W klimacie modern classic: aranżacja 77-metrowego mieszkania
Wnętrza mieszkania w podwarszawskim Józefowie przywołują współgrającą estetykę kierunków modern i klasycznego. Nowoczesna wygoda w połączeniu z klasyczną elegancją tworzy wyjątkową przestrzeń, która rozsmakowuje się w szlachetnych materiałach, łagodnych kolorach, precyzyjnie dopracowanych detalach stolarskich.
Aranżację 77-metrowego mieszkania właściciel powierzył Marii Wilk-Zadrożnej, prowadzącej pracownię M.A. Kolektyw. Zależało mu na eleganckim wnętrzu z klasą, w którym dominować będą naturalne, dobrej jakości materiały wykończeniowe. Resztą zajęła się architektka. Maria Wilk-Zadrożny zaczęła od kilku zmian w układzie ścian w obrębie wejścia do mieszkania. Usunięto tu małą toaletę na rzecz większej łazienki usytuowanej po sąsiedzku. Powstała wygodna do korzystania przestrzeń o powierzchni ponad 7 m kw. z miejscem na duży prysznic z siedziskiem, toaletę i bidet, szafki w zabudowie oraz umywalkę. Pralkę z suszarką udało się przenieść z łazienki na korytarz do zaplanowanej tu szafy. Aby idealnie wkomponowała się ona w przestrzeń holu, na przedłużeniu kuchni dobudowano ściankę, co utworzyło swego rodzaju wnękę na zabudowę meblową.
Praktyczne miejsca do przechowywania znalazły się w każdym możliwym kącie mieszkania, poprawiając jego funkcjonalność, ale i estetykę wystroju. Wykonane na zamówienie, pod wymiar, zabudowane głównie do pełnej wysokości ściany i wnęki służą uporządkowaniu przestrzeni. Chronią przed „zaleganiem” na widoku różnych przedmiotów. A tym samym pozwalają wyeksponować kilka wyjątkowych mebli, lamp, czy detali. Aby jednak nie przesadzić z minimalistycznym podejściem do chowania rzeczy i jednocześnie mieć pod kontrolą efekt końcowy, architektka zaprojektowała kilka otwartych wnęk, półek, czy pięknie wykończony parapet w sypialni – czyli ozdobne powierzchnie, które mogą służyć do prezentacji wyjątkowych, osobistych przedmiotów i dekoracji.
Po przekroczeniu progu mieszkania, wchodzących wita spójnie zaaranżowana przestrzeń, której poszczególne pomieszczenia łączy dobór tych samych kolorów i materiałów wykończeniowych. Króluje tu jasna szarość, beż, biel i drewno w ciepłym, głębokim odcieniu dębu. Sama stylistyka nieznacznie nawiązuje do koncepcji wnętrz modern classic. Ponadczasową elegancję stylu, łączącego elementy nowoczesne z klasycznymi, podkreślają jasne, naturalne barwy, parkiet ułożony we francuską jodełkę, drewniane forniry, dalej efektowne, lustrzane powierzchnie, wzór kamienia, tapety naśladujące tkaninę oraz detale w złocie, srebrze i czerni. Wykonane na zamówienie meble, a także te zakupione w sklepach bazują na geometrycznych formach – prostokątów, kwadratów, okręgów, nierzadko z zaoblonymi krawędziami. Urozmaicają je starannie wypracowane detale w postaci subtelnych ramek i frezów. Prawdziwą wisienką na torcie są designerskie lampy.
Wszystkie te elementy odnajdziemy w najbardziej wyszukanej części mieszkania – otwartej strefie dziennej, a także w sypialni gospodarza, gabinecie do pracy, łazience i wspomnianym holu wejściowym. W części dziennej przestronna kuchnia z jadalnią zajmuje wspólną przestrzeń z salonem. Komfortowe miejsce do wypoczynku wyznacza umieszczona tyłem do kuchni sofa z podnóżkiem i fotelem, wszystkie w odcieniu ciepłego beżu. Ustawione na dywanie w tym samym kolorze, odcinają się od jego miękkiej powierzchni czernią metalowych nóżek. Naprzeciwko, na całej ścianie zaprojektowano zabudowę z telewizorem i miejscem do przechowywania. Dopracowana co do szczegółu powierzchnia ładnie domyka przestrzeń salonu. Nad sofą i na ścianie obok zamontowano lampy składające się z kompozycji okręgów o różnych rozmiarach.
Po drugiej stronie pomieszczenia, odpowiednikiem reprezentacyjnie zaprojektowanej ściany salonu jest ściana z elegancką zabudową kuchenną. Lakierowane na kolor ciepłej szarości fronty górnych szafek urozmaicają pionowe prążki, a w trzech skrajnych frontach wykorzystano szkło typu flutes – również z wertykalnymi ryflowaniami. Pozostałe drzwiczki szafek w zabudowie okala subtelna, centymetrowa ramka. Klasyczny akcent stanowi spiek kwarcowy o wzorze kamienia z użyleniem w odcieniach szarości, który wieńczy blat kuchenny i ścianę.
W części kuchennej niemniejszą uwagę zwraca wspaniały, drewniany stół i jego oprawa. Zaprojektowany przez Studio Rygalik mebel o owalnym blacie wspiera się na masywnej kolumnie, podbitej charakterystycznym, czarnym cokołem. Designerski model akcentują równie okazałe dwie, czarne, wiszące lampy. Stół wraz z dobranymi do niego, tapicerowanymi jasną tkaniną, krzesłami stanął na dywanie, który upiększa wnętrze i jest przyjemny w dotyku dla stóp.
W tej samej konwencji urządzono sypialnię. Jej wystrój podkreśla równowagę i spokój zaprojektowanej przestrzeni. Rozbielone szarości, beże, „płócienna” tapeta na jednej ze ścian i tkaniny tworzą wraz z użytym w aranżacji drewnem klimat łagodnej harmonii. Na uwagę zasługuje każda ze ścian sypialni. Tło wezgłowia łóżka stanowią płyty meblowe lakierowane w odcieniu jasnej, ciepłej szarości, którym lekkości dodaje cieniutka ramka, taka sama jak na frontach kuchennych. Podobnie wykończono drzwi szaf, które zabudowują kolejną ścianę. Ich gładkie, matowe powierzchnie dekorują dodatkowo uchwyty relingowe w złotym kolorze. Skrajne moduły szaf wykonano z użyciem dębowego forniru, który przechodzi na ścianę z oknem. Zabudowa ściany wokół okna drewnem – łącznie z glifami, parapetem i grzejnikiem, w kompozycji z roletą rzymską w odcieniu śmietanowej bieli ma dużą moc aranżacyjną. Wprowadza do wnętrza ponadczasową elegancję i jakość. Przy ścianie wykończonej tapetą z rysunkiem płótna stanęła piękna, zaprojektowana przez architektkę komoda. Nad blatem zawisło nowoczesne lustro, które za sprawą nieregularnego, odważnego kształtu delikatnie przełamuje bezpieczną szykowność wystroju.
Za przyjętą stylistyczną dyscypliną podąża też aranżacja łazienki. We wnętrzu dominują materiały wykończeniowe skomponowane w jasnej gamie kolorystycznej. Ściany i podłogę zdobią płytki naśladujące kamień z użyleniem tym razem w kolorze stonowanej zieleni, nie zabrakło też jasnej szarości i drewna. Przesłonę prysznica wykonano ze szkła flutes, które ładnie załamuje światło. Duże lustro przy umywalce, poprowadzone od blatu szafki umywalkowej po sufit, powiększa optycznie i rozświetla pomieszczenie.
Przemyślana co do detalu, elegancko i wygodnie urządzona przestrzeń mieszkania sprawia, że jego użytkownicy mogą się cieszyć komfortem wnętrza w każdym jego wymiarze.
Skomentuj:
W klimacie modern classic: aranżacja 77-metrowego mieszkania