Spawarka do aluminium - jaką wybrać?
Spawanie aluminiowych przedmiotów nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednia technika spawania i źle dobrana spawarka do aluminium to wręcz gwarancja złej jakości łączenia aluminium czyli spawów. Aby wybrać odpowiedni sprzęt do pracy z tym metalem, musisz znać jego cechy, rozumieć rodzaje spawarek do aluminium dostępnych w sprzedaży. Od Twojego wyboru będzie zależała jakość pracy.
Czym charakteryzuje się sprzęt do spawania aluminium?
Do spawania aluminium przydatna będzie specjalistyczna spawarka TIG, a także półautomaty. Spawanie aluminium na poziomie gospodarstwa domowego można przeprowadzić za pomocą maszyn MMA. Każdy rodzaj sprzętu różni się efektem pracy i posiada wiele innych cech, które decydują o jego skuteczności. Spawanie aluminium nie jest zadaniem łatwym, w związku z czym nie każde urządzenie jest w stanie sobie z nim poradzić. Przyjrzyjmy się kolejno każdej spawarce do aluminium.
Spawarka TIG czy MIG - co jest lepszym rozwiązaniem?
Spawarka do aluminium TIG
Skrót TIG oznacza Tungsten Inert Gas. Łączenie części za pomocą spawarki TIG i prąd spawania odbywa się na prąd zmienny (AC). Dlatego w technologii spawania TIG stosowane są zarówno elektrody uniwersalne - spawanie prądem zmiennym i stałym (AC/DC), jak i elektrody przeznaczone wyłącznie do prądu przemiennego.
Spawarka tig do aluminium wykorzystuje głównie argon jako ochronę. Gaz jest cięższy od powietrza i nie oddziałuje chemicznie ze spawanym materiałem, dzięki czemu nadaje się do izolacji jeziorka spawalniczego. Czasami stosuje się hel lub mieszaninę helu i argonu.
Spawarki z drabinką TIG pozwalają w pełni wykorzystać wszystkie atuty i możliwości spawania metodą TIG. Spawanie aluminium z pulsem Spawarka TIG z funkcją pulsu jest przydatna podczas spawania elementów z aluminium, jak i cienkich blach ze stali nierdzewnej.
Spawarki ręczne do zgrzewania aluminium argonem wyróżniają się tym, że jest tu możliwość podłączenia butli gazowej, wyposażone są w palnik do jednoczesnego podawania gazu osłonowego. Posiadają również dodatkowy tryb spawania MMA.
Urządzenia MIG/MAG (półautomatyczne)
Skrót oznacza Metal Inert Gas / Metal Active Gas. Są to spawarki, w których drut elektrodowy przylega bezpośrednio do palnika. Służą do spawania aluminium na większą, przemysłową skalę. Proces odbywa się prądem stałym w trybie odwrotnej polaryzacji.
Co istotne, sprzęt MIG spawa blachę łukiem w osłonie gazu obojętnego, czyli metodą, która jest stosowana przy łączeniu materiałów o dużej grubości. Spawarka do aluminium TIG natomiast to urządzenie stosowane w domach, przez amatorów.
Kolejnym plusem urządzeń półautomatycznych jest zasada działania pulsacyjnego (w drogich modelach profesjonalnych). Po przyłożeniu energii końcówka drutu topi się, zamieniając się w kroplę stopionego metalu. Pod wpływem impulsu materiał wypełniający jest wciskany w powierzchnię przedmiotu obrabianego.
Spawarka do aluminium półautomatyczna inne zalety:
• Wysoka prędkość spawania.
• Możliwość tworzenia ciągłych długich szwów.
• Sterowanie jedną ręką.
• Lepsza wizualna kontrola.
• Mniej dymu w procesie obróbki
Jak widać, w niektórych przypadkach półautomatyczne maszyny do aluminium są nawet bardziej wydajne niż maszyny argonowe. Mają jednak też wady. Przede wszystkim są drogie. Dodatkowo będziesz musiał zakupić gaz ochronny, drut. W przypadku częstego naprzemiennego spawania stali i aluminium problematyczna będzie każdorazowa zmiana końcówki, rolek podających (potrzebne będą rolki do aluminium z rowkiem w kształcie litery U).
Ręczna spawarka do aluminium łukowa
Urządzenia MMA (Manual Metal Arc) mogą być również używane do spawania aluminiowych wyrobów walcowanych. Jednak ta metoda ma najwięcej wad, dlatego nie jest używana do łączenia konstrukcji, które muszą wytrzymać duże obciążenia. Jest za to szeroko stosowana jako niedroga alternatywa do użytku domowego.
Proces odbywa się z wykorzystaniem prądu stałego w trybie odwrotnej polaryzacji. Te urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością, efektywnym zużyciem energii, dokładną regulacją natężenia prądu oraz szybkim zajarzeniem łuku. Wybierane są dla nich specjalne elektrody - do pracy ze stopami lub z czystym metalem. Do wad należą:
• Trudność w formowaniu równego szwu.
• Znaczny rozprysk podczas topienia.
• Niska jakość połączenia ze względu na porowatość.
Jaka spawarka do aluminium będzie najlepsza?
Aby określić rodzaj urządzenia, zadaj sobie następujące pytania:
• Z jakimi rodzajami metali będziesz pracować. Czy będziesz spawał tylko aluminium, czy też inne metale? Będzie to miało wpływ na rodzaj zakupionego urządzenia.
• Spawasz elementy o grubości poniżej 1 mm? Jeśli tak, to twoja instalacja musi być wyposażona w tryb impulsowy.
• Jak intensywnie będziesz korzystać z urządzenia? Do pracy ciągłej przydatne będzie zaopatrzenie się w spawarkę aluminiową i palniki chłodzone cieczą.
• Gdzie będziesz używać urządzenia? Profesjonaliści powinni raczej wybrać instalacje TIG i półautomaty. Jeśli potrzebujesz instalacji do pracy w domu, wystarczy zwykłe urządzenie do MMA.
Kłopoty ze spawaniem aluminium
Metal ten jest bardzo kapryśny podczas spawania ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne. Jego powierzchnia nawet w temperaturze pokojowej pokryta jest warstwą tlenku. Z jednej strony utleniona warstwa chroni materiał przed korozją. Z drugiej skutecznie utrudnia spawanie.
Temperatura topnienia tlenku na powierzchni aluminium wynosi około 2000 °C, gdy sam materiał topi się w temperaturze około 600 stopni Celsjusza. Spawanie w tradycyjny sposób spowoduje, że spoiwo nie zostanie nałożone w sposób prawidłowy. Aluminium ma też inne cechy, które są ważne podczas spawania:
• Szybko się krystalizuje. Utwardzanie następuje po schłodzeniu już o 15-20 °C.
• W stanie stopionym przypomina wodę, co utrudnia wykonanie szwu, jeśli powierzchnia produktu jest pochylona. Również ta właściwość zwiększa ryzyko poparzeń.
• Zachowuje kolor po stopieniu. Z tego powodu trudniej jest obliczyć wymaganą ilość materiału dodatkowego.
• Odparowuje wodór. W rezultacie – tworzą się pory w strukturze szwu, które sprawiają, że połączenie jest bardziej kruche.
- Więcej o:
Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?
Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki
10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa
Wykwity na ścianach i sufitach – jak skutecznie usunąć przyczyny i efekty zawilgoceń?
Ceny materiałów budowlanych w 2024 roku: Prognozy po pierwszym miesiącu
5 sposobów, w jakie kompozyty mogą poprawić wydajność energetyczną budynków
Innowacyjne realizacje z ceramiki budowlanej od Wienerberger
Unikaj ryzyka wypadków podczas pracy. Jakie środki ochrony osobistej są niezbędne?