Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?

Robert Gutowski

Grunt do ścian to jeden z najpopularniejszych środków używanych w budownictwie. Pokrywa się nim powierzchnie różnego rodzaju przeznaczone do ostatecznego wykończenia, jak np. malowania czy tapetowania. O ile prace wykończeniowe zazwyczaj zlecamy specjalistom, tak gruntowanie ścian i sufitów właściciele bardzo często wykonują samodzielnie ze względu na łatwość wykonania tej czynności i obniżenie kosztów. Jeżeli więc właśnie stanęliście przed wyborem gruntu do ścian to tu znajdziecie przegląd aktualnych rozwiązań.

Grunt do ścian
Grunt do ścian
Fot. Shutterstock/ARTpok

Grunt do ścian przed malowaniem

Zacznijmy od tego, po co w ogóle gruntujemy ściany przed malowaniem. A warto o tym wspomnieć bo powodów jest wiele. Gruntowanie przed malowaniem:

  • poprawia jakość ściany, którą będziemy malować: niweluje przebarwienia i zabrudzenia, wyrównuje, zwiększa przyczepność farby końcowej,
  • wzmacnia ścianę, co pozwoli uniknąć późniejszego łuszczenia się i odchodzenia farby,
  • zmniejsza chłonność ściany, co powoduje mniejsze zużycie farby docelowej,
  • nadaje jednolity koloryt podkładu, który pozwala uniknąć wszelkiego rodzaju smug , pasów i przebarwień po nałożeniu farby końcowej,
  • tworzy barierę ochronną w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność jak np. kuchnia czy łazienka.

Niewątpliwie gruntowanie ścian to czynność, której nie powinniśmy pomijać .

Ile schnie grunt?

Teoretycznie grunt przed malowaniem ściany powinien schnąć około 24 godzin. Jednak zawsze warto zapoznać się z informacją na opakowaniu ponieważ wytyczne mogą różnić się u różnych producentów. Pamiętajmy, że wyschnięcie gruntu jest niezbędne do prawidłowego pomalowania ściany docelową farbą. Czasami ścianę należy pokryć gruntem dwa razy. Zazwyczaj dzieje się tak gdy po nałożeniu i wyschnięciu pierwszej warstwy nadal są odczuwalne na niej gołą ręką nieczystości, pyły.

Farba gruntująca czy grunt?

Na sklepowych półach znajdziemy wiele rodzajów gruntów, jak i farb podkładowych czy gruntujących. Która z tych opcji będzie dla nas odpowiednia? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że farb gruntujących używamy głównie przy mniejszych remontach, przemalowywaniu. Nie jest to odpowiedni środek do zabezpieczania powierzchni zaraz po budowie, tu niezbędny będzie grunt. Także jeżeli odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim musimy zakupić grunt, jeżeli natomiast znudził nam się kolor na ścianie i zamierzamy ją przemalować, możemy zakupić farbę podkładową. Pamiętajmy też, że zarówno grunty, jak i farby gruntujące powinniśmy wybierać w zależności od powierzchni, które chcemy nimi pokryć. Inny środek musimy nabyć do ścian, inny do betonu, inny do płyt kartonowo-gipsowych, jeszcze inny pod położenie tapet, płytek itp. Zawsze czytajmy zalecenia producenta zamieszczone na opakowaniu.

Grunt do ścian zewnętrznych

Tak, jak już wspomnieliśmy, grunty dobieramy w zależności od podłoża, na jakie je kładziemy. Jednym z takich gruntów jest środek do ścian zewnętrznych.  Poza właściwościami typowymi dla gruntów stosowanych wewnątrz, posiada on jeszcze dodatkowe zalety jak np. odporność na warunki atmosferyczne i zacieki po deszczu, wilgoć i zanieczyszczenia. Często też  ma zdolność szybszego wysychania niż inne preparaty. Grunty do ścian zewnętrznych wybieramy ze względu na rodzaj powierzchni, na którą będziemy ją nakładać (beton, cegła, kamień, rodzaj i stopień ubytków), a także rodzaj farb, którymi będziemy go pokrywać (np. farby na żywicach).

Grunty do ścian – przegląd wartych uwagi produktów dostępnych na rynku

Grunt do ścian biały

Biały grunt do ścian wybieramy najczęściej wówczas, gdy chcemy przemalować ścianę na zupełnie inny kolor. Biały grunt wyrównuje koloryt i nadaje warstwę, na której nowa barwa będzie taka, jakiej oczekujemy. Biały grunt doskonale przyjmuje nowe kolory i pozwala uzyskać pożądany efekt docelowej farby.

Grunt do ścian Śnieżka

Cieszącym się dużą popularnością białym gruntem do ścian jest produkt marki Śnieżka. Przeznaczony głównie do malowania płyt gipsowo-kartonowych i podłoży o niejednorodnej fakturze, kryje zaprawy cementowe, cementowo-wapienne, drewno i materiały drewnopochodne wewnątrz pomieszczeń.  Preparat ten dzięki specjalnym dodatkom nakłada się grubą warstwą, co niweluje różnice w fakturze i barwie podłoża. Jak zapewnia producent: „stosowanie Śnieżki Grunt znacznie obniża koszt malowania gdyż do uzyskania oczekiwanego efektu zwykle wystarcza jedna warstwa farby podkładowej i jedna nawierzchniowej”. Za 10l wiadro tego gruntu zapłacimy około 70 zł.

Grunt do ścian Obi

W marketach budowlanych znajdziemy bardzo duży wybór gruntów do ścian. Niektóre z nich, wśród najbardziej popularnych produktów, oferują także marki własne. Obi Podkład Ultra dostaniemy w dwóch kolorach: białym i szarym. Jego głównymi zaletami jest szybkie schnięcie, dobra przyczepność na trudnych podłożach. Nadaje się do używania pod emalie ftalowe i akrylowe. Łatwo się go szlifuje. Zakupimy go w pojemnościach: 375 ml, 750 ml i 2,5 l. Najtaniej wychodzi największa puszka, w której litr produktu, niezależnie od koloru, kosztuje 58 zł.

Podkład Ultra biały 2,5 l
Podkład Ultra biały 2,5 l
Fot. OBI

Grunt do ścian Leroy Merlin

Swoją markę wśród gruntów do ścian oferuje także Leroy Merlin. Grunt Axton występuje w kilku wariantach: grunt uniwersalny do ścian suchych, grunt do wilgotnych pomieszczeń, grunt sczepny do wnętrz i na zewnątrz. Wart wyróżnienia jest tu grunt uniwersalny do ścian suchych, który ma bardzo dobre opinie wśród klientów sklepu i przy tym niską cenę. Za 10 l opakowanie zapłacimy 25 zł, ale zakupimy go również w butelkach 1 l i 5 l. To bezbarwny, akrylowy podkład gruntujący, który skutecznie zmniejsza nasiąkliwość podłoża, ujednolica parametry całej gruntowanej powierzchni, eliminuje nadmierne wchłanianie wody wzmacniając podłoże.

Grunt do ścian Bricomarche

Go/On – bezbarwny grunt akrylowy impregnująco – gruntujący to propozycja, którą znajdziemy w sieci Bricomarche. Emulsję można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jej niewątpliwą zaletą jest krótki czas schnięcia: około 3-4 godziny. Aby osiągnąć pożądany efekt producent zaleca położenie 3 do 4 warstw. 5 litrowy pojemnik gruntu kupimy za blisko 13 zł.

Grunt do ścian Atlas

Jeden z najczęściej rozpoznawalnych gruntów to Uni Grunt marki Atlas. Atlas posiada szeroką gamę środków gruntujących. Podzielone zostały na dwa główne rodzaje: zmniejszające chłonność i zwiększające przyczepność, a w każdej z tych kategorii znajduje się kilka profesjonalnych preparatów. Warto wspomnieć, że na stronie producenta można porównać wybrane produkty, co znacznie ułatwia wybór. Produkty tej marki zakupimy w wielu wariantach: od 1 do 20 litrów. Za litr gruntu zapłacimy średnio od 5 zł.

Uni- Grunt
Uni- Grunt
Fot. Atlas

Grunt do ścian 1l

Czasami potrzebujemy zagruntować mniejsze powierzchnie i kupowanie dużego pojemnika preparatu, mimo, iż cena za litr jest wtedy dużo niższa,  nie wchodzi w grę. Wielu producentów oferuje opakowania litrowe, które starczą na pomalowanie około 5 -10 m². To przybliżona wartość, zawsze warto przeczytać dokładnie etykietę konkretnego produktu przed zakupem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?