Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Program Łódź Design Festival 2024: wystawy

Mat. prasowe/Redakcja
Program Łódź Design Festival 2024: wystawy - mat. prasowe ŁDF

Łódź Design Festival, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Polski, po raz kolejny otworzy swoje drzwi, aby zaprezentować niezwykłe dzieła współczesnego designu. Festiwal, który od lat przyciąga pasjonatów wzornictwa z całego świata, zaprezentuje wystawy, które nie tylko eksponują nowatorskie podejścia do projektowania, ale również inspirują do refleksji nad rolą designu w naszym życiu codziennym.

Tegoroczna edycja festiwalu, pod hasłem Komfort, odbędzie się w dniach 21-26 maja. Jakie wystawy będą towarzyszyły wydarzeniu?

Wystawa must have 2024

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Must have to coroczny konkurs organizowany od 2011 w ramach Łódź Design Festival, mający na celu wyróżnienie najwybitniejszych projektów i realizacji stworzonych przez polskich designerów i producentów. Jest to bezpłatna forma wyróżnienia, którą firmy mogą wykorzystać w kraju i zagranicą. Jego celem jest promowanie wysokiej jakości designu oraz wspieranie rodzimego biznesu i projektantów. Must have stanowi również unikalną rekomendację dla konsumentów oraz jest jednym z najbardziej medialnych wydarzeń w polskim świecie designu.

Ważną częścią plebiscytu must have jest towarzysząca mu wystawa, na której zostaną zaprezentowane produkty wyróżnione przez Radę Ekspertów znakiem jakości must have. Laureatów oraz uczestników wystawy poznamy w maju.

Wystawa must have. - mat. prasowe ŁDF

make me 2024 – Laboratorium Innowacji

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Make me! - międzynarodowy konkurs wzorniczy, stanowiący istotną część Łódź Design Festival, uchodzi za jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie. Głównym celem tej inicjatywy jest przewidywanie przyszłych trendów oraz wsparcie utalentowanych młodych projektantów w wieku od 20 do 35 lat, którzy stoją przed możliwością rozpoczęcia kariery zawodowej. Laureaci poprzednich edycji podkreślają, że udział w konkursie otworzył przed nimi wiele drzwi, umożliwiając zaistnienie w środowisku projektowym oraz zdobycie szerokiej promocji dzięki publikacjom i wystawom.

W tym roku nadesłane projekty oceni jury w składzie: KABO & PYDO (Kasia Kabo i Tomek Pydo), Joanna Krokosz, Tomek Rygalik, Kaja Werbanowska oraz Michał Piernikowski. Pula nagród make me! Design Awards to 50 000 zł. Finalistów konkursu poznamy w kwietniu.

make me - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: Póki pną pnie

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Kuratorzy: Katarzyna Ludwisiak, Michał Piernikowski.

Projekt wystawy: Katarzyna Ludwisiak.

Badania przeprowadzone na przestrzeni wielu lat na całym globie wykazują jednoznaczny związek pomiędzy obecnością obszarów zielonych, szczególnie tych zadrzewionych, a jakością oraz długością życia człowieka. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że naturalne leczenie, znane od starożytności, wraz z postępem medycyny, technologii i badań naukowych, stało się integralną częścią wielu systemów medycznych na całym świecie. Mimo to, w miastach nadal obserwuje się zmniejszanie liczby drzew.

Wystawa "Póki pną pnie" przybliży zwiedzającym korzystne działanie natury oraz zaznaczy, dlaczego jest ona tak kluczowa w kontekście miast. Szczególnie w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i rosnącą urbanizacją, gdzie niezbędne jest uwzględnienie zieleni w planowaniu przestrzennym miast. Poprzez prezentowane badania i dane statystyczne, w tym te udostępnione przez Mapę Drzew Łodzi, wystawa będzie zwiększać świadomość mieszkańców, pomagając im zauważyć oraz docenić rolę roślinności w ich otoczeniu.

„Społeczne inwentaryzowanie drzew jest przede wszystkim działaniem pożytecznym. Inwentaryzując, uczymy się przyrody w sposób aktywny i zaangażowany. Skokowo rosną nasze umiejętności identyfikowania gatunków drzew, dostrzegania prawidłowości ich rozwoju oraz licznych związków, jakie budują drzewa z innymi organizmami. Jest to także aktywność niezwykle przyjemna. Inwentaryzowanie drzew wiąże się z koniecznością głębokiego skupienia na opisywanym drzewie. Ta krótka chwila intensywnej obserwacji wyrywa nas niejako z codziennego chaosu przypadkowych doznań i pozwala odnaleźć spokój nawet na ruchliwej ulicy. Nie tylko drzewa, ale także ich inwentaryzowanie budują komfort życia w mieście.” – Szymon Iwanowski, Mapa Drzew Łodzi.

Wystawa Póki pną pnie - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: NeuroDiver – Comfort Space LAB. Przestrzeń edukacyjno-eksperymentalna

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Kuratorka: Dominika Zawojska-Kuriata (pomysłodawczyni i kuratorka przestrzeni eksperymentalno-edukacyjnej).

