Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bielenie drzew - po co to robimy

Anna Morleo

Bielenie drzew to nic innego jak pokrywanie palonym wapnem pni w celu zapobiegnięcia pękania kory podczas silnych mrozów.

Na początku lutego należy powtórzyć bielenie pni i grubych konarów drzew owocowych mlekiem wapiennym. Odmiany ozdobne można zabezpieczyć, przywiązując do pni od ich południowej strony długie deski
Na początku lutego należy powtórzyć bielenie pni i grubych konarów drzew owocowych mlekiem wapiennym. Odmiany ozdobne można zabezpieczyć, przywiązując do pni od ich południowej strony długie deski
Fot. Shutterstock/Alis_Photo

Bielenie drzew - po co?

Zastanawiacie się do czego potrzebny jest zabieg bielenia drzew? Zimą podczas mrozów często się zdarza, że jest bardzo słonecznie. Promienie od południowej strony drzewa mocno je nagrzewa i właśnie z powodu z powodu różnicy temperatur kory nagrzanej i zacienionej dochodzi do pęknięć. W pniach drzew powstają wtedy pionowe pęknięcia, rany zgorzelinowe lub dochodzi do przemarznięcia konarów. Pokrycie drzewa palonym wapnem nadaje mu biały kolor, który odbija światło i niweluje różnice.

Zając w ogrodzie i w sadzie. Jak postępować, gdy dostrzeżemy na działce młode zająca?

Bielenie drzew owocowych

Każdy początkujący ogrodnik zakładający sad powinien wiedzieć jak ważne jest zabezpieczenie drzewek przed pękaniem kory. Drzewa narażone są na to zjawisko w styczniu i lutym. Brak takiego zabezpieczenia może poważnie je uszkodzić a także doprowadzić do uschnięcia. Zabezpieczając jesienią drzewka owocowe pamiętajmy, że takiej pomocy potrzebują również krzewy owocowe, które są od nich mniej odporne na mróz. 

Bielenie drzew - kiedy?

Czasem widuje się jak ludzie czy nawet służby miejskiej bielą drzewa na wiosnę. To bielenie może wynikać z chęci pozbycia się szkodników, ale nie powstrzyma kory drzewa przed popękaniem. Ostatni termin bielenia drzewek to początek stycznia. Jeśli występują wówczas opady śniegu czy deszczu, które spłuczą ochronną powłokę należy powtórnie je pomalować.

Luty - rozpoczynamy przygotowania do sezonu

Bielenie drzew farbą emulsyjną

Najtańszą metodą bielenia drzew jest malowanie jest wapnem palonym lub świeżo gaszonym.  Droższą metodą, która uwalnia nas od wielokrotnego malowania pni i pilnowania czy nie zmył ich jeszcze deszcz jest malowanie farbą emulsyjną. Polecana jest tylko do małych ogródków ze względu na wysoki koszt. Wystarcza na kilka sezonów.

Bielenie drzew opryskiwaczem

Malować pnie można tradycyjnie pędzlem lub metoda natryskową. Jeśli mamy duże powierzchnie do pomalowania to szybciej i  skuteczniej będzie użyć ręcznego lub plecakowego opryskiwacza, którego zwykle używamy do nawozu.

Bielenie drzew czym?

Wprost idealne do malowania drzew jest mleko mleko wapienne. Co to takiego? To ni innego jak mieszanka wapna - 2 kg i wody 10 litrów. To właśnie tak uzyskaną mieszankę nanosimy na pień (szczególnie od południowej strony) i nasadę grubszych konarów. 

Bielenie drzewek

Dawniej głownie na wsiach bielono drzewa także po to, by zniszczyć szkodniki zimujące pod korą. Dziś jednak wiemy,że taki zabieg negatywnie oddziaływuje na pożyteczne owady. Aby uniknąć bielenia, ale zabezpieczyć pnie przed mrozem, lepiej je owijać matą ze słomy, jutą albo kilkoma warstwami agrowłóniny - nigdy folii bo drzewko może się zaparzyć. Takie zabezpieczenia  ochronią nasze rośliny nie tylko przed pęknięciami, ale również przed podgryzaniem przez dzikie zwierzęta.

Jak zabezpieczać przed zimą rośliny w sadzie

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Bielenie drzew - po co to robimy