Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Słońce pod kontrolą: żaluzje, rolety, zasłony, okiennice

Tekst: Monika Karda
Słońce pod kontrolą - Fakro

Aby wnętrze mieszkania lub domu nie nagrzewało się nadmiernie przez okna, warto je w słoneczne dni zasłaniać. Zwykle używamy do tego rolet lub żaluzji. Wybór zależy od naszych preferencji oraz, jak duże są okna i jak bardzo mają chronić pomieszczenia przed słońcem.

Dzięki wewnętrznym osłonom okien możemy sterować dopływem światła słonecznego do pomieszczeń - redukować je, odcinać całkowicie lub regulować kąt padania. Wybór tego typu produktów jest tak duży, że każdy znajdzie rozwiązanie pasujące do aranżacji pomieszczenia, takie, które będzie odpowiadało mu pod względem wygody użytkowania oraz konserwacji.

Dzięki możliwości zmiany nachylenia lamelek możemy w prosty i szybki sposób regulować stopień nasłonecznienia pomieszczenia, Jasno Shutters - Jasno Shutters

Żaluzje wewnętrzne

Najpopularniejsze są żaluzje poziome, które składają się z cienkich pasków (lamelek) o różnej szerokości - od 16 do 50 mm, wykonanych z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna. Dzięki możliwości zmiany nachylenia lamelek, reguluje się stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Aluminiowe żaluzje mogą być dodatkowo pokryte od zewnątrz powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne.

Żaluzje trudno jest utrzymać w czystości. Można je czyścić specjalnymi "palczastymi" szczotkami, ale znacznie lepiej zdjąć je z okna i zanurzyć w wodzie z łagodnym detergentem.

Żaluzje cenione są za estetyczny wygląd i możliwość dopasowania stopnia zaciemnienia do potrzeb. Do niedawna najbardziej popularne były te aluminiowe. I wciąż mają wielu zwolenników, ponieważ producenci wciąż tworzą nowe wzory lameli. Lamelki w żaluzjach aluminiowych mogą mieć szerokość 16, 25, 35 i 50 mm oraz dowolne kolory; dostępne są też perforowane (dziurkowane) i drewnopodobne. Żaluzje aluminiowe można wyposażyć w prowadzenie żyłkowe - przydatne w oknach uchylnych.

Żaluzje drewniane i bambusowe wykonuje się ze specjalnie przygotowanych drewnianych listewek w kilku naturalnych odcieniach. Wiele odcieni drewna, pogłębionych naturalnymi przebarwieniami, doskonale komponuje się z innymi elementami wnętrza oraz ramami okiennymi. Dodatkowego uroku takim żaluzjom można dodać, dobierając do nich tzw. drabinki taśmowe, z wzorem i kolorem takim samym jak na zasłonach, obiciach mebli czy dywanach. Do wyboru są żaluzje z lamelami o szerokości 25 i 50 mm (rzadziej 35 mm i 70 mm); te szersze montuje się przeważnie do ściany nad wnęką okienną lub do sufitu; do montażu przyszybowego zaleca się stosować tylko żaluzje 25 mm.

Żaluzje mogą być również z tkaniny. Jest to jedyna żaluzja pozioma, w której listki (o szerokości 50 mm) wykonane są z materiału. Nawet po pełnym zamknięciu dają rozproszone światło o natężeniu zależnym od koloru i faktury materiału, pozbawione refleksów towarzyszących żaluzjom aluminiowym.

Tradycyjne żaluzje poziome regulowane są za pomocą sznurka i specjalnego pokrętła. Obecnie popularna staje się opcja automatyczna, która zapewnia większą wygodę i maksymalny komfort obsługi.

Funkcją żaluzji jest ograniczanie nasłonecznienia pomieszczeń i ich ozdoba. Mają one również zapewnić nam poczucie intymności, Jasno Shutters - Jasno Shutters
Żaluzje wewnętrzne są najpopularniejsze. Składają się z cienkich lamelek o różnej szerokości, wykonanych z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna, Fakro - Fakro

Rolety wewnętrzne

Produkowane są z bawełny, poliestru oraz mieszanek różnego rodzaju materiałów - jednobarwnych i wzorzystych - odpornych na blaknięcie i zabrudzenia. Można też spotkać rolety bambusowe oraz drewniane.

Ciemniejsze rolety przepuszczają mniej światła słonecznego, ale jednocześnie bardziej się nagrzewają. Dlatego przed przegrzaniem pomieszczeń skuteczniej chronią materiały w jasnych kolorach. Niektóre z rolet mają od zewnątrz specjalną warstwę, określaną jako perłowa, która odbija promieniowanie słoneczne. Poleca się je zwłaszcza do wnętrz na poddaszu.

W zależności od funkcji, jaką pełni pomieszczenie, możemy zastosować roletę, która jedynie osłoni przed słońcem albo też zapewni nam zaciemnienie (całkowite lub częściowe). Te pierwsze przydadzą się w salonie, kuchni czy jadalni, drugie sprawdzą się w sypialniach oraz pokojach, w których stoi komputer lub telewizor.

Rolety wewnętrzne charakteryzują się prostą obsługą oraz szeroką paletą kolorystyczną systemów i tkanin. Oferowane są tkaniny gładkie, żakardowe, przepuszczające światło, rozpraszające lub w pełni zaciemniające. Rolety mogą być wolno wiszące lub z bocznymi prowadnicami. W tych pierwszych wałek, na który nawija się materiał, nie jest niczym osłonięty. Te modele są tańsze niż chowane w kasetach; mogą też mieć większe wymiary. Trzeba jednak pamiętać, że im większa roleta, tym szerszej potrzebuje rury nawojowej.

Rolety zaciemniające pomieszczenia są gumowane albo wykończone specjalną aluminiową powłoką. Od rolet standardowych różnią się nie tylko materiałem – w ich prowadnicach wmontowana jest uszczelka, która uniemożliwia przenikanie promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia;

Na typowe okna można kupić gotowe rolety w marketach budowlanych, ale można też wykonać rolety na zamówienie na dowolny wymiar i kształt okna. Do okien dachowych najlepiej wybrać modele oferowane przez tego samego producenta, którego okna mamy zamontowane.

Wszystkie rolety są dostępne w wersji manualnej, a wybrane modele również w elektrycznej (sterowane za pomocą pilota lub smartfona), Fakro - Fakro
Dzięki prowadnicom rolety łatwo jest ustawić w dowolnej pozycji, Velux - Velux
Rolety dają skuteczną ochronę przed światłem, zapewniając podczas słonecznych dni przyjemne zacienienie pomieszczenia. Zaciągnięte na oknach nierzadko uzupełniają dekorację wnętrza, Fakro - Fakro

Zasłony zaciemniające

Pełnią nie tylko dekoracyjną, ale i praktyczną funkcję. Nie wpuszczają światła i ciepła do pomieszczenia, stwarzają komfortowe warunki do wypoczynku i regeneracji, blokują nawet 95% promieni słonecznych. Prawie całkowite wyciemnienie pokoju zagwarantuje materiał typu blackout, który pokryty jest warstwą cienkiej gumy. W przypadku innych tkanin można uzyskać efekt wyciemnienia w nieco mniejszym stopniu. Ponadto mięsisty, nieprześwitujący materiał w pewnym stopniu izoluje także pomieszczenie od hałasu.

Zasłony pełnią w domu wieloraką funkcję. W ciągu dnia są przede wszystkim barwną dekoracją i oprawą dla okna, Marcin Dekor - Marcin Dekor
Zasłony zaciemniające szyte są z tkanin grubszych niż standardowe, dzięki czemu mają zdolność zatrzymywania promieni słonecznych. Nie muszą być czarne, aby mogły dobrze pełnić swoją funkcję, Marcin Dekor - Marcin Dekor

Rolety rzymskie

Odmianą rolet wolno wiszących są rolety rzymskie. Materiał nie jest nawijany do kasety w tradycyjny sposób. Jest poprzedzielany równolegle biegnącymi listewkami, a odstępy między nimi wynoszą po 10-20 cm. Podczas podciągania listewki unoszą się po kolei w górę i materiał składa się w harmonijkę. Rolety takie bardzo ładnie prezentują się na dużych powierzchniach.

Często stosowane są rolety w kasetach wyposażone w boczne prowadnice. Ich zalety, oprócz estetyki, to szczelne zasłonięcie okna i wyeliminowanie gromadzenia się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnice można idealnie dopasować do okna, dzięki czemu wyglądają jak całość.

Rolety rzymskie z powodzeniem mogą zastąpić zasłony w każdym pomieszczeniu. Ich dekoracyjność wynika z zastosowania tkanin, które układają się w efektowne warstwy materiału na dole rolety po jej zwinięciu. Dzięki bogatej ofercie dostępnych tkanin, różniących się kolorem, grubością, fakturą i wzorem, z łatwością dopasujemy je do każdej stylizacji wnętrza, Jasno Shutters - Jasno Shutters

Okiennice wewnętrzne

Nazywane są shuttersami. Mają budowę żaluzjową, gdzie drewniana rama wypełniona jest lamelkami ustawionymi pod kątem. Listwy są ruchome, co umożliwia sterowanie kątem padania promieni słonecznych i regulację natężenia światła. Do sterowania lamelkami służy pionowa listwa biegnąca przez środek lub schowana z boku, w ramie okiennicy. Możliwe jest także zastosowanie mechanizmu zdalnego sterowania. Shuttersy najczęściej pojawiają się przy dużych oknach lub przeszkleniach o nietypowych kształtach.

Shuttersy to funkcjonalne, stylowe i ponadczasowe okiennice, a także idealna ochrona przed słońcem do kontrolowania światła i prywatności, Jasno Shutters - Jasno Shutters

Rolety plisowane

Plisy można stosować wszędzie tam, gdzie inne typy osłon nie zdają egzaminu. Ten rodzaj osłon z jednej strony zapewnia ochronę przed słońcem, z drugiej - pozwala uzyskać ciekawą grę świateł. Miękka tkanina, z której są wykonane, po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego plisy są dobrym rozwiązaniem do niewysokich okien z wąską niszą okienną, ogrodów zimowych, okien dachowych oraz okien o nietypowych kształtach. Można zamontować je w oknach trapezowych, okrągłych czy w kształcie wycinka koła. Ich zaletą jest to, że mogą być zsuwane zarówno od dołu, jak i od góry. Daje to możliwość dowolnego kreowania dostępu światła.

Możliwe jest również zamontowanie w jednym oknie dwóch plis, różniących się od siebie barwą i funkcją tkaniny, które nocą zaciemnią wnętrze, a w ciągu dnia są dekoracją. Jeśli chcemy, by plisy stanowiły skuteczną zaporę dla słońca, powinniśmy wybrać takie materiały, które są pokryte od zewnątrz perlistą powłoką. Jeszcze lepszy efekt dają tzw. duoplisy, mające strukturę plastra miodu, gdzie w środku materiału znajduje się powłoka metaliczna. Interesującym rozwiązaniem dostępnym do okien dachowych jest osłona łącząca w sobie cechy plisy i rolety. Dobierając plisę z delikatnego materiału firankowego i roletę z podgumowanym materiałem, mamy zapewniony komfort zarówno w dzień (gdy możemy zasłonić okno delikatną, przepuszczająca światło plisą), jak i w nocy - gdy możemy je całkowicie zaciemnić roletą.

Do rolety standardowej lub zaciemniającej można domontować pasek materiału rolety plisowanej. Efekt to dwa rodzaje rolet w jednym oknie bez konieczności montowania dwóch kaset. Zależnie od potrzeby okno można w całości przesłonić plisowanym materiałem lub drugim rodzajem rolety.

Roletą plisowaną możemy zasłonić całkowicie lub częściowo okno od góry lub od dołu, w zależności od naszych potrzeb, Velux - Velux
Roleta plisowana z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową zapewnia zaciemnienie i poprawę izolacyjności przed czynnikami zewnętrznymi, Fakro - Fakro

Osłony na zewnątrz

Skuteczniejszą ochronę zapewniają rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, markizy i okiennice, które dodatkowo chronią przed nagrzaniem się samego okna i wniknięciem ciepła do środka. Dzięki nim temperatura wewnątrz budynku może być niższa nawet o kilka stopni. Jeżeli mamy mieszkanie z balkonem czy tarasem, warto pokusić się o zrobienie takie specjalnego zacienienia, chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Markizy chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, przepuszczając jednocześnie wystarczającą ilość światła do wnętrza, Fakro - Fakro
Wybór osłon jest dzisiaj ogromny i pozwala na zabezpieczenie się przed palącymi promieniami słońca w każdych warunkach, Aluprof - Aluprof
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka

Skomentuj:

Słońce pod kontrolą: żaluzje, rolety, zasłony, okiennice

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej