Okna ponad standard
Okno to jeden z ważniejszych elementów domu, który nie tylko podnosi estetykę budynku, ale też ma istotny wpływ na jego parametry oraz na komfort życia mieszkańców. Wybierając unowocześnienia w zakresie okien, zawsze powinniśmy mieć na uwadze kilka znaczących aspektów, takich jak energooszczędność, bezpieczeństwo i funkcjonalność.
Zamawiając okno, warto zastanowić się, jakim potrzebom ma ono sprostać. Możemy kupić standardowe, które spełnia jedynie wymagania zawarte w przepisach. Jeśli jednak zależy nam na większej energooszczędności, rozważmy specjalnie skonfigurowane pakiety szybowe, zaawansowaną termicznie ciepłą ramkę międzyszybową, która ograniczy lub całkowicie wyeliminuje pojawianie się pary wodnej na wewnętrznej szybie, czy trzecią uszczelkę.
Nowoczesne przeszklenia to coś więcej, niż zwykła szyba w oknie. Współczesne okno to w dużym stopniu innowacyjne szyby, np. zapobiegające przegrzewaniu pomieszczeń, zapewniające prywatność lub większy dopływ światła dziennego, a także najbardziej zaawansowane technologicznie – zasilane elektrycznie z możliwością sterowania przeziernością na żądanie lub szyby grzewcze.
Obecnie inwestorzy chętnie decydują się na wielkogabarytowe przeszklenia, wybierając drzwi tarasowe HST. W takim rozwiązaniu warto postawić na konstrukcje przesuwne z całkowicie zabudowanym progiem, stanowiące bezpieczne przejście ze strefy salonu do ogrodu.
Okno powinno też zapewniać bezpieczeństwo pojmowane dosłownie, czyli odporność na włamanie. Współczesne okna nie tylko mogą mieć okucia zapewniające różne poziomy bezpieczeństwa, ale również takie, które informują właściciela domu o tym, że ktoś akurat próbuje dostać się do środka. Dzisiejsze okna to jednocześnie elementy, które stanowią część inteligentnego domu, gdzie możliwe jest np. zdalne sterowanie nimi, wentylacja na odległość czy ochrona budynku.
Jeszcze cieplejsze okna
Obowiązujące przepisy budowlane wyraźnie wskazują na to, że wznoszone budynki mają być ekologiczne oraz spełniać wyśrubowane standardy energetyczne. Budując nowy dom zgodnie z przepisami musimy wyposażyć go w pionowe okna i drzwi tarasowe o współczynniku przenikania ciepła Uw nie większym niż 0,9 W/(m2K). W przypadku okien połaciowych wartość ta nie może być wyższa niż 1,1 W/(m2K).
Ponieważ szyba może zajmować nawet 90% powierzchni okna, jej właściwości mają niebagatelny wpływ na parametry całej konstrukcji. W dobie rosnących cen energii, w obliczu długiego sezonu grzewczego, od okien wymaga się dziś pełnej niezawodności, energooszczędności oraz trwałości, a nie tylko oprawy dla pięknego widoku.
Jeśli chodzi pakiety szybowe, trzeba wiedzieć, że liczy się nie tylko liczba szyb (obecnie standardem są pakiety trzyszybowe), ale również grubość tafli. Zasada jest prosta – im grubsze jest szkło, tym lepsze parametry całości uzyskamy. Już kilka milimetrów szkła ma ogromny wpływ na to, ile ciepła pozostanie we wnętrzach, co przekłada się bezpośrednio na wysokość naszych rachunków.
Szyby w oknach
Dziś do okien przywiązuje się dużą wagę – okna doświetlają i dogrzewają pomieszczenia, chronią przed dostaniem się złodziei do środka. Izolują od hałasu otoczenia, a także redukują koszty energii potrzebnej do codziennej eksploatacji budynku, uniemożliwiając nadmierną ucieczkę ciepła na zewnątrz.
Od pewnego czasu wyraźnie odczuwamy ocieplenie klimatu, co momentami potrafi być naprawdę dokuczliwe. Chętnie wtedy sięgamy po różne metody schładzania – klimatyzację czy nawet zwykłe wentylatory, które zużywają dużo energii. Warto wiedzieć, że gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, skuteczną osłonę przed słońcem zapewniają szyby przeciwsłoneczne, które dzięki specjalnej powłoce z tlenków srebra chronią wnętrza przed przegrzewaniem. Podstawową zaletą wysokoselektywnego szkła jest bowiem blokowanie nadmiaru promieniowania podczerwonego, za sprawą którego rośnie temperatura w pomieszczeniach. Co ważne, przepuszczalność promieni słonecznych pozostaje na wysokim poziomie, dzięki czemu nadal możemy cieszyć się naturalnym światłem. Łącząc w jednym pakiecie szkło przeciwsłoneczne z niskoemisyjnym, otrzymamy zestaw zapewniający właściwą temperaturę, oświetlenie i oszczędności we wszystkich warunkach klimatycznych.
Idealnie dopasowana szyba i profile również mogą tłumić hałas i dbać o nasze bezpieczeństwo. Specjalna budowa pakietów szyb akustycznych zapewnia skuteczne tłumienie fal dźwiękowych charakterystycznych dla miejskiego gwaru.
Przeszklenie może być również elementem systemu zabezpieczającego dom przed nieproszonymi gośćmi. Specjalne szyby umożliwiają znaczny wzrost standardu zabezpieczenia antywłamaniowego okien – zastosowanie dwóch warstw folii pomiędzy taflami szkła pozwala osiągnąć klasę bezpieczeństwa P2.
Wielofunkcyjne okna przyszłości
Na rynku dostępne są okna z szybami ciekłokrystalicznymi LCD (ang. liquid crystal devices), w których pomiędzy taflami szkła znajduje się warstwa ciekłych kryształów. Po przyłożeniu napięcia elektrycznego taka szyba zmienia wygląd – z matowej i nieprzeziernej o mlecznym odcieniu staje się przezroczysta, ponieważ kryształy ulegają uporządkowaniu. Odcięcie dopływu prądu powoduje powrót szyby do stanu nieprzeziernego. Przykładem takiego rozwiązania jest szkło Priva-Lite.
Innowacyjny produkt to też okno mulitimedialne wyposażone w matrycę LCD. Poza standardowymi funkcjami okna ma ono możliwość prezentacji treści multimedialnych, np. wyświetlania filmów. Dzięki zastosowaniu matrycy LCD typu transparent ze zintegrowanym panelem dotykowym, przeszklenie pozostaje przezroczyste, dostarczając światło słoneczne do pomieszczenia. Na powierzchni szyby można wyświetlać multimedia i aplikacje oraz zarządzać nimi jak na urządzeniu dotykowym.
Uzupełnienie pakietu szybowego o szkło bezpieczne laminowane czy szkło laminowane akustycznie, zawierające dwie warstwy lub więcej warstw folii PVB, rozwiewa obawy o wytrzymałość szklanej konstrukcji, a przy tym pozwala nam odciąć się od miejskiego zgiełku.
Ogrzewanie w oknie
Odpowiedzią producentów na dzisiejsze oczekiwania inwestorów poszukujących efektywnych i estetycznych systemów domowego ogrzewania jest szkło grzewcze. Przykładem takiego rozwiązania jest szkło EGLAS, dostępne w wersji laminowanej bądź w zespoleniu jedno- lub dwukomorowym. Jego działanie opiera się na systemie grzania promieniującego, w którym ciepło emitowane jest przez całą powierzchnię tafli pokrytej niskoemisyjną powłoką z tlenków metali, aktywującą się po podłączeniu przeszklenia do prądu. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco zmniejszyć różnicę temperatur we wnętrzach oraz pozbyć się zjawiska tzw. zimnej szyby, co jest szczególnie istotne w przypadku wielkoformatowych przeszkleń.
Szkło EGLAS z łatwością można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu otrzymamy bardziej ekologiczne źródło ciepła i zminimalizujemy emisyjność budynku.
System grzewczy zamknięty w tafli okna ma także niezwykle korzystny wpływ na design wnętrza. Eliminuje bowiem bariery aranżacyjne w postaci tradycyjnych grzejników, zapewniając spójną wizualnie przestrzeń. Szkło grzewcze oferuje także inną funkcjonalność – funkcja antykondensacji uniemożliwia skraplanie się pary wodnej na powierzchni tafli, a tym samym chroni okna przed wilgocią. Zapewnia więc doskonałą przezierność szyby niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Jednocześnie dba o jakość powietrza w pomieszczeniach, chroniąc użytkowników przed ryzykiem kontaktu z pleśnią i grzybami, jakie z łatwością rozwijają się w wilgotnym środowisku.
Współczesne okna umożliwiają zestawianie pakietów szybowych optymalnych dla konkretnej lokalizacji, przeznaczenia i charakteru pomieszczenia. Dają mieszkańcom komfort termiczny i akustyczny oraz – dzięki redukcji codziennego zużycia energii – zmniejszają negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne.
