Współpraca kominka, kotła i kolektorów - problemy montażowe i eksploatacyