Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Żaluzje, rolety tekstylne, plisy i panele czyli jak chronić się przed słońcem

Ewa Stroik
Drewniane żaluzje pasują do każdego wnętrza – te w jasnych kolorach pięknie prezentują się w kuchni, dzięki nim jest tu i światło, i cień. - Fot. Anwis

Choć zimą marzymy o słońcu, latem czasem mamy go w nadmiarze. Chcemy wtedy odpocząć w domu od promieni słonecznych. Aby mieć taką możliwość, musimy wybrać odpowiednie osłony.

Do osłon wewnętrznych należą m.in. żaluzje, rolety tekstylne, plisy i panele. Ich główną zaletą jest duży wybór wzorów i kolorów oraz łatwy montaż. Wiele możliwości ich kombinacji pozwala na dopasowanie osłon do każdego wnętrza i indywidualnego gustu. Ci, którzy chcą, aby osłony okienne spełniały również dodatkową funkcję izolacji cieplnej lub akustycznej, powinni wyposażyć dom w osłony zewnętrzne, np. zewnętrzne żaluzje lub rolety, które mogą również pełnić funkcję antywłamaniową. Wybierając konkretne modele, pamiętajmy, że ważny jest sposób montażu i rodzaj sterowania, a ich obsługa powinna być jak najprostsza.

Osłony wewnętrzne: żaluzje i rolety

Żaluzje dla ceniących klasykę

Żaluzje poziome składają się z cienkich pasków (lamelek) o różnej szerokości, wykonanych najczęściej z aluminium, a także z tworzywa sztucznego, drewna czy tkaniny. Dzięki możliwości zmiany nachylenia lamelek reguluje się stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Żaluzje są wybierane ze względu na klasyczny wygląd i możliwość dopasowania stopnia zaciemnienia do potrzeb. Lamelki w żaluzjach aluminiowych mogą mieć dowolne kolory. Dostępne są też w wersji perforowanej, czyli z dziurkami zapewniającymi, nawet przy całkowitym rozłożeniu lamelek, widoczność tego, co na zewnątrz.
Żaluzje drewniane i bambusowe wykonuje się ze specjalnie przygotowanych drewnianych listewek
w kilku naturalnych odcieniach. Wiele odcieni drewna, pogłębionych naturalnymi przebarwieniami, komponuje się z innymi elementami wnętrza oraz ramami okiennymi. Żaluzje mogą być również z tkaniny – listki wykonane są w niej z materiału.

Żaluzje można też mieć w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazience. - Velux
Kwiatowy wzór i energetyczne barwy - dzięki nim w salonie zawsze będzie wiosna. - Dekopria
Niebieski kolor tworzy nadmorski klimat, zwłaszcza w połączeniu z bielą i beżem sprzyja odpoczynkowi. - Dekoria
Markiza zewnętrzna zapewnia ochronę przed upałem, absorbując promienie słoneczne jeszcze przed szybą i emitując całe ciepło na zewnątrz. - Fakro
Modne duże przeszklenia dobrze jest wyposażyć w osłony – skutecznie zabezpieczą nas przed palącym słońcem. - Fakro

Żaluzje dla miłośników koloru i wzoru

Konstrukcja rolet polega na tym, że materiał rolowany jest na wałku przymocowanym do górnej ramy okna. Rozwijana jest za pomocą łańcuszka. Samohamujący mechanizm pozwala na zatrzymanie rolety na dowolnej wysokości okna. Rolety wewnętrzne różnią się w zależności od sposobu montowania: rolety wolno wiszące – przytwierdza się je do ściany, sufitu bądź ramy okna; rolety w kasecie, z prowadnicami – materiał zwija się do eleganckiej kasety, którą przykręca się do ramy okna, a prowadnice przykleja się do listwy szybowej. Innym sposobem jest przyklejenie całej rolety do skrzydła okna. Obie metody pozwalają na dowolne uchylenie okna z opuszczoną roletą. Oprócz ochrony przed słońcem, rolety spełniają też funkcje dekoracyjne, często zastępują zasłony.

Rolety i żaluzje - typy osłon, zalety, zastosowanie

Roleta wykonana z eleganckiego, dekoracyjnego materiału ze wzorem rozweseli pokój dziecka. - Fot. Facro

Rolety dzień-noc

Popularnym obecnie rozwiązaniem są rolety dzień-noc, które pięknie prezentują się w oknach – ich materiał składa się z naprzemiennych pasów zaciemniających i przezroczystych, dzięki czemu za pomocą lekkiego pociągnięcia łańcuszka możemy rozjaśnić lub zaciemnić pomieszczenie. Modną osłoną są też rolety rzymskie. Wyglądają bardzo efektownie – podczas ich zwijania materiał na dole układa się w poziome fałdy, natomiast po całkowitym opuszczeniu roleta jest gładka.

Okienny dylemat: zasłony, rolety czy żaluzje? Podpowiadamy co wybrać

Zasłony panelowe

Zasłony panelowe to ruchome pasy materiału o różnej szerokości. Mogą być wykonane z tkanin firanowych, zasłonowych lub imitować japońskie ścianki. Panele poruszają się na specjalnej szynie montowanej do sufitu składającej się zazwyczaj z kilku torów. Shuttersy z kolei sprawdzają się we wszystkich wnętrzach. Różne systemy otwierania okiennic pozwalają na zamontowanie ich w każdym oknie. Jeżeli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby rozkładać okiennice w standardowy sposób można zainstalować je na szynie. Dzięki temu panel okiennicy zsuwa się na bok. Zawiasy mogą być widoczne lub ukryte.

Rolety, żaluzje, markizy

Osłony zewnętrzne chronią nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale też stanowią skuteczną przeszkodę dla włamywacza. Wpływają także na izolację ciepła w budynku, efektywnie zatrzymując zimno i szczelnie zabezpieczając wnętrze. Zaliczamy do nich rolety, żaluzje i markizy. Osłony zewnętrzne muszą współgrać z kolorem elewacji i stolarki w budynku. Wiele osób stawia na rolety w kolorze ram okien, jeśli są one oklejone drewnopodobną okleiną, wykonano je z naturalnego drewna, są czarne czy szare.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Szary zlewozmywak: z inspiracji naturalnym łupkiem
Designerski prysznic Dornbracht Aquahalo
Biała Roomba od iRobot

Skomentuj:

Żaluzje, rolety tekstylne, plisy i panele czyli jak chronić się przed słońcem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej