Pokój ucznia. Aranżacje
Jak urządzić pokój ucznia, aby czuł się w nim dobrze, mógł rozwijać kreatywność, a jednocześnie, by przestrzeń sprzyjała koncentracji i nauce? Oto nasze propozycje aranżacji.
Początek roku szkolnego bardzo często wiąże się z remontem lub odświeżeniem pokoju dziecka, zarówno starszego, jak i młodszego. Dobrze dobrane biurko z wygodnym fotelem zachęci je do nauki, a przynajmniej ułatwi tę czynność. Natomiast odpowiednio dopasowane łóżko sprawi, że uczeń dobrze wypocznie i nabierze sił na kolejny dzień.
Pokój dla ucznia. Niech żyje nauka!
Urządzanie miejsca pracy zacznijmy od wyboru biurka. Ten mebel powinien mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość. Standardowy wymiar waha się pomiędzy 74 a 77 cm. Warto jednak dostosować go do wzrostu dziecka, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna naukę i „dorosły” mebel będzie zwyczajnie za duży. Łatwo sprawdzimy, czy ma odpowiednie wymiary – jeśli w pozycji wyprostowanej uczeń może na blacie ułożyć ręce ugięte w łokciu pod kątem prostym, a jednoczenie kolana też tworzą kąt 90°, natomiast stopy spoczywają na podłodze – to możemy być pewni, że biurko ma odpowiednią wysokość. Wielkość blatu to kolejna ważna kwestia przy wyborze tego mebla. Uczące się dziecko korzysta z wielu przyborów. Ważne, by znalazło się dla nich miejsce na blacie. Wybierzmy więc mebel o szerokości minimum 120 cm. Na pozostałe książki i przybory przyda się szafka z półkami i szuflada na małe akcesoria. Nie zapominajmy o różnych organizerach – kubkach, szufladkach, małych półeczkach czy wieszakach, które warto ułożyć na blacie lub powiesić na ścianie tuż nad nim.
Drugim istotnym elementem wyposażenia miejsca do nauki jest krzesło, które zapewni odpowiednią postawę i odciąży kręgosłup. Wybierając je, zwróćmy uwagę na kilka elementów:
- oparcie musi być podporą dla całej długości pleców łącznie z karkiem. Dobrze, gdy jest lekko wypukłe na odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
- miękkie siedzisko powinno mieć taką głębokość, by w pozycji siedzącej kolana ucznia wystawały na kilka do kilkunastu centymetrów poza nie;
- regulowana wysokość zapewni ustawienie mebla w najwygodniejszej pozycji. Będzie można ją zmienić, gdy uczeń podrośnie.
Pokój dla ucznia. Ach śpij kochanie
Uczeń zdecydowanie lepiej chłonie wiedzę, gdy jest wypoczęty. Ważną rolę w pokoju odgrywa wygodne łóżko. Planując zakup zacznijmy od ustalenia wymiarów mebla. Minimalna szerokość, nawet dla pierwszoklasisty, to 90 cm (nastolatkowi wygodniej będzie na szerszym posłaniu). Długość łóżka dopasowujemy indywidualnie, a mianowicie powinno być dłuższe o 25 cm niż wynosi wzrost dziecka. Dobry sen zapewni wygodny materac o odpowiedniej miękkości. Można go sprawdzić jeszcze w sklepie. Połóżmy się na wznak i wsuńmy otwartą dłoń między materac a odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli poczujemy lekki opór to znaczy, że jest on odpowiedniej miękkości; gdy dłoń wsuwa się bez problemu, powierzchnia jest za twarda, a gdy w ogóle nie możemy jej włożyć pod plecy – to znaczy, że materac jest zbyt miękki.
Urządzając łóżko nie zapomnijmy o pościeli. Najlepiej, gdy będzie z naturalnej tkaniny – bawełny lub lnu – która przepuszcza wilgoć, czyli oddycha. W ciągu dnia posłanie warto przykryć narzutą lub kocem, zwłaszcza, jeśli łóżko pełni funkcję siedziska podczas wizyt kolegów naszej pociechy.
Niezwykle oświecony
Pokój ucznia musi spełnić wiele ról – jest domowym biurem, sypialnią, pokojem gościnnym oraz miejscem do relaksu. Właśnie dlatego warto w nim zainstalować zróżnicowane źródła światła. Oprócz oświetlenia ogólnego, którego funkcję najczęściej pełni lampa sufitowa, konieczne jest oświetlenie miejsca pracy. Tu przyda się lampka świecąca światłem zbliżonym do dziennego (mierzonego koło południa), czyli o barwie między 3300 a 4000°K . Informację o barwie światła znajdziemy na opakowaniu żarówki lub lampy, jeśli to model zintegrowany. Takie światło sprzyja skupieniu się na nauce. Ustawmy lampkę na blacie biurka lub zawieśmy nad nim. W pokoju ucznia przyda się też inne światło – dekoracyjne. Dobrze gdy jest one delikatne, nieco cieplejsze od tego do nauki – przy takim świetle można się odprężyć lub urządzić spotkanie z przyjaciółmi.
Skomentuj:
Pokój ucznia. Aranżacje