Okna nowocześnie wentylowane
Innowacyjne okna zapewniają nieustanną, efektywną wymianę powietrza bez wychładzania wnętrz. Pomagają w tym zamontowane w stolarce specjalne wywietrzniki z rekuperacją. Z myślą o odpowiednim gospodarowaniu ciepłem na rynku pojawił się m.in. system wentylacji, dzięki której możemy wietrzyć pomieszczenie nie otwierając okien i nie narażając się na utratę zgromadzonej energii, a nawet odzyskać do 86% energii. Bardzo korzystnym dla naszego zdrowia rozwiązaniem jest integrowany z oknami system wentylacji i oczyszczania powietrza.
Okna z cyfrowym nadzorem
Świeże powietrze jest niezbędne dla dobrego samopoczucia, chętnie więc korzystamy z możliwości wietrzenia pomieszczeń w letnie wieczory i ciepłe jesienne dni. Warto jednak pamiętać, że przypadkowe pozostawienie otwartego okna może wiązać się z potencjalnym ryzykiem uszkodzeń w razie wichury czy ulewnego deszczu. W sezonie grzewczym z kolei będzie to skutkować zwiększoną ucieczką cennej energii cieplnej.
Wciąż aktualnym problemem jest też liczba włamań, do których dochodzi najczęściej przez okna na niższych kondygnacjach. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele domów wiedzieli, czy stolarka okienna jest prawidłowo zabezpieczona, bez względu na to, czy są oni w domu czy w podróży. Poinformować o tym może nas na przykład wbudowany w okno bezprzewodowy czujnik, który współpracuje z niemal każdym systemem inteligentnego domu. Czujnik ten na bieżąco monitoruje status okna i przesyła użytkownikom informacje o wszelkich zmianach. Bezprzewodowe rozwiązanie może być podłączone bezpośrednio do systemów kompatybilnych ze standardem EnOcean lub zintegrowane z KNX za pośrednictwem zewnętrznego interfejsu. Czujnik rejestruje fakt otwarcia okna i przesyła informację do termostatów. Dzięki temu ogrzewanie może być automatycznie wyłączane na czas wietrzenia pomieszczeń, co pozwala uniknąć nadmiernych strat ciepła w chłodne dni. Jeśli właściciele są poza domem, w każdym momencie mogą sprawdzić, czy wszystkie okna zostały prawidłowo zamknięte, wchodząc w aplikację na smartfonie. W odróżnieniu od innych systemów monitoringu zamknięcia czujnik nie korzysta z zewnętrznego źródła zasilania. Potrzebna energia jest wytwarzana podczas zamykania i otwierania okna. Rozwiązanie nie wymaga więc prowadzenia przewodów czy wymiany baterii, gdyż jest w pełni samowystarczalne pod względem energetycznym.
Okna z osłonami
Wraz ze zmianami klimatycznymi i rosnącą powierzchnią przeszkleń w nowoczesnych budynkach wzrasta także potrzeba lepszej ochrony przed słońcem, która pozwala przeciwdziałać efektowi przegrzewania się wnętrz czy nieprzyjemnego oślepiania intensywnym światłem. Aby temu zapobiec, warto zacienić okna, tworząc barierę dla promieni słonecznych. Można do tego wykorzystać osłony wewnętrzne, jednak nie zapobiegną one nagrzewaniu się szyb i promieniowaniu ciepła do środka. Bardziej skutecznym sposobem jest zastosowanie osłon zewnętrznych: markiz (refleksoli, screenów) albo żaluzji czy rolet.
Wybór wśród produktów techniki osłonowej jest dzisiaj ogromny i pozwala na zabezpieczenie się przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ważne, żeby planując szczególnie duże przeszklenia od razu przewidzieć jakieś rozwiązanie osłonowe, w przeciwnym razie latem przebywanie w przegrzanym domu będzie trudne do zniesienia.
Teoretycznie osłony zewnętrzne mogą być obsługiwane ręcznie. Jednak nie warto rezygnować ze sterowania elektrycznego lub nawet takiego zasilanego energią słoneczną. Do zasłonięcia przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są bowiem równie duże osłony. Ich unoszenie oraz opuszczanie może okazać się trudne do wykonania. Również zasłonięcie wszystkich okien stanie się uciążliwe i czasochłonne.
Sterowanie osłonami można zintegrować z systemem alarmowym, by opuszczały się w chwili uzbrojenia alarmu i podnosiły w momencie jego wyłączenia. Można też włączyć je do sterowania scenami świetlnymi – w salonie mogą się opuszczać po wciśnięciu przycisku uruchamiającego projekcję filmu, a w sypialni – wraz z włączeniem oświetlenia. Można też tak zaprogramować sterowanie osłonami, by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach po wschodzie i zachodzie słońca, inaczej dla każdej pory roku.
Systemy sterowania osłonami mają czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru i temperatury oraz opadów atmosferycznych. Dzięki temu można uzależnić od ich natężenia sposób ustawienia osłon, zapewniając odpowiedni klimat we wnętrzach, a także bezpieczeństwo urządzeniom, które mogłyby ulec zniszczeniu.
Okna dobrze zabezpieczone
Proste okucia włamywacz może pokonać bez użycia specjalnych narzędzi – wystarczy do tego zwykły śrubokręt. Warto więc wyposażyć dom w okna i drzwi tarasowe z okuciami antywłamaniowymi, które opisywane są przez klasę odporności na włamanie. Klasa RC1N oznacza rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkowe zaczepy antywłamaniowe, klamkę z kluczykiem i wklejanie listewek przyszybowych. Rozwiązanie to skutecznie blokuje dom przed włamaniem dokonanym przy użyciu siły. Okno o klasie RC2N ma większą liczbę zaczepów antywłamaniowych i dodatkowych zabezpieczeń mających utrudnić wyważenie okna, które chronią przed otwarciem za pomocą narzędzi typu śrubokręt czy szczypce. Jeżeli mówimy o pełnym certyfikacie antywłamaniowym RC2, dodatkowo dochodzi szyba klejona P4. W takim przypadku otrzymujemy pełne zabezpieczenie antywłamaniowe zarówno pod względem stłuczenia, jak i wyważenia okna.
W przypadku drzwi przesuwnych można zastosować szereg rozwiązań, które zdecydowanie utrudnią włamanie. Mogą to być wkładki patentowe, dodatkowe zaczepy antywłamaniowe czy rygle zabezpieczające.
W zabezpieczeniu domu pomogą również inteligentne systemy do zarządzania budynkiem, które dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa również wtedy, gdy znajdujemy się z dala od miejsca zamieszkania. Korzystając z nowoczesnych systemów, możemy w trakcie nieobecności automatycznie zamykać drzwi, zasunąć rolety czy sterować oświetleniem w sposób, który będzie sugerował, że w domu nadal obecni są domownicy. Kolejnym sposobem na odstraszenie włamywaczy jest oświetlenie z czujnikami ruchu, które może funkcjonować samodzielnie lub jako element systemu domu inteligentnego.
Okna w domu inteligentnym
Smart home to zastosowanie inteligentnej automatyki w domu, dzięki niej staje się on nie tylko bezpieczny i oszczędny, ale również bardziej komfortowy. Myśląc o rozwiązaniach inteligentnych w domu, warto o nie zadbać już na etapie jego budowy. Montując stolarkę otworową należy zastosować takie modele, które przystosowane są do budynków typu smart, bo tylko wtedy wykorzystamy ich potencjał. Na etapie budowy powinniśmy m.in. podjąć decyzje, czy urządzenia smart mają być połączone kablem czy wybieramy rozwiązania bezprzewodowe, które w przyszłości łatwiej będzie rozbudować. Dom możemy także wyposażyć w wiele czujników, detektorów czy kontaktronów, a zarządzać chociażby za pomocą scenariuszy (scen).
Dom inteligentny ma wiele możliwości indywidualnych ustawień – scen, które automatycznie uruchamiają urządzenia o wyznaczonej godzinie, w wybrany dzień tygodnia i do wybranej pozycji.
Dom inteligentny możemy też wykorzystywać do kontroli temperatury, np. na poddaszu – w domu smart, okna dachowe otwierają się samoczynnie, gdy temperatura pod dachem wzrośnie i zamykają się, gdy spadnie.
Mamy kilka możliwości sterowania domem inteligentnym. Pilot czy przełączniki naścienne to jedne z podstawowych kontrolerów. Umożliwiają nie tylko sterowanie jednym urządzeniem, ale również kontrolę urządzeń w grupach – jednym kliknięciem możemy uruchomić całą grupę urządzeń. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić opuszczanie każdej rolety oddzielnie. Sterowanie grupowe w dużym stopniu więc ułatwia użytkowanie automatyki domowej. Bardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem jest zarządzanie domem ze smartfona.
Skomentuj:
Okna ponad standard