Architekci radzą. Pokoje dla licealistów
Kupiliśmy mieszkanie o powierzchni 78,2 metrów kwadratowych z trzema pokojami, przeznaczone dla rodziny z trojgiem dzieci w wieku licealnym. Czy jest możliwość wydzielenia oddzielnych pokoi dla każdego z nich? Ważne, aby były dwie łazienki, najlepiej z wanną i prysznicem. Konieczna jest również garderoba lub duża liczba szaf. Rafał z Poznania
Rozwiązanie I
Aby móc zrealizować ten program funkcjonalny, zdecydowałam się przenieść kuchnię do pokoju dziennego i zaprojektować ją wzdłuż ściany łazienkowej. Kuchnię-aneks oddziela od części wypoczynkowej ścianka do sufitu. Część ta z racji tego, że pełni teraz – oprócz funkcji pokoju dziennego – również funkcję sypialni dla rodziców, jest oddzielona od reszty pomieszczeń dwuskrzydłowymi drzwiami (rozkładana kanapa ustawiona w kącie wypoczynkowym na noc zmienia się w miejsce do spania). Ze względu na takie połączenie dwóch stref, musimy zamontować kuchenkę elektryczną i podciągnąć wentylację grawitacyjną z pierwotnej kuchni.
Także z pierwotnej kuchni wydzieliłam sypialnię dla jednego z dzieci i dodatkowo garderobę. To pomieszczenie również powinno być wentylowane, więc konieczne jest wykonanie otworów wentylacyjnych w drzwiach. Łazienka główna została nieznacznie pomniejszona na korzyść pokoju obok, dzięki czemu zmieściły się w nim pełnowymiarowe szafy. Drugi pokój dziecięcy pozostał bez zmian architektonicznych. W łazience mamy wannę – 75 x 160 cm, sedes podwieszany, umywalkę 60 x 48 cm i pralkę o wymiarach 55 x 60 cm. Z niedużego WC powstała dodatkowa łazienka z prysznicem 70 x 110 cm, powiększona kosztem przedpokoju.
Autor: Justyna Burdow-Gołoś
Rozwiązanie II
Główne zmiany w tym projekcie dotyczą przeniesienia węzła sanitarnego w jedno miejsce – łazienka i WC są teraz obok siebie – oraz przeniesienia kuchni do pokoju dziennego. Pokój ten jest jednocześnie sypialnią rodziców, a aneks kuchenny urządzony jest wzdłuż ściany – od strony pierwotnej kuchni (odpływ ze zlewu poprowadzony jest pod uniesioną podłogą w nowym pokoju dziecięcym, zlokalizowanym za ścianą). Podest, przez który mamy wejście do pokoju dziecięcego, uniesiony jest w stosunku do pierwotnej podłogi o około 10 cm. Otwór drzwiowy również trzeba podnieść o tę wartość, aby zmieścić typowe drzwi.
Do pokoju dziennego bezwzględnie trzeba doprowadzić wentylację grawitacyjną z dawnej kuchni i zamontować płytę grzewczą elektryczną. Z łazienki głównej postanowiłem wydzielić drugą – mniejszą, z toaletą i wygodnym prysznicem o wymiarach 70 x 100 cm. W łazience głównej natomiast stanie prostokątna wanna – 70 x 150 cm, zostanie zamontowana umywalka nablatowa 60 x 45 cm i podłączona pralka 55 x 60 cm. Pokoje dzieci nieco zmniejszyłem, ale mieszczą się w nich szafy ubraniowe, biurka i łóżka o wymiarach 80 x 200 cm.
Autor: Krzysztof Radzanowski
Skomentuj:
Architekci radzą. Pokoje dla licealistów