Odważna przebudowa domu-kostki z czasów PRL

Właściciele kupili za mały dla nich dom-kostkę ze względu na jego lokalizację. Wiedzieli, że będą musieli go rozbudować, żeby ich czteroosobowa rodzina mogła w nim wygodnie żyć. W wyniku tego powstał oryginalny, współczesny budynek, który nie dość, że bardzo się podoba jego mieszkańcom, to zbiera laury w architektonicznych konkursach.
Autorzy projektu: architekci Kuba Woźniczka, Rafał Specylak, współpraca: Marek Woźniczka;

Kontakt: office@kameleonlab.com; www.kameleonlab.com; tel. 691 853 471;

Powierzchnia działki: 835 m2;

Powierzchnia użytkowa domu: 235 m2;

Projekt: 2008 r., realizacja: 2009-2012 r.

Niewielki, biały domek z czasów peerelu o typowej, niezbyt atrakcyjnej bryle stał w sercu miasta, na kameralnym osiedlu domów jednorodzinnych otoczonych wysoką zabudową wielorodzinną. Nowi właściciele - rodzina z dwójką dzieci - od razu zabrali się za planowanie jego rozbudowy. Po pomoc zwrócili się do poleconych im architektów z pracowni Kameleonlab.

Jednym z głównych priorytetów przyszłych domowników było zachowanie jak największej powierzchni ogrodu, który i tak ze względu na niewielką działkę do wielkich nie należał. Ważne było też zapewnienie maksymalnej prywatności domownikom - co w tak gęstej zabudowie jest szczególnie trudne. Te dwie kwestie za swój priorytet przyjęli więc również projektanci. Opracowywany przez nich przebudowany dom miał zyskać około 120 m2 powierzchni użytkowej, wysoką ciepłochronność i elegancką, trwałą elewację.

Więcej niż lifting elewacji

Architekci zaproponowali, by do wykończenia elewacji użyć drewna, jako najbardziej ekonomicznej alternatywy dla tynku. Pomysł spotkał się z przychylnością gospodarzy, którzy zaakceptowali również nietypową ciemną kolorystykę frontowej elewacji budynku. Pomalowanie drewnianych desek na czarny kolor umożliwiło uzyskanie ciekawego, wyraziście graficznego efektu. To między innymi dzięki temu budynek nabrał elegancji i stylowego charakteru. Architekci przyjęli założenie, że grafitowa czerń będzie podkreślała wszystkie zewnętrzne elementy bryły. Natomiast "wycięcia" postanowiono podkreślić kontrastowymi kolorami; limonkowym - w strefie wejścia i jasnoszarym - od strony ogrodu.

Prócz rozbudowy, budynek wymagał remontu dachu, ocieplenia, wymiany instalacji oraz podłóg. Z dachu zdjęto wszystkie warstwy izolacji, po to by na nowo odizolować stropodach i docieplić go w nowoczesny sposób, spełniający współczesne standardy. Ściany zewnętrzne - zarówno te stare z pełnej cegły, jak i nowe z bloczków silikatowych o grubości 18 cm, zostały ocieplone i wykończone okładziną z desek.

Deski elewacyjne mocowane są na drewnianej podkonstrukcji (ruszcie), natomiast wełna jest wypełnieniem pomiędzy łatami tegoż rusztu i mocowana bezpośrednio do ścian konstrukcyjnych.

Jak to zwykle bywa z przebudowami, domek - choć wyglądał na pierwszy rzut oka całkiem przyzwoicie - podczas prac budowlanych ujawnił swoje mroczne tajemnice Jedną z najbardziej nieprzyjemnych okazały się skorodowane belki stropodachu. Wycinanie zniszczonych elementów i wstawianie nowych bardzo wydłużyło prace i podniosło koszt przebudowy.

Stalowa rama na tyłach domu

Zamknięty ażurową konstrukcją taras tworzy strefę przejściową, nazwaną przez projektantów "strefą in between". Dzięki temu rozwiązaniu taras jest częścią domu, jednak już poza jego kubaturą - pozwala ona między innymi na naturalne, miękkie połączenie przestrzeni wewnętrznej z zewnętrzną, przy zapewnieniu maksymalnego otwarcia salonu na ogród.

