Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pokój dla dziecka alergika. Jak go urządzić?

sponsorowany
W pokoju dziecka z alergiami warto zainwestować w zabudowane szuflady pod łóżkiem. - Fot. Leroy Merlin

Stworzenie bezpiecznej i komfortowej strefy w domu staje się priorytetem, kiedy mamy dzieci z alergiami. Dotyczy to nie tylko mebli, tekstyliów i mniejszych elementów wyposażenia, ale również farb, materiałów na podłogę czy grzejnika. Warto też zadbać o oczyszczanie powietrza i unikać produktów zawierających formaldehydy, które powodują podrażnienia i zwiększają podatność na alergeny.

Zasady urządzania pomieszczenia dla alergika

Podłoga i listwy przypodłogowe muszą być wolne od szczelin i antystatyczne, aby nie przyciągać i nie gromadzić kurzu. Powierzchnia powinna być łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji środkami bez drażniących składników i zapachów. Jeśli wybierzemy drewno, do jego zabezpieczenia należy użyć oleju lub lakieru na bazie wodnego rozpuszczalnika. Panele laminowane pozwolą stworzyć idealnie gładką powierzchnię. Świetnie sprawdzi się też korek – antystatyczny, ciepły i komfortowy. Bezpieczna i łatwa w czyszczeniu za pomocą ekologicznych środków będzie też wykładzina PCV. Niewskazane są za to inne wykładziny, w tym dywanowe, które gromadzą kurz i są trudne w czyszczeniu.

Ściany muszą być suche, równe i gładkie, aby nie dopuścić do gromadzenia się kurzu i powstawania pleśni. Farby użyte do malowania nie mogą wydzielać silnych oparów ani lotnych związków organicznych. Niewskazane są: tynki mineralne, farby rozpuszczalnikowe i amoniakowe, strukturalne i krzemianowe oraz produkty zawierające toluen, aceton i benzen. 

Zaleca się równe płyty gipsowo-kartonowe lub tynki wapienne i gipsowe. Ściany najlepiej pokryć farbami ze znakiem Błękitnego Anioła, Bezpieczeństwa E lub rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Są wodorozcieńczalne, bezwonne, przepuszczające parę wodną i odporne na zabrudzenia. Tapet lepiej unikać lub wybrać zmywalną, papierową lub wykonaną z korka, który „oddycha” i jest odporny na pleśń. Do tego wymagany jest specjalny rodzaj kleju, który dodatkowo zapobiega rozwojowi pleśni.

Rolety i gładka powierzchnia podłogi - elementy wystroju pożądane w pokoju hypoalergicznym. - Fot. Leroy Merlin

Meble i tekstylia do pokoju dziecka alergika

Meble powinny mieć proste kształty i gładką, nieporowatą powierzchnię, która będzie łatwa do utrzymania w czystości, nie będzie gromadzić kurzu ani alergenów. Powinny być wykonane z materiałów bezpiecznych dla alergików i wolne od formaldehydów. Warto postawić na zabudowę na wymiar, która nie odstaje od ścian, posiada mniej zakamarków i szczelin, dzięki czemu nie gromadzi kurzu na powierzchni ani na przechowywanych ubraniach czy zabawkach. 

Tekstylia należy ograniczyć do minimum, a te wybrane powinny być naturalne. Zasłony i firany zastąpi roleta dzień-noc, o wiele łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Dywan musi być hipoalergiczny i posiadać krótkie, łatwe w czyszczeniu włosie.

Tekstylia w pokoju alergika nie są wykluczone, jednak dywan i pościel warto wybrać hypoalergiczną. - Fot. Leroy Merlin

Materac i pościel - jakie dla alergików?

Materace powinny być wykonane z hipoalergicznych materiałów, które są odporne na rozwój roztoczy i inne alergeny. Odpowiednie będą modele z lateksu naturalnego lub pianki z pamięcią kształtu i pokryciem zapobiegającym rozwojowi roztoczy. Materac musi być łatwy do utrzymania w czystości – ułatwią to m. in. odpinane pokrywy.

Pościel powinna być specjalnie przeznaczona dla alergików. Na przykład poduszki i kołdra najlepiej wybrać z wypełnieniem z wytrzymałych poliestrowych silikonowanych włókien, które zapewniają puszystość i utrzymanie ciepła na całej powierzchni. Włókna te są niezwykle wytrzymałe i odporne na zagniecenia. Pościel trzeba regularnie prać w co najmniej 60° C, można też używać specjalnych detergentów hipoalergicznych. Warto zrezygnować z ozdób jak hafty czy koronki, które utrudniają utrzymanie czystości i gromadzą kurz.

Kąt małego alergika nie może przypominać sterylnej sali szpitalnej, jednak wszelkie dekoracje tekstylne powinniśmy regularnie prać i czyścić. - Fot. Leroy Merlin

Oczyszczacz powietrza w pokoju alergika

Skutecznie usuwa alergeny (cząsteczki kurzu, pyłki czy bakterie), zapewniając czyste i zdrowe powietrze. Powinien zawierać wysokiej jakości filtr HEPA, może być też wzbogacony o filtr węglowy, który pochłonie lotne związki organiczne. Dobrym wyborem będzie urządzenie monitorujące na bieżąco czystość powietrza i uruchamiające się po odnotowaniu złych parametrów. Przy zakupie oczyszczacza powietrza trzeba sprawdzić współczynnik CADR określający, ile powietrza zostanie oczyszczone w ciągu godziny. Oczyszczacz powinien pracować cicho i szybko wykrywać zanieczyszczenia, jak smog czy dym z kominka.

Podłoga bez szpar – np. w formie paneli winylowych – to dobry pomysł dla osób uczulonych na kurz i odchody roztoczy. - Fot. Leroy Merlin

Urządzając pokój dla dziecka alergika, należy kierować się zasadami prostoty, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Wybieraj materiały i tekstylia hipoalergiczne, utrzymuj czystość, stosuj oczyszczacze powietrza i eliminuj potencjalne źródła alergenów. Dzięki temu stworzysz bezpieczne i komfortowe miejsce dla swojego dziecka, w którym będzie mogło swobodnie rozwijać się i odpoczywać.

Zabudowane szafki to świetne rozwiązanie pozwalające utrzymać czystość i ograniczyć kurzenie. - Fot. Leroy Merlin
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Polimerowe szkło RAUVISIO crystal – nowe, inspirujące kolory od REHAU
Ekowyposażenie łazienki – jak stworzyć ekologiczną przestrzeń?
Wybieramy wyposażenie łazienki w Media Expert

Skomentuj:

Pokój dla dziecka alergika. Jak go urządzić?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej