Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cennik budowlany 2023 - prognozy cen materiałów budowlanych

Robert Gutowski

Ostatnie dwa lata na rynku budowlanym wystraszyły zapewne niejednego inwestora. Wzrost cen materiałów spowodował spowolnienie w pracach, często ich czasowe wstrzymanie. Czy w 2023 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną, czy po dwóch latach gwałtownych wzrostów w końcu spadną? Sprawdźmy, jakie są prognozy na rok 2023.

Nowoczesne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed kilku kilkunastu lat. Zostawiając z boku technologię i materiały budowlane, różnice widzimy przede wszystkim w aranżacji domowej przestrzeni (jej podziale funkcjonalnym). Architekci robią wszystko, aby nowoczesna rodzina mogła spędzać dziś czas razem. Wydaje się, że jest to jeden z trendów, który zdominuje charakter wnętrz w najbliższej przyszłości.
Nowoczesne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed kilku kilkunastu lat. Zostawiając z boku technologię i materiały budowlane, różnice widzimy przede wszystkim w aranżacji domowej przestrzeni (jej podziale funkcjonalnym). Architekci robią wszystko, aby nowoczesna rodzina mogła spędzać dziś czas razem. Wydaje się, że jest to jeden z trendów, który zdominuje charakter wnętrz w najbliższej przyszłości.
Shutterstock.com

Skąd ostatni wzrost cen materiałów budowlanych?

Chyba każdy z nas w ostatnim czasie spotkał się z konsekwencjami drożyzny w branży budowlanej. Nawet jeśli nie bezpośrednio, przy budowie czy remoncie własnej nieruchomości, to chociażby obserwując postępy inwestycyjne miejscowości, w której żyjemy. Coraz częściej deweloperzy zaczęli wstrzymywać inwestycje, mogliśmy obserwować niedokończone budynki, czy drogi w "wiecznej" budowie. Omijając znaki robót budowlanych większość z nas z wściekłością myślała - co to za ekipa, nawet nie mogą skończyć małego odcinka ulicy! Po przyjrzeniu się sprawie okazywało się jednak, że w większości tych przypadków ekipy tej już mogło po prostu nie być bo firma splajtowała, albo rozpisane w przetargu kwoty nie starczyły na pokrycie wszystkich prac przy tak drastycznych podwyżkach materiałów budowlanych.

Niestety, podwyżki dotknęły wszystkich. Nie tylko w Polsce wzrost cen dotknął budowlańców; na najważniejszych rynkach europejskich mieliśmy rekordowo duży wzrost ceny materiałów budowlanych. Głównym tego winowajcą była niestety pandemia, która wpłynęła na większość dziedzin naszego życia i w wielu przypadkach diametralnie je zmieniła. Pandemia bardzo zachwiała rynek surowców. Z uwagi na spadek popytu, jaki spowodowała w 2020 r., producenci znacznie ograniczyli produkcję, którą ciężko było dostosować do późniejszego nagłego wzrostu zainteresowania ich surowcami. Do tego doszły wysokie koszty transportu, robocizny, wzrost ceny energii.

Aktualne ceny materiałów budowlanych - grudzień 2022

Wzrosty cen materiałów budowlanych w 2022 roku odbiły się echem w wielu sektorach. Rynek nieruchomości mierzył się nie tylko z wyższymi cenami materiałów budowlanych i robocizny, ale także z ich brakiem. Były momenty, kiedy wykonawcy długo czekali na materiały budowlane takie jak np. styropian ponieważ po prostu nie były dostępne. Zachwiana została płynność rynku nieruchomości, co niewątpliwie jeszcze odbije się echem dla szukających w najbliższej przyszłości swojego M.

Na szczęście na końcówce tego roku możemy zauważyć lekkie spłaszczenie się trendu wzrostowego ceny materiałów budowlanych. Informacja ta jednak nie powinna nas cieszyć tak bardzo z uwagi na to, że ceny w końcowych miesiącach tego roku były średnio o 20% wyższe niż w ostatnich miesiącach roku 2021. Nie liczmy więc na to, że cena materiałów budowlanych spadnie.

