Technologie

Technologie mają to do siebie, że - per saldo - ułatwiają nam życie. Nawet jeśli nowoczesne technologie służą, powiedzmy, eksploracji kosmosu, to przecież i my z nich korzystamy - mowa tu np. o piance poliuretanowej, o szczelnych opakowaniach czy odkurzaczach bezprzewodowych. Nie gdzie indziej, jak właśnie w laboratoriach NASA jakiś anonimowy dla nas technolog wynalazł soczewki UV odporne na zarysowania czy cyfrowe czujniki obrazu, stosowane a dziś w aparatach fotograficznych. To najlepsze odpowiedzi na pytanie: jak technologia wpływa na życie ludzi?

Technologie mają też, co oczywiste, ogromny wpływ na rozwój budownictwa. Wystarczy porównać kurne chaty i domy z betonu. Najnowsze technologie pozwalają budować szybciej, lepiej, bezpieczniej, taniej. Niekiedy nawet niewyobrażalnie. Do niedawna tradycyjna budowa domu trwała dwa lata, w najlepszym wypadku rok. Dziś, dzięki technologii w której powstają tzw. domy szkieletowe, całkowity czas budowy można skrócić do pięciu miesięcy, a nawet do kilku tygodni.

Najnowsze technologie, w tym najnowsze technologie budowlane, przyjmowane są na rynku, jak to w życiu, z pewną dozą ostrożności. Tak właśnie rzecz wygląda dziś w Polsce z "domami z paczki", czyli domami szkieletowymi. Zainteresowanie tą technologią rośnie, ale dość powoli, choć - oprócz wspomnianych zalet - domy te są tańsze od domów tradycyjnych.

Jaką technologię budowy domu wybrać? To już indywidualna decyzja każdego z inwestorów. Zwolennicy domów murowanych postawią na ten wariant, miłośnicy domów z bali - na domy z bali. A ci, którzy nie chcą długo czekać - domy szkieletowe.

Nowe technologie w budownictwie zapewne jeszcze nie raz nas zaskoczą. Czy dziesięć lat temu myśleliśmy o tak doskonałych oknach czy metodach ocieplania, jakie znamy dziś?