Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Strefa prysznica - co zapewni nam wygodę?

ES
Dobrze zaprojektowana łazienka to gwarancja komfortu jej użytkowania - Cersanit

Według dzisiejszych koncepcji, komfortowa strefa prysznica w łazience to taka, z której mogą wygodnie korzystać wszyscy domownicy. Wymaga ona odpowiedniego zaplanowania – dotyczy to zarówno wyboru rozwiązań, jak i przemyślanego designu. Ważna jest też wystarczająca ilość miejsca.

Zestawy natryskowe

Zestaw natryskowy tworzy rączka prysznicowa, zamontowana wraz z wężem zasilającym ją w wodę, oraz specjalny drążek z uchwytem o regulowanej wysokości. Może być on również montowany do ściany na ustalonej wysokości. Zanim jednak kupimy zestaw natryskowy, warto zastanowić się nad tym, jaką funkcję będzie spełniał. Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były jedynie rączki jednostrumieniowe, a obecnie możemy wybierać spośród trójstrumieniowych. Te z kolei, oprócz tradycyjnego strumienia deszczowego, mają strumień delikatny i strumień do hydromasażu. Jeśli chcemy podkreślić minimalistyczny wystrój łazienki, zdecydujmy się na podtynkowy zestaw natryskowy. W czasie montażu mieszacz i podłączenia zostają ukryte, a widoczny pozostaje tylko uchwyt baterii i ozdobna rozeta. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale też praktyczne – zabudowane elementy nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Taki system natryskowy jest również łatwiejszy w pielęgnacji i w utrzymaniu w czystości. Ponieważ jednak dostęp do nich będzie utrudniony, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość i niezawodność wybieranych modeli. Dużą wytrzymałością charakteryzują się mieszacze z głowicą ceramiczną, odporną na rozszczelnienia. Głowica lub talerz natryskowy powinny być wyposażone w system easy clean, ułatwiający oczyszczenie mechanizmów z osadu spowodowanego twardą wodą. Ważna jest też możliwość regulacji rodzajów strumieni, tak by każdy użytkownik prysznica mógł dopasować natrysk do swoich preferencji.

Regulowany rozstaw uchwytów zapewnia możliwość montażu w istniejących otworach w ścianie - Ferro
3-funkcyjna rączka natrysku to wyjątkowy komfort, strumienie: deszcz, masaż, mieszany - Ferro

Deszczownice

Deszczownica to element prysznica rozpraszający strumień wody, który przypomina ciepły deszcz. W nowoczesnych modelach strumień rozprowadzany jest szeroko, obejmując swoim zasięgiem całe ciało. Deszczownica montowana jest na szczycie kabiny prysznicowej lub integrowana z sufitem, tworząc monolit i dopełniając kompozycyjnie aranżację łazienki.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje deszczownic prysznicowych. Pierwszą z nich jest głowica prysznicowa, która montowana jest na drążku w miejsce klasycznej słuchawki. Jest ona mocowana na stałe do drążka lub panelu prysznicowego i łączona z baterią za pomocą elastycznego węża.
Częstszym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych łazienkach są deszczownice podtynkowe. Taki model jest podłączany za pomocą sztywnej rury do baterii prysznicowej (bardzo często umieszczając konstrukcję pod płytkami, tak aby nie była widoczna). Zazwyczaj są to deszczownie z instalacją ścienną, gdzie widoczny jest jedynie uchwyt i głowica deszczownicy. Do trzeciej grupy deszczownic zalicza się zestawy do zabudowy sufitowej. Jest to najbardziej efektowne rozwiązanie, jednak musi być zaplanowane już na etapie projektowania łazienki i przestrzeni prysznicowej, ponieważ wymaga dostosowania instalacji wodnej oraz zagospodarowania wystarczającej ilości miejsca między stropem a poziomem podwieszanego sufitu, w który będzie wmontowana deszczownica.

Łatwy w użyciu przełącznik i ogranicznik temperatury wody wbudowany jest w uchwyt - Oras
Zestaw prysznicowy z deszczownią to rozwiązanie funkcjonalne i estetyczne wizualnie - Deante

Panele prysznicowe

Panel prysznicowy to SPA w domu. Możemy bowiem korzystać z wodnego relaksu, nie wychodząc z własnej łazienki. Wybierając konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na rozłożenie dysz. Istotne jest też, aby wiedzieć, jaka liczba dysz będzie optymalna. Najlepszym rozwiązaniem są panele mające do 6 dysz, bo wtedy nie ma ryzyka, że zbyt duża liczba masażerów będzie rozprowadzać wodę z nierównomiernym natężeniem strumienia. Niektóre mają bowiem system masażu skoncentrowany na okolicę lędźwiową, inne na szyjną, a jeszcze inne – na piersiową. Na rynku są panele wykonane z PVC, aluminium, stali, szkła hartowanego i mosiądzu.
Dużą ostrożność trzeba zachować, kupując panel prysznicowy ze szkła hartowanego. Wymaga on bowiem szczególnej uwagi podczas transportu, montażu i w czasie użytkowania ze względu na możliwe uszkodzenia mechaniczne. Jeśli problemem w instalacji wodnej jest zróżnicowanie temperatur lub powolne nagrzewanie się wody, warto pomyśleć o zakupie panelu z termostatem. 

Panele prysznicowe są coraz bardziej popularne ze względu na wygodę i komfort - Leroy Merlin
Panel prysznicowy to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu przekształcimy swoją kabinę w domowe SPA - Leroy Merlin

Brodzik - głęboki lub płytki

Jedną z ważniejszych cech brodzików jest głębokość. To ważne przede wszystkim ze względów praktycznych. Brodziki głębokie mają tę zaletę, że mogą służyć do wielu celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, ponieważ ich dodatkowe zastosowanie to wanna dla maluchów. Można w nich także zrobić niewielkie pranie ręczne. Dodatkowym plusem głębokiego brodzika może być narożne siedzisko. To ułatwia kąpiel nie tylko dzieciom, ale i osobom starszym. Płytkie i bardzo płytkie brodziki, które często mają tylko 3 cm wysokości od podłogi, prezentują się z kolei bardzo elegancko, są praktyczne, mają małą powierzchnię do czyszczenia, a także odpływ o średnicy ø90, aby woda szybciej odpływała. Tego typu brodziki sprawdzą się właściwie w każdej łazience, a wybierają je użytkownicy ceniący nowoczesność, wyszukany design, modne rozwiązania.

 

Brodzik płaski czy głęboki? Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także od projektu łazienki - Schedpol
Brodziki oferowane są w różnych kształtach, dzięki czemu bez problemu dobierzemy je do wnętrza - Radaway

Brodzik płaski

Brodzik płaski sprawdzi się idealnie w minimalistycznych wnętrzach. Przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnego designu. To również dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, gdyż niektóre modele takich brodzików można zlicować z poziomem podłogi.  Nie wystają wtedy ponad powierzchnię posadzki i nie tworzą barier architektonicznych. Aby w pełni cieszyć się z urządzonej przestrzeni prysznicowej z użyciem tego rodzaju brodzika, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany.
Największą popularnością cieszą się brodziki akrylowe lub z konglomeratu marmurowego. Oba warianty charakteryzuje odporność na zawilgocenia i zagrzybienia. W sprzedaży dostępne są modele półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, symetryczne, asymetryczne lub pięciokątne. W przypadku niektórych brodzików jest także możliwość zamówienia ich na wymiar.

 

 

Czarny brodzik będzie mocnym akcentem aranżacji łazienki - Roca
Brodzik o nietypowym kształcie pozwala na swobodę w projektowaniu łazienki - Sanplast

Brodzik podpłytkowy

Brodziki podpłytkowe są schowane w podłodze i obudowane płytkami, dzięki czemu nie są widoczne. To rozwiązanie jest bardzo efektowne, wygodne i pasuje do każdego wnętrza, niezależnie od stylu aranżacji.
Poleca się je szczególnie osobom starszym lub niepełnosprawnym, gdyż brak wystającego progu umożliwia im sprawne wejście i wyjście spod prysznica. To jednak nie jedyna zaleta. Taki brodzik nie determinuje również wielkości kabiny, ani jej kształtu. Decydując się na taki model, koniecznie trzeba mieć jednak na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim montaż brodzików podpłytkowych należy zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Zdarza się bowiem, że łazienka nie spełnia pewnych wymagań technicznych związanych z montażem.

Brodzik wpuszczany w podłogę zapewnia wyjątkową wygodę korzystania z prysznica - Duravit
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?

Skomentuj:

Strefa prysznica - co zapewni nam wygodę?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej