Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mączniak, szara pleśń, antraknoza: jak z nimi walczyć? Popularne choroby roślin

Leroy Merlin, Katarzyna Jodłowska

Podstawę prawidłowego rozwoju roślin stanowi dobrze przygotowana gleba, która jest zasobna w składniki pokarmowe i wolna od czynników infekcyjnych. Istotny wpływ na rozwój infekcji chorobowych mają warunki pogodowe, jak i obecność szkodników - które mogą w aktywny sposób przenosić choroby. Rośliny cenione są za walory dekoracyjne, czy użytkowe i nie mniejszą popularność mają wśród szkodników, jak i czynników chorobotwórczych.

Mączniak rzekomy. Objawy. Na liściach jasnobrązowe nieregularne plamki, pod nimi szary nalot. Zabiegi. W okresie przewlekłych opadów róże opryskujemy Proplantem 722 SC lub Ridomilem Gold MZ Pepite 67,8 WG.
Mączniak rzekomy. Objawy. Na liściach jasnobrązowe nieregularne plamki, pod nimi szary nalot. Zabiegi. W okresie przewlekłych opadów róże opryskujemy Proplantem 722 SC lub Ridomilem Gold MZ Pepite 67,8 WG.
Fot. Anna Kulikowska

Najczęstszymi chorobami, z którymi można się spotkać są choroby grzybowe, i właśnie dlatego skupimy teraz na nich uwagę. Do najpopularniejszych chorób grzybowych roślin ozdobnych można zaliczyć:

  • mączniaki (prawdziwe i rzekome)
  • szara pleśń,
  • antraknozę

Szkodliwość grzybów wzrasta w warunkach podwyższonej wilgotności, a porażeniu sprzyjają nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Ich rozwój może doprowadzić do obumierania porażonych organów, a w ostateczności do zamierania całych roślin.

Dowiedź się więcej: Choroby roślin - szara pleśń, plamistość liści, rdza, mączniak>>>

Mącznika prawdziwy i rzekomy

 Charakterystycznym objawem mączniaka rzekomego (Peronospora sp.) jest rozwijający się na dolnej stronie liści nalot grzybni (białej, szarej, fioletowej). Na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się jasnożółte wodniste plamy, które mogą przechodzić w plamy gnilne.

Podczas, gdy grzybnia mączniaka rzekomego rozwija się na spodniej stronie liści, to w przypadku mączniaka prawdziwego (Erysiphales) - widoczna jest ona na górnej stronie blaszki liściowej. Biały, mączysty nalot ze strzępek grzybni z czasem ciemnieje i wykształca owocniki. Grzyby te rozwijają się na liściach, łodygach, młodych pąkach i owocach.

 

Mączniak prawdziwy
Mączniak prawdziwy
Fot. Anna Kulikowska

Szara pleśń - atakuje wiele ogrodowych roślin

Kolejną uniwersalną w porażeniu chorobą jest szara pleśń (Botrytis cinerea). Można ją spotkać m.in. na różach, liliach, tulipanach, mieczykach, jodłach, żywotnikach oraz hortensjach. Zaatakowane rośliny pokrywają się charakterystycznym szarym, puszystym nalotem z zarodnikami, a porażone części ciemnieją i obumierają.

Szara pleśń na salacie
Szara pleśń na salacie
Fot. Anna Kulikowska

Antraknoza - często mylona z plamistością bakteryjną liści

Popularną chorobą grzybową, która rozwija się na roślinach ozdobnych z liści (m.in. bluszczu) jest antraknoza (Colletotrichum gloeosporioides, C. trichellum).

Jej charakterystycznym objawem jest występowanie na powierzchni blaszek liściowych od okrągłych do owalnych strefowanych plam, które mogą być brązowe - z szarym lub żółtym środkiem.

Chorobą, z którą może być mylona jest plamistość bakteryjna liści (Xanthomonas hortorum pv. hederae), której objawami są brązowe plamy na liściach, zaokrąglone z jasnożółtą obwódką. Podobnie jak w przypadku antraknozy w miarę postępowania choroby może dojść do brunatnienia i zasychania całych liści.

Może Cię zaciekawi: Choroby roślin doniczkowych>>>

Antraknoza orzecha włoskiego.
Antraknoza orzecha włoskiego.
fot. Anna Kulikowska

Mączniaki (prawdziwe i rzekome), szara pleśń, antrakoza - preparaty 

Liście i części roślin z opisanymi powyżej objawami chorobowymi zaleca się usuwać. Należy pamiętać, że jest to potencjalne źródło infekcji, stąd nie powinno się ich umieszczać w kompostowniku. Pomocne w tej walce mogą być preparaty, które należy dobrać do docelowej grup patogenów.

Przykładem może być środek Biosept spray, który produkowany jest na bazie ekstraktu z grejpfruta. Jest to poręczny i praktyczny środek, który dzięki właściwościom, jakie zapewnia cytrus wzmacnia odporność roślin zarówno na chorobotwórcze bakterie, jak i grzyby.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mączniak, szara pleśń, antraknoza: jak z nimi walczyć? Popularne choroby roślin