Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zastosowanie i zalety cegieł klinkierowych

AZ
Klinkier - Dima Moroz/Shutterstock

Klinkier na elewacji tworzy trwałe i eleganckie wykończenie budynku. Warto jednak wiedzieć, że elewacje to nie jedyny sposób zastosowania cegieł klinkierowych. Ten całkowicie naturalny materiał wykazujący się wieloma zaletami jest często i w szerokim zakresie wykorzystywanym materiałem budowlanym.

Jak powstają cegły klinkierowe i jakie są ich rodzaje?

Cegła klinkierowa to wyrób w pełni naturalny. Powstaje z gliny i jest wypalana w piecu w temperaturze powyżej 1000°C. Od rodzaju złoża gliny w dużej mierze zależy kolorystyka cegły. Aby uzyskać kolor inny od naturalnego, jeszcze przed wypaleniem cegły poddaje się ją procesowi angobowania. W ten sposób powstają m.in. cegły klinkierowe Terca, które odznaczają się różnorodną kolorystyką i stylistyką.

Ze względu na specyfikę produkcji wyróżniamy cegły klinkierowe typowe i ręcznie formowane. Pierwsze z nich bywają nazywane również tradycyjnymi lub maszynowymi, gdyż wyrabiane są mechanicznie i odznaczają się dużą precyzją wymiarową. Produkty ręcznie formowane też właściwie tworzone są przy udziale maszyn, jednak w procesie ich produkcji możliwe jest otrzymanie niepowtarzalnych i oryginalnych cegieł.

Zastosowanie cegieł klinkierowych

Najpopularniejszym zastosowaniem cegieł klinkierowych są elewacje budynków. Elementy elewacyjne w formie cegieł wykorzystujemy w przypadku ścian trójwarstwowych, w których elewacja tworzy warstwę osłonową muru. Warto jednak wiedzieć, że klinkieru w formie płytek można użyć do pokrycia ścian zewnętrznych dwuwarstwowych.

Kolejnym zastosowaniem cegieł klinkierowych są kominy. Najczęściej z cegieł muruje się tę część komina, która wystaje ponad dach. Cegła klinkierowa to również często wykorzystywany materiał budulcowy elementów ogrodzeń, takich jak słupki i podmurówki. Z klinkieru powstają też elementy architektury ogrodowej, np. altany czy grille, oraz elementy dekoracyjne wnętrz, np. obudowy kominków.

Korzyści płynące z zastosowania cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe swoje wszechstronne zastosowanie zawdzięczają szeregowi zalet, takich jak:

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole

Skomentuj:

Zastosowanie i zalety cegieł klinkierowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej