Własny ogród w Warszawie, czyli jak urządzić swój botaniczny taras
Roślinne kompozycje tarasowe nadają przestrzeni indywidualnego charakteru i działają relaksująco. Mają także dobroczynny wpływ na jakość powietrza, które szczególnie w mieście pozostawia często wiele do życzenia. Oczyszczają je i nawilżają, a w upalne dni schładzają. Zieleń na tarasie może spełniać funkcję parawanu osłaniającego przed wzrokiem przechodniów oraz nadmiernym nasłonecznieniem.
Zieleń przestrzeni tarasowej
Aranżacja tarasu wymaga sporo wiedzy i zaangażowania, miejsce to jest strefą wypoczynkową latem, spełnia też funkcję reprezentacyjną, szczególnie kiedy znajduje się przed domem. Aranżacja tarasu w stylu wiejskim, czy skandynawskim polega na dobieraniu naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamienie. Wiejski klimat można uzyskać, stosując bardzo popularne aksamitki, stokrotki czy bratki. W wieloletnim projekcie większy taras można przekształcić w altanę z naturalnym zadaszeniem, wykonanym z gałęzi drzew. Do takiej aranżacji wykorzystywane mogą być drzewa liściaste, takie jak lipa drobnolistna, grab pospolity albo buk. Drzew tych przez pierwsze lata nie należy przycinać, a po osiągnięciu odpowiedniej wysokości należy posplatać ich wierzchołki, korony takich drzew muszą być przycinane przynajmniej dwa razy do roku, a kolejne pędy przeplatane, tak aby powstało żywe zadaszenie.
Nowe mieszkania, jakie oferuje rynek pierwotny w Warszawie, budowane są w wysokim standardzie, każde mieszkanie posiada balkon, taras lub ogródek. Zieleń stosowana na tarasach czy mini ogródkach może być stosowana oszczędnie i harmonijnie albo wprost przeciwnie, można z niej tworzyć prawdziwe ogrody botaniczne.
Roślinność na tarasie
Zieleń na tarasie stosowana w bardziej zdyscyplinowany sposób jest zazwyczaj precyzyjnie przycinana w różne geometryczne kształty. Rośliny, które nadają się do tego celu to bukszpany, tuje i inne odmiany, które można plastycznie ukształtować. Forma i kształt donic powinny być ściśle zharmonizowane z roślinami i podkreślać kształt zieleni.
Letni nastrój uprzyjemnią gatunki pachnące, takie jak np. maciejka o delikatnych kwiatkach i wyjątkowo urzekającym zapachu albo różne odmiany ziół, które nie tylko pachną, ale są również niezbędne w kuchni. Rośliny nigdy niewychodzące z mody to pelargonie, begonie i niecierpki. Uzupełnieniem kwitnącego tarasowego ogrodu powinny być także rośliny z kolorowymi i ozdobnymi liśćmi, takie jak komarzyca, starzec, wilec purpurowy. Roślinne aranżacje na tarasie z reguły komponowane są w donicach, nie muszą to być wyłącznie kwiaty, można w nich z powodzeniem hodować mniejsze drzewka i krzewy. Należy zwrócić uwagę na czas rozwoju takich roślin, te które charakteryzują się powolnym wzrostem, nie będą wymagały częstego przesadzania. Gatunki szybko rosnące również prędko się starzeją i mogą nie prezentować się atrakcyjnie, ponadto wymagają częstego zmieniania donicy na większą, co również jest problematyczne i generuje koszty.
Rośliny posadzone w donicach najczęściej zimują na zewnątrz, ich bryła korzeniowa jest wyjątkowo wrażliwa na przemarzanie, warto zaopatrzyć się w specjalne donice z izolacją, które chronią przed przemarzaniem. Na rynku dostępne są gatunki roślin odporne na działanie niskich temperatur. Godne polecenia są rośliny iglaste szczepione na pniu, takie jak jałowce, cisy, świerki, sosny i żywotniki.
Skomentuj:
Własny ogród w Warszawie, czyli jak urządzić swój botaniczny taras