Gazowy kocioł kondensacyjny - koszty eksploatacji dla domu 150 m2

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji wymiennika ciepła i komory spalania, gazowe kotły kondensacyjne osiągają bardzo wysoką sprawność. W efekcie rachunki za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody będą utrzymane na racjonalnie niskim poziomie.
Do analizy kosztów eksploatacji instalacji grzewczej z kotłem kondensacyjnym przyjęliśmy, że:

- dom o powierzchni 150 m2 z wentylacją naturalną (grawitacyjną) jest dobrze ocieplony;

- w 4-osobowej rodzinie każdy z domowników zużywa codziennie 35 l ciepłej wody o temperaturze 55 st.C;

- roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania domu - około 15151 kWh, a do przygotowania ciepłej wody - 2655 kWh;

- w całym domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe;

- wartość opałowa gazu to 9,5 kWh/m3;

- średnioroczna sprawność kotła na potrzeby instalacji grzewczej wynosi około 108%, a na potrzeby przygotowania ciepłej wody - 104%.

Na ogrzanie tego domu i przygotowanie ciepłej wody zużyjemy rocznie 1756 m3 gazu. Uwzględniając jego obecną cenę (według taryfy W-3) wraz z opłatami stałymi i podatkiem VAT, to koszt 3630 zł.

Do tego należy doliczyć koszt przeglądu kotła oraz zasobnika - co najmniej 250-350 zł. Raz na kilka lat będzie on wyższy, na przykład gdy trzeba będzie wymienić anodę magnezową w zasobniku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Komentarze (12)
Gazowy kocioł kondensacyjny - koszty eksploatacji dla domu 150 m2
Zaloguj się
 • blondyneczka_83

  Oceniono 2 razy 2

  Znakomite doradztwo, najwyższej jakości kotły kondensacyjne oraz montaż ma w swojej ofercie m.in. TG Bereda z Mińska Mazowieckiego. Człowiek może przeczytać 100 różnych artykułów, ale to nie zastąpi rozmowy z fachowcem, przyjechania przez niego na miejsce i przyjrzeniu się warunkom do założenia kotła i grzejników.

 • tad1952

  Oceniono 2 razy 2

  Ja osobiście mam Termet Ecocondens Crystal 25kW i jak na razie jestem z niego zadowolony. Udaje się z niego wycisnąć 10,6 kWh z m3 gazu. Ciekawy jestem ile uzyskuje Viessmann.
  Myślę że nie warto przepłacać za markę ale jak ktoś ma pieniądze do wydania to jego problem.

 • Tomasz Mirecki

  Oceniono 1 raz 1

  Ja długo wahałem się nad wyborem kotła kondensacyjnego, ponieważ mój hydraulik polecał mi kocioł ENBRA. Mało znana marka i trochę bałem się czy nie lepiej wybrać coś innego. W końcu zaufałem instalatorowi i jestem bardzo zadowolony. Grzeje nim drugi sezon. Kocioł mały gabarytowo, bardzo oszczędny i bezawaryjny.

 • misi88

  0

  Kocioł dobiera się nie tylko do zasobności portfela, ale również do domu - jego metrażu, ocieplenia itd. Nie ma moim zdaniem większego znaczenia jakiej on będzie firmy. Ważniejszy jest tu dobry fachowiec i znakomicie zaopatrzony sklep z techniką grzewczą. Najlepszy sklep, z jakim się spotkałem to TG Bereda w Mińsku Mazowieckim.

 • emmzett

  0

  Ja wybrałem Termet Ecocondens, ale GOLDPLUS i też polecam. Wszystko działa jak należy, kocioł jest cichy. Zawsze mam dobrze ogrzany dom przy przyzwoitych kosztach za ogrzewanie.

 • gumimis

  0

  Wszystko zależy od metrażu domu i tego czy jest dobrze ocieplony. Stary i nieocieplony dom pochłonie mnóstwo pieniędzy, wiadomo! Generalnie ogrzewaniem gazem to świetna opcja. U nas rachunki miesięczne za ogrzewanie gazem oscylują w granicach 300zł miesięcznie. Warto spojrzeć na ofertę sklepu Disan.

 • deylano

  Oceniono 3 razy -3

  taki piec to fajna sprawa, tylko musi być naprawdę dobrej firmy. Wygląda niemal jak lodówka :) Ja osobiście polecić mogę piece firmy viessmann.pl - nie jest najtaniej ale płaci się za naprawdę dobrą jakość, a to w tym wypadku ma duże znaczenie ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX