Polscy artyści zdobywali uznanie w dziedzinie plakatu od czasów powojennych. W latach 50-60. XX wieku powstało określenie Polskiej Szkoły Plakatu w odniesieniu do plakacistów uznanych na arenie międzynarodowej. Prezentujemy zaledwie kilka nazwisk wybitnych twórców tej sztuki. Artyści stosując metafory, ironie czy intelektualne aluzje prezentowali na plakatach tematy społeczne, kulturalne, sportowe oraz propagandowe.
Polska Szkoła Plakatu: Waldemar Świerzy
Profesor projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Jego nagradzane w międzynarodowych konkursach plakaty znajdują się w prestiżowych muzeach, np.: MoMA w Nowym Jorku, Institute of Contemporary Art w Londynie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Staatliche Musseen w Berlinie. Oprócz plakatów projektował ilustracje do książek, okładki płyt i czasopism czy znaczki pocztowe.
Polska Szkoła Plakatu: Roman Cieślewicz
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni plakatu. Na początku lat 60. zamieszkał w Paryżu. Pracował tutaj jako dyrektor artystyczny francuskiego wydania „Elle” oraz dla magazynu „Vogue”. Zaprojektował dekorację francuskiego parlamentu oraz paryskiego ratusza. Swoje plakaty wystawiał na licznych wystawach, m.in. w Paryżu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Nowym Jorku, Lahti, Essen czy w Amsterdamie.
Polska Szkoła Plakatu: Jan Lenica
Twórca określenia „Polska Szkoła Plakatu”, którego użył w artykule publikowanym w szwajcarskim „Graphisie”. Zaczynał od rysunków satyrycznych w „Szpilkach”, a specjalizował się w plakatach, na początku filmowych. Tworzył filmy animowane nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Projektował też scenografie operowe i wykładał na uniwersytetach w Cambridge w USA oraz w Kassel.
Polska Szkoła Plakatu: Jan Młodożeniec
Wielokrotnie nagradzany mistrz Polskiej Szkoły Plakatu, a także grafik, ilustrator i malarz. Stworzył kilkaset plakatów o tematyce filmowej i teatralnej, głównie na potrzeby warszawskich instytucji, a także z okazji wydarzeń kulturalnych. Projektował ilustracje i okładki książek. Jego prace można oglądać w zbiorach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Na przestrzeni około 40 lat prezentował swoje plakaty na wielu wystawach w kraju i za granicą.
Polska Szkoła Plakatu: Eryk Lipiński
Studiował malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Karykaturzysta, satyryk, autor plakatów i ilustracji do książek, również książek na temat karykatury i satyry. Założył tygodnik satyryczny „Szpilki” którego był redaktorem naczelnym oraz Muzeum Karykatury w Warszawie. W 1966 roku został komisarzem i uczestnikiem I Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
Polska Szkoła Plakatu: Franciszek Starowieyski
Mistrz rysunku, grafik, malarz, jak również twórca ponad 300 plakatów. Był autorem scenografii telewizyjnych i teatralnych, z epizodami aktorskimi w filmach Wajdy i Zanussiego. Dał się poznać jako znawca oraz kolekcjoner sztuki XVII-wiecznej. Pracował głównie w Warszawie i w Paryżu. Wykreował unikalny Teatr Rysowania – spektakl publicznego, czasem kilkudniowego rysowania na dużych, wielometrowych powierzchniach. Lubił zaskakiwać i szokować odbiorcę.
Polska Szkoła Plakatu: Piotr Młodożeniec
Artysta grafik, malarz, rysownik, twórca filmów animowanych oraz ilustracji do książek i wydań prasowych. Jest synem Jana Młodożeńca, jednego z głównych twórców Polskiej Szkoły Plakatu oraz bratem Stanisława, malarza. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie malarstwo, potem sztukę książki oraz w pracowni plakatu. Jako jeden z pierwszych twórców wprowadził do swoich prac technikę i język obrazu komputerowego.
Polska Szkoła Plakatu: Ryszard Kaja
Grafik, scenograf, malarz. Pochodził z artystycznej rodziny, był synem ceramiczki i malarki Stefanii Patalas oraz grafika Zbigniewa Kai. Studiował na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Był autorem ponad setki scenografii teatralnych w kraju i za granicą. W dziedzinie plakatu rozpoznawalność przyniósł mu cykl „Polska”, który powstawał od 2012 roku na zamówienie Galerii Polskiego Plakatu we Wrocławiu.