Czy można liczyć na obniżki cen?

Tak, jak już mówiliśmy, końcówka roku 2022 przyniosła spłaszczenie się trendu wzrostowego ceny materiałów budowlanych. Wedle prognoz, podobną sytuacją będziemy mieli także w 2023 roku. Nie znaczy to jednak, że cena materiałów budowlanych spadnie. Wręcz przeciwnie, będzie ona nadal rosła, ale prawdopodobnie już w nie tak dynamicznym tempie, jak w ostatnich, pandemicznych, latach. Możemy liczyć na wyhamowanie wzrostu cen, na to, że wznowione zostaną wstrzymane inwestycje, co może pozwoli w jakimś stopniu ustabilizować rynek nieruchomości. Ale powiedzmy sobie szczerze, nie liczmy na to, że materiały budowlane stanieją.

Jaka będzie cena materiałów budowlanych w 2023 roku? Prognozy na następny sezon

Wedle najnowszych szacunków CBRE, największej na świecie firmy doradczej i inwestycyjnej działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych, w 2023 roku "w Warszawie dojdzie do największego rozdźwięku między ceną materiałów budowlanych, która się ustabilizuje na poziomie 8 proc., a inflacją, która będzie na poziomie ok. 11 proc." Prognoza CBRE zakłada, że na kluczowych rynkach w Europie ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio o 4-8 proc (w raporcie CBRE badało rynki w kluczowych miastach europejskich: Dublinie, Frankfurcie, Berlinie, Sztokholmie, Amsterdamie, Madrycie, Paryżu, Londynie i Warszawie). Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego oraz badań i analiz rynku w Europie Środkowej i Wschodniej, tak komentuje, co wynika z szacunków CBRE:

"Spłaszczenie się trendu wzrostowego cen materiałów budowlanych sprawia, że w przyszłym roku na kluczowych rynkach można się spodziewać wznowienia wstrzymanych inwestycji. Do tego dojdzie spodziewany spadek cen energii, co powinno ustabilizować rynek nieruchomości. Wiadomo jednak, że różne kraje w różnym tempie będą wychodziły z szoku ostatnich lat. W Polsce pewnie będzie to dłuższy proces, ale to ma też swoje plusy. Rosnące aktualnie ceny najmu sprawiają, że nasz kraj pozostaje atrakcyjny dla inwestorów, bo płynność rynku nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie. Docelowo jednak wszyscy czekają na to aż okres niepewności się zakończy, a tego można spodziewać się w Polsce pewnie dopiero w 2024 roku."

Budowa domu w 2023 roku. Czy to dobry pomysł?

Są dobre prognozy, że wzrost cen materiałów budowlanych, po dwóch latach gwałtownych wzrostów, może ulec zmniejszeniu. To niewątpliwie dobra informacja nie tylko dla firm reprezentujących rynek budowlany, ale także dla prywatnych inwestorów zamierzających budować lub remontować własny dom. Spodziewany spadek cen energii również niewątpliwie pozytywnie się do tego przyczyni . Nie można co prawda spodziewać się spadku cen materiałów budowlanych, bo cały czas idą one w górę, ale podwyżki te nie powinny być już tak duże i możemy oczekiwać ich spłaszczenia. Dla osób, które oczekują własnego M także najbliższe lata mogą przynieść trochę pozytywnych wieści. Mogą się spodziewać wznowienia wstrzymanych inwestycji z uwagi na ww. spadki i lepszą dostępność do materiałów budowlanych w 2023 roku. Jednak czy powyższe prognozy sprawdzą się w pełni zaobserwujemy w kolejnych latach.



    Więcej o:

Skomentuj:

Cennik budowlany 2023 - prognozy cen materiałów budowlanych