Ciekawa jest historia powstania ramy na tyłach domu (zdjęcie). Pierwotnie pod wykuszem mieszczącym sypialnię właścicieli miał się znajdować gabinet. Jednak inwestorzy chcąc ocalić więcej przestrzeni ogrodu, zaproponowali usunięcie tego dolnego fragmentu bryły i ulokowanie gabinetu w innym miejscu. Powstały w ten sposób wykusz sypialni wymagał podparcia. Wszelkie pomysły ze słupami wydawały się projektantom nieciekawe, aż w końcu wymyślili stworzenie całej stalowej ramy. Na dodatek rama zyskała nowe zadania - przydaje się na przykład do wieszania na niej huśtawki czy hamaka. Architekci podkreślają, że bardzo lubią takie nieoczekiwane zastosowanie stworzonych przez nich rozwiązań. Lubią, gdy stworzony przez nich dom czymś ich zaskakuje, gdy żyje swoim życiem i gdy mieszkający w nim ludzie nadają mu walorów, których oni sami nie przewidzieli.Rewolucja we wnętrzach domu

Projekt zakładał nie tylko "face lifting" budynku, ale przede wszystkim prawie dwukrotne zwiększenie powierzchni mieszkalnej. Architekci, po wielu przymiarkach, zdecydowali się rozbudować dom w dwóch kierunkach: w pasie północnym zaplanowano nową strefę wejściową oraz strefę nocną rodziców, w południowym - strefę dzienną z salonem wysokim na dwie kondygnacje oraz strefę dzieci na piętrze.

Stary dom miał wystające ponad poziom trawnika piwnice i wysoko wzniesiony parter (zdjęcie). Zgodnie z obowiązującymi w latach powstania domu normatywami, pomieszczenia były niskie - ich wysokość wynosi około 2,55 m. Żeby zniwelować te wady, projektanci zdecydowali się z jednej strony obniżyć poziom nowo wznoszonego salonu - tak by znalazł się bliżej murawy, a z drugiej - uczynić to wnętrze wysokim na dwie kondygnacje. Dodało to całej dziennej strefie domu atrakcyjności i przestronności. Zaplanowana nad salonem antresola nadała wnętrzu nowoczesny charakter. Duże okno dachowe doświetlające wnętrza zarówno na górnej, jak i dolnej kondygnacji, to również duża zaleta projektu.

Wszystkie pomysły i rozwiązania zastosowane w tym domu znalazły uznanie nie tylko u jego właścicieli, ale również w gronie fachowców - budynek jest laureatem prestiżowych nagród.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (38)
Odważna przebudowa domu-kostki z czasów PRL
Zaloguj się
 • scraff

  Oceniono 126 razy 116

  A mnie się podoba. Dobrze czułbym się w takim domu.

 • Przemysław Lis

  Oceniono 52 razy 52

  o wschodzie słońce świeci na kuchnie i stół jadalny. Popołudniu oświetla ponownie stół jadalny. Zachodząc oświetla przeszklony taras. Nie znam się ale dla mnie bomba.

 • scraff

  Oceniono 55 razy 47

  A mnie się bardzo podoba. Dobrze czułbym się w takim domu.

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 53 razy 37

  Gratuluję pomysłu, ważne że ludziom się chciało, mieli pomysł na własny dom. Z pewnością jest to ciekawsze od gierkowskiej kostki. Natomiast wnętrza dla mnie są zbyt sterylne, przypominają wystawy, nie ma w nich życia. Ja potrzebuję więcej przytulności i ciepła, chociaż również preferuję styl nowoczesny.

 • iszaki

  Oceniono 33 razy 29

  Udana przebudowa. Trochę kontrowersyjna, ale najważniejsze żeby właścicielom dobrze się w nim żyło.

 • stach_79

  Oceniono 27 razy 23

  Świetny!

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 26 razy 14

  To wspaniały przykład, że można nie tylko zburzyć potworny dom, ale można go przebudować i zamienić na nie-piękny, ale nowoczesny i funkcjonalny. nie mój kolor, ale do sprzedaży akurat dobrze zrobiony, bo nie każdy lubi feerię barw jak ja-magnolia, biały i kremowe szarości są akurat bezpieczne.
  Jedynie przy artykule przypominam, skoro sa to materiały reklamowe studia architektonicznego winno być jak w gazetach drukowanych oznaczenie "reklama" lub "materiał sponsorowany". Tak byłoby uczciwiej i o to do gazety.pl apeluję. Wprowadźcie wreszcie standardy normalności, bo narazie niestety bijecie się o większą głupotę i chamstwo ze śmieciowym onetem, który dzięki temu trendowi z najlepszego portalu zrobił się szmatą, której nie pomogą już żadne reklamy:) A ludzie zwyczajnie stamtąd wybyli. No chyba, że wolicie by i od was wybyli. Czekam na ludzi, którzy potrafią tworzyć portale i zrobią coś jak onet 10lat temu:)
  Pozdrawiam:)

 • izarider

  Oceniono 12 razy 8

  Całkiem ciekawy pomysł, tylko front mi sie jakos nie widzi, i ten czarny kolor, lepiej wyglądałby w grafitowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX