Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sprzątanie po remoncie - jak przeprowadzić je sprawnie i szybko?

mat. prasowe
Sprzątanie po remoncie - jak przeprowadzić je sprawnie i szybko? - mat. prasowe Jurga

Remont mieszkania jest męczącym i brudnym zajęciem. Gdy skończymy już kłaść tynki i malować ściany, musimy jeszcze posprzątać nagromadzony kurz i zabrudzenia, co nie jest przyjemne, a bywa też niełatwe. Aby efektywnie wyczyścić dom po pracach budowlanych, niezbędne będą plan i odpowiednie środki czystości.

Sprzątanie po remoncie - podstawowe zasady

Żeby zminimalizować konieczność sprzątania po remoncie, niezbędne będzie jego odpowiednie zaplanowanie. Warto wyznaczyć jedno pomieszczenie w domu, w którym nie będziemy prowadzić prac, a wejście do niego zabezpieczyć taśmą i folią malarską. Powinniśmy przenieść do niego wszystkie sprzęty, które mogą ulec zabrudzeniu, a także, jeśli to możliwe, meble. Jeśli jednak zmiana ich położenia jest niemożliwa, musimy dokładnie nakryć je folią, którą najlepiej przyczepić do ich powierzchni za pomocą taśmy. Ograniczy to zakurzenie i utrudni powstawanie ciężkich do usunięcia plam.

Już w trakcie remontu powinniśmy pamiętać, żeby nie odkładać niczego na później. Zaraz po zakończeniu prac dobrze jest zamieść i odkurzyć brud oraz umyć narzędzia. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabrudzenia znajdujące się na podłodze. W trakcie remontu mogą się na niej zbierać resztki materiałów wykończeniowych, a także drobne elementy, jak zagubiony gwóźdź lub ostry kawałek drewna.

Należy również pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach sprzątania:

Sprzątanie po remoncie - odpowiednia kolejność

Poremontowe sprzątanie warto rozpocząć od obrzeży okien, framug i stolarki drzwiowej. Elementy te często ulegają zabrudzeniom, które mogą się nawarstwiać. Kolejnym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie ścian, okien i drzwi. Po zakończeniu prac zabierzmy się za podłogę, z której należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia, kawałki gruzu i resztki farb. Większe fragmenty zbieramy szczotką, mniejsze odkurzaczem. Warto pamiętać, że podczas pierwszego odkurzania nie uda nam się zebrać całego kurzu, gdyż jego drobiny wzbiją się w powietrze. Poczekajmy zatem kilka godzin i powtórzmy czynność. Po zakończeniu odkurzania możemy zabrać się za sprzątanie mokre. Sprawdzą się mopy, gąbki i ściereczki. Pamiętajmy też, że nie wszystkie plamy da się usunąć za pomocą domowych środków czystości (np. wody z octem), a w wypadku zabrudzeń poremontowych konieczne może być skorzystanie ze specjalistycznych preparatów.

Sprzątanie po remoncie - czego użyć?

Wybór właściwych środków czyszczących może przyspieszyć proces sprzątania. Na rynku dostępne są produkty dostosowane do konkretnego rodzaju powierzchni lub określonych zabrudzeń. Dzięki zastosowaniu detergentów możemy być pewni, że usunięcie brudu zajmie zaledwie kilka chwil, a czyszczona powierzchnia będzie czysta.

Jednym z najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń powstających w trakcie remontów są plamy z farb. Zaschnięte resztki mogą szpecić podłogę czy meble, dlatego należy je jak najszybciej usuwać. Jeśli jednak staniemy przed koniecznością wyczyszczenia zaschniętej farby, skorzystajmy z detergentu MYDŁO MALARSKIE firmy Jurga. Wystarczy 400 gramów mydła rozpuścić w 10 litrach wody i wyszorować podłoże za pomocą gąbki lub szczotki. Preparat sprawdza się również w praniu zanieczyszczonych w trakcie remontu ubrań.

Sprzątanie po remoncie - czyszczenie narzędzi

Po zakończeniu prac budowlanych warto zadbać również o narzędzia. Powstałe na nich zabrudzenia mogą prowadzić do pogorszenia ich właściwości, nierzadko również do zniszczenia. Dotyczy to szczególnie przyrządów stosowanych w pracach murarskich, tynkarskich czy klejeniu. Żeby skutecznie pozbyć się zabrudzeń z gipsu, tynku czy zapraw warto zastosować preparat CZYSTE NARZĘDZIA marki Jurga. Za pomocą aplikatora nanosimy środek na zabrudzoną powierzchnię, czekamy kilka minut i dokładnie czyścimy szczotką lub gąbką. Mocno zaschnięte zabrudzenia można usunąć poprzez namoczenie ich w roztworze preparatu i wody.

Sprzątanie po remoncie - usuwanie plam

Z kolei w pozbyciu się plam z zapraw, resztek fug, tynków i sadzy pomoże preparat do usuwania zabrudzeń poremontowych CLEAN REMONT. Po zwilżeniu brudnego podłoża wodą nanosimy niewielką ilość środka. Po kilku minutach dokładnie czyścimy powierzchnię, po czym obficie spłukujemy ją wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

Sprzątanie po remoncie - jak przeprowadzić je sprawnie i szybko? - Jurga
Sprzątanie po remoncie - jak przeprowadzić je sprawnie i szybko? - mat. prasowe Jurga
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania

Skomentuj:

Sprzątanie po remoncie - jak przeprowadzić je sprawnie i szybko?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej