Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Atrakcyjna przebudowa nieatrakcyjnego domu

Barbara Mariańska

Żeby przyjemnie i komfortowo mieszkać w starym domu, warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko o ociepleniu murów. Przy pomocy architektów, ze starego, niezgrabnego budynku da się stworzyć całkiem interesującą architekturę.

Widok od południowego wschodu
Widok od południowego wschodu
ilustr.: Pracownia KILKORO architekci
Metryka projektu

Powierzchnia użytkowa: 224 m2

Powierzchnia zabudowy: 148 m2

Wymiary działki: 15×28,5 m

Autorzy: KILKORO architekci Piotr Kluj, Paweł Litwinowicz

Kontakt: Kontakt: tel.+48 609 324 123, +48 602 613 955, e-mail: info@kilkoro.com, www.kilkoro.com

Orientacyjna cena projektu indywidualnego: 100-500 zł/m2

Nie każdy stary dom powinno się wyburzyć. Wiele z tych zbudowanych pod koniec ubiegłego wieku nadal jest w dobrej formie. Aby jednak komfort budynku nie odbiegał od współczesnych standardów, trzeba go zmodernizować.

Główne założenia projektu domu

Przed pracownią postawiono niełatwe zadanie pogodzenia oczekiwań inwestorów z warunkami, jakie dyktowała istniejąca konstrukcja domu, niewielka działka i warunki zabudowy. Istotnym ograniczeniem był także niewielki budżet, jakim dysponowali właściciele. - Nasza koncepcja była dla inwestorów sporym zaskoczeniem - mówią architekci. - Musieliśmy więc szukać innych rozwiązań. Jednak ostatecznie zaakceptowali oni nasze pierwotne pomysły.

Inwestorzy

Wszystko zaczęło się od zakupu przez młode małżeństwo zaniedbanego domu o powierzchni około 200 m2, z założeniem jego rozbudowy oraz gruntownego "liftingu" elewacji.

Budynek stoi w Poznaniu i powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Marzeniem właścicieli było stworzenie domu o nowoczesnej formie oraz dostosowanie jego programu użytkowego do współczesnych potrzeb młodej rodziny, pragnącej w domu nie tylko żyć, ale i pracować.

Wygląd budynku

Chcąc poprawić proporcje budynku i uzyskać współczesny charakter bryły, architekci zdecydowali się nieco rozbudować dom i pozbawić go zbędnych detali, tak by stał się prawdziwie nowoczesny i elegancki.

Do wykończenia elewacji remontowanego domu postanowiono użyć trzech różnych materiałów: białego tynku, kontrastujących z nim laminowanych płyt HPL w okleinie drewnianej oraz blachy, którą architekci chcą przesłonić nową - zewnętrzną klatkę schodową. Specjalna, perforowana blacha w kolorze okleiny płyt elewacyjnych przepuszcza promienie słoneczne; ma za zadanie nie tylko osłonić schody, ale także zapewnić im odpowiednie doświetlenie.

Nowo zaprojektowany wykusz (doświetlony przez wąskie okno oraz świetlik w dachu), do którego prowadzi nowa klatka schodowa, nadaje budynkowi lekkości oraz spełnia rolę wiatrołapu. Z kolei dobudówka od strony ogrodu dała możliwość powiększenia istniejącej łazienki, a nowy balkon przy kuchni zapewnił dodatkowe zadaszenie nad wyjściem na taras.

Wnętrza domu i ich funkcje

Podział funkcjonalny domu wynika przede wszystkim z konstrukcji budynku i związany jest z pierwotną lokalizacją pomieszczeń na pięciu różnych poziomach (piętra oraz półpiętra). Pomiędzy wszystkimi poziomami domu można się przemieszczać po ulokowanych w centrum budynku schodach.

Piwnica po przebudowie przeznaczona będzie na pomieszczenia techniczno-gospodarcze.

Pierwsze półpiętro zajmą: pokój gościnny oraz salon kąpielowy z wanną zagłębioną w posadzce. Ten ostatni powstał dzięki rozbudowie tej części budynku; jego pierwotna powierzchnia nie pozwalała bowiem na urządzenie prawdziwie komfortowego miejsca do kąpieli, na czym zależało właścicielom.

Na parterze jest przestrzeń biurowa z osobnym wejściem, przeznaczona na działalność zawodową domowników.

Na drugim półpiętrze ulokowano dwa pokoje sypialne.

Na piętrze znalazła się główna, reprezentacyjna część domu. Będzie się można do niej dostać bezpośrednio z poziomu zero, dzięki dodatkowym schodom, zaplanowanym w dobudowanej, zewnętrznej klatce schodowej.

Urządzaniem wnętrz przebudowanego domu właścicielka postanowiła zająć się samodzielnie.

Architekci

Pracownia KILKORO architekci, powstała w 2009 roku, prowadzona jest przez architektów Pawła Litwinowicza oraz Piotra Kluja. Mają oni na swym koncie opracowanie 29 projektów, wśród których są domy jednorodzinne, wielorodzinne, renowacje obiektów zabytkowych, budynki przemysłowo-magazynowe i biurowe oraz projekty wnętrz. Część projektów jest obecnie w realizacji.

Architektom zależy na działaniu kompleksowym, dlatego współpracują z renomowanymi biurami branżowymi i niezależnymi specjalistami. Pozostają z klientami we wszystkich fazach procesu inwestycyjnego - od pierwszego pomysłu do zakończenia prac budowlanych. Obaj podkreślają indywidualne podejście do każdego zadania.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Atrakcyjna przebudowa nieatrakcyjnego domu