Polska Szkoła Plakatu: Leszek Żebrowski
Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale projektowania graficznego. Zajmuje się rysunkiem, grafiką artystyczną, malarstwem, fotografią, scenografią i filmem. Jest autorem ponad kilkuset plakatów z dziedziny kultury. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość na przeglądach i konkursach w kraju oraz za granicą. W dziedzinie plakatu jest zaliczany do nurtu portretowego.
Polska Szkoła Plakatu: Sebastian Kubica
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w projektowaniu graficznym, rysunku, ilustracjach i grafice artystycznej. Prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie. Wykłada i prowadzi warsztaty dla studentów w Polsce i za granicą, między innymi w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech, Chile, Chinach, Islandii, Panamie.
Polska Szkoła Plakatu: Maja Wolna
Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi zajęcia z grafiki na Wydziale Animacji UAP, a także wykłada w Wyższej Szkole Informatyki oraz w Wyższej Szkole Fotografii w Warszawie. Tworzy plakaty, rysunki, ilustracje, maluje obrazy. Uczestniczyła w wielu wystawach plakatów w kraju oraz za granicą. Została nagrodzona Złotym Medalem na 22 Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w kategorii plakat ideowy. Jest znana z malarskiej serii plakatów-portretów.
Polska Szkoła Plakatu: Bartosz Kosowski
Absolwent ASP w Łodzi. Od 15 lat zajmuje się plakatem filmowym, ilustracją prasową oraz portretem. Współpracował z markami takimi jak: Apple, LucasFilm, Disney, HBO, Canal+, Netflix, Legendary Pictures, The New Yorker czy The Hollywood Reporter. Jako jedyny Polak jest laureatem pięciu złotych, jednego srebrnego i jednego brązowego medalu, przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów. Swoje prace wystawiał na licznych wystawach w Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco, Nagoi, Hongkongu, Vicenzie, Lahti, La Paz czy w Londynie i nie tylko.
Polska Szkoła Plakatu: Dawid Ryski
Z wykształcenia architekt krajobrazu. Autor licznych ilustracji prasowych do: Computer World, The Washington Post, The Wall Street Journal, The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire oraz wielu plakatów koncertowych: Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari. Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. Współpracował m.in. z: Apple, Saucony, Eurovision Music Contest, HBO, Skanska, Gestalten, British Council, Ikea, Converse, Lagom Design, Sony Music.
Polska Szkoła Plakatu: Jakub Zasada
Autor ponad 300 plakatów, przede wszystkim do wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, filmów niezależnych, a także lokalnych i społecznych inicjatyw. Brał udział w wielu indywidualnych oraz zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. z Wrocławską Galerią Polskiego Plakatu, Dydo Poster Gallery oraz różnymi instytucjami kultury, a także organizacjami pozarządowymi. Mieszka i pracuje w Księżu Małym we Wrocławiu.
Polska Szkoła Plakatu: Katarzyna Bogucka
Artystka obroniła dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Laureatka wielu nagród oraz wyróżnień, m.in. wyróżnienia Bologna Ragazzi Award w kategorii Book&Seeds za „Wytwórnik kulinarny”. Ilustratorka działająca na wielu frontach. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy, w książkach dla dzieci (także autorskich), w animacji, street artcie, jak i szeroko pojętym designie.
Polska Szkoła Plakatu: Adam Kosik
Architekt krajobrazu, który tworzy ilustracje. Spod jego ręki wychodzą plakaty pokazujące głównie miejskie, ale nie tylko, plenery. Przedstawiane tematy dotyczą budynków i ich wnętrz. Twórca ma słabość do powojennego modernizmu, który zna głównie ze zdjęć i opowieści. Aby wydobyć ich klimat, sięga po zdecydowaną kolorystykę, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów. Projektuje również grafiki drukowane na tkaninach.
Polska Szkoła Plakatu: Paulina Dudek
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła również Malarstwo na Akademii Jana Długosza w Częstochowie, a także odbyła staż na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze w Holandii. Zajmuje się głównie malarstwem, projektowaniem graficznym, ilustracjami, portretami na zamówienie oraz ceramiką. Nie mogłaby żyć bez roślin, kwiatów, kawki i swojego kota.
Skomentuj:
Polska Szkoła Plakatu