukazało się polskie wydanie tej książki pt. "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" w przekładzie Marii Gołębiewskiej-Bijak. W 2019 roku książka znalazła się w finale konkursu organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński na Najmądrzejszą Książkę Roku. "Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię" to najnowsza książka autora.
Skomentuj:
Pasjonująca powieść o tym, jak przyprawy zmieniły historię świata