Autorzy: Zuzanna Bogucka, Aleksandra Rodzewicz, Katarzyna Sentycz, Anna Petersburska, Irek Kuriata, Anna Gregorczyk. 

Projekt zakłada inkluzywne podejście w projektowaniu przestrzeni publicznych, uwzględniając potrzeby osób neuroatypowych. Wystawa prowadzi od identyfikacji trudności, przez proces integracji, zachęcając widzów do aktywnego udziału w dyskusji i projektowaniu działań. Jego fundamentem jest Evidence-Based Design, który łączy naukową wiedzę z praktyką. Działania edukacyjne obejmują eksplorację innowacji, badania oraz zaangażowanie społeczności, mając na celu promowanie równowagi społecznej w otaczającym nas środowisku.

NeuroDiver – Comfort Space LAB jest rezultatem stworzenia sieci współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin, co jest wyrazem wspólnej troski o nasz świat. Dodatkowo, związane z tą przestrzenią narzędzia projektowe oraz działania edukacyjne i badawcze mają na celu zmianę percepcji społecznego krajobrazu, zwiększając świadomość społeczeństwa na temat neurodywergencji. Ich celem jest dostarczenie praktycznych rozwiązań, umożliwiających projektantom oraz innym uczestnikom włączenie się w tworzenie projektów inkludujących, które są kluczowe dla osiągnięcia równowagi społecznej.

Wystawa NeuroDiver – Comfort Space LAB. Przestrzeń edukacyjno-eksperymentalna - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: Zięta Ilustrowany

Miejsce: FUZJA

Strefa: Kotłownia Elektrowni Scheiblera (FUZJA).

Kurator: Zieta Studio.

„Wierzymy, że ilustracje mają duszę. Skrywają w sobie wielowątkowe i wielowymiarowe opowieści o liniach, kolorach i emocjach.”

Pracownia Zieta Studio codziennie integruje różne dziedziny - sztukę, design, inżynierię oraz technologię. W swojej interdyscyplinarności kładzie nacisk na konieczność promowania talentu i potencjału polskich twórców. W tym celu powstał projekt Zięta Ilustrowany, mający na celu wsparcie nowych artystów, połączenie różnych dyscyplin oraz wspólne wyrażanie pasji do tworzenia.

Nowy projekt wystawienniczy zaprezentuje kolekcję limitowanych grafik z dobrze znanymi obiektami Oskara Zięty - oczami najbardziej cenionych polskich ilustratorów.

Obiekty stworzone przez Oskara Ziętę - zdeformowane w stali - zostały poddane osobistym, pełnym wyrazu interpretacjom. Wielkoformatowe ilustracje, zestawione z przedmiotem ilustrowanym, zostaną pokazane w minimalistycznym i przestronnym projekcie stworzonym przez uniwersalny i ekologiczny system wystawienniczy beMatrix Poland oraz Wise Expo.

Autorzy prac: Oskar Zięta, Karol Banach, Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Ola Dobrzyńska, Iza Dudzik, Kuba Ferenc, Joanna Gniady, Malwina Hajduk, Ada Jarzębowska, Jakub Kamiński, Agata Królak, Paweł Mildner, Marian Misiak, Anna Niemierko, Maciej Polak, Paweł Smardzewski, Paweł Szlotawa, Asia Wójtowicz.

Wystawa Zięta ilustrowany - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: Dotknąć miasta

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Kurator: Jakub Święcicki.Wikliniana wstęga, konstruowana z naturalnego zasobu rosnącego w dorzeczu Wisły, odwołuje się do lokalnej tradycji plecionkarstwa. Jednak jej wymiary i skomplikowanie wykraczają poza typowe wyroby rękodzielnicze, przechodząc w obszar instalacji artystycznej. Poprzez podkreślenie dynamiki samego materiału, zachęca do wielozmysłowego doświadczania formy. Bezpośredni kontakt z nią dopełnia wrażenia wizualne, pobudzając do interakcji i pozostania w jej bliskim otoczeniu. Ta wiklinowa wstęga wpisuje się w nową tradycję dziesięcioletnich warsztatów i monumentalnych form artystycznych z wikliny w przestrzeni publicznej, powstałych przy wsparciu Katedry Architektury Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej oraz Studenckiego Koła Naukowego "A co to będzie".

Wystawa "Dotknąć miasta" zaprezentuje tekstylne obrazy dotykowe, które eksplorują kielecką metaloplastykę, ze szczególnym naciskiem na bramy w centrum miasta. Te haftowane i haptyczne grafiki z folii flock są dedykowane głównie osobom z dysfunkcjami wzroku, ale dla osób widzących mogą stanowić okazję do zobaczenia detali architektonicznych, które często są pomijane i zastępowane tańszymi rozwiązaniami. W ten sposób wystawa może również pełnić rolę alternatywnego przewodnika po stolicy województwa świętokrzyskiego.

Autorzy: Jakub Święcicki – Dotknąć miasta (seria tyflografik), Olga Grabiwoda – O kieleckiej metaloplastyce (tekst).

Wystawa: Dotknąć miasta - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: R3DEFINICJA

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Kuratorzy: Studenckie Koło Naukowe CAD pod opieką dr hab. Inż. arch. Anetty Kępczyńskiej-Walczak, prof. uczelni oraz mgr inż. arch. Mateusza Grabowskiego.

Ekspozycja o nazwie R3DEFINICJA, przygotowana przez SKN CAD z Politechniki Łódzkiej, ma za zadanie ilustrować różnorodne praktyczne zastosowania skanowania fotogrametrycznego oraz technologii druku 3D, na przykładach detali z Muzeum Kinematografii, umieszczonego w Pałacu Scheiblerów w Łodzi. Prezentowane będą cztery obszary, gdzie fotogrametria połączona z drukiem 3D może wesprzeć adaptację historycznych artefaktów do nowych funkcji. W tym kontekście możliwe jest skanowanie obiektów i stosowanie modeli jako substytutów usuniętych elementów, korzystanie z biodegradowalnych materiałów, przekształcanie istniejących obiektów za pomocą technik druku 3D oraz udostępnianie wystaw dla osób niewidomych i niedowidzących poprzez stworzenie replik eksponatów. Cała ekspozycja zaprojektowana jest tak, by pobudzać zmysły, umożliwiając odbiorcy eksplorację różnych stanowisk dedykowanych opisanym wcześniej koncepcjom, wprowadzając go w świat druku 3D nie tylko za pomocą wzroku.

Obiekty na wystawie: 

Wystawa: R3DEFINICJA - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: Wiklinowa wstęga

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Kuratorzy: Ariel Śliwiński, Piotr Tołoczko.

Wiklina, która składa się na Wiklinową wstęgę, jest pochodzi z dorzecza Wisły i stanowi nawiązanie do tradycji plecionkarskiej tego regionu. Jednak w związku z nietypową skalą, instalacja wykracza poza ramy tradycyjnego rękodzieła i dobrze znanych funkcji użytkowych. Poprzez podkreślenie dynamiki samego materiału zachęca do wielozmysłowego doświadczania formy. Bezpośredni kontakt z nią dopełnia wrażenia wizualne, pobudzając do interakcji i pozostania w jej bliskim otoczeniu. Ta wiklinowa wstęga wpisuje się w dziesięcioletnią tradycję prowadzenia warsztatów i tworzenia monumentalnych form artystycznych z wikliny w przestrzeni publicznej. Powstała w Katedrze Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych na Politechnice Bydgoskiej. Zrealizowana była przy współpracy ze Studenckim kołem naukowym „A co to będzie”. 

Wystawa: Wiklinowa wstęga - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: OFFline from time to time

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator).

Kuratorka: Kinga Offert.

Komfort to umiar i balans. Idealnie, gdy jest go wystarczająco, ale nie za dużo, ani za mało. To samo dotyczy technologii. Rewolucja cyfrowa niesie ze sobą wiele korzyści, ale wiele osób, w tym kuratorka, odczuwa przesyt ekranami. 

Zjawisko to nabiera coraz większego znaczenia w społeczeństwie. Dowodem na jego aktualność jest ogłoszenie przez Ministerstwo Cyfryzacji roku 2024 jako roku promocji higieny cyfrowej. W jaki sposób korzystamy z internetu? Czasami szukamy prostych odpowiedzi, innym razem jednak wpadamy w pułapkę niekończącego się przewijania treści. Przeciążeni, odczuwamy dyskomfort i dezorientację. Jak odzyskać równowagę? 

Można wejść na drogę do równowagi poprzez wdrożenie zasad zdrowej higieny cyfrowej. W poszukiwaniu sposobów, jak to osiągnąć, Kinga Offert zapytała swoich znajomych o metody pielęgnowania siebie poprzez świadome wyłączanie się z internetu - bycie OFFline. Efektem tego jest seria ilustracji, która obrazuje konfrontację między światem wirtualnym a realnym. Przedstawione sceny ukazują momenty, w których rozmówcy odzyskują wewnętrzną równowagę i energię.

Wystawa: OFFline from time to time - mat. prasowe ŁDF

Wystawa: Fenomen polskiego kilimu

Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Kuratorka: Monika Kowalczyk.

Będzie to ekspozycja polskich kilimów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz prywatnej kolekcji prof. Piotra Korduby. Narracja wystawy skoncentruje się na fenomenie kilimu polskiego, stanowiącego materialny przejaw kultury tradycyjnej – ludowej i dworskiej. Opowie o ewolucji kilimu na przestrzeni lat oraz o odrodzeniu zainteresowania nim w dzisiejszych czasach.

Wystawa: Fenomen polskiego kilimu - mat. prasowe ŁDF
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Projekt kuchni wyróżniony w konkursie Wnętrze Roku Pfleiderer
Nowa kampania reklamowa Dulux Ambiance Ceramic
Wyniki plebiscytu must have 2024 w ramach Łódź Design Festival

Skomentuj:

Program Łódź Design Festival 2024: wystawy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej