Rusztowanie aluminiowe na budowie
Rusztowania z aluminium są lekkie, wytrzymale, odporne na korozję, stabilne, łatwe w montażu i najczęściej wyposażone w rolki jezdne, dzięki czemu bez problemu można je przesuwać. Modeli rusztowań aluminiowych o różnej wysokości na rynku jest wiele, a ich cena jest przystępna.
Rusztowanie to konstrukcja, która umożliwia wykonywanie prac na wysokościach – można się po niej wygodnie poruszać bez konieczności przestawiania drabiny. Charakteryzuje się także większym poziomem bezpieczeństwa, ponieważ znacznie łatwiej na nim utrzymać równowagę.
Rusztowania aluminiowe mogą być elewacyjne lub jezdne. Dostępnych jest kilka typów, między innymi proste, niewysokie modele, niewielkie konstrukcje składane czy wyższe, wyposażone w schody wewnętrzne.
Rusztowania aluminiowe łatwo się składa z modułów, do czego nie są potrzebne dodatkowe narzędzia. Rusztowanie aluminiowe to konstrukcja o wysokości, która może wynosić 3, 4, 5, 7 czy nawet kilkanaście metrów. Można też kupić kółka jezdne z możliwością regulacji wysokości i z hamulcem, dzięki którym rusztowanie bez problemu przesunie się w inne miejsce.
Wybierając rusztowanie do określonych prac, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne (podstawowym jest nośność konstrukcji – przynajmniej 200 kg/m²), które są potwierdzane odpowiednimi certyfikatami.
Jak złożyć rusztowanie aluminiowe?
Rusztowania aluminiowe mają budowę modułową, dzięki czemu można je złożyć do podanych przez producenta maksymalnych wymiarów. Składają się z gotowych aluminiowych ram pionowych i pomostów roboczych, które mogą być na przykład z drewna, wielowarstwowej płyty pokrytej antypoślizgowym materiałem czy z aluminiowej kraty. Rusztowania mają barierki i burty przypodłogowe. Dostanie się na pomost roboczy zapewniają szczeble zamontowane na pionowej ramie; niektóre modele mają wbudowane w konstrukcję, schody wewnętrzne.
Elementy rusztowania łączy się ze sobą za pomocą połączeń zaciskowych, wzmacniając stężeniami i stabilizatorami. Modele składane nie wymagają montażu – wystarczy rozłożyć moduł bazowy i zawiesić podest.
Złożone rusztowanie może być dopuszczone do użytku po oficjalnym odbiorze przez kierownika budowy lub uprawnionej osoby z uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Rusztowanie aluminiowe na kółkach
Rusztowanie aluminiowe elewacyjne trzeba rozłożyć, a potem przenieść je i na nowo złożyć w innym miejscu, by kontynuować pracę na kolejnym fragmencie budynku. Alternatywą jest rusztowanie aluminiowe na kółkach, które zwiększa wydajność prac. Zamontowane krążki jezdne umożliwiają przestawienie całej konstrukcji w inne miejsce bez potrzeby demontażu. Większość modeli rusztowań przejezdnych ma blokadę kół, dzięki czemu nie dojdzie do niekontrolowanego przesunięcia się rusztowania.
Skomentuj:
Rusztowanie aluminiowe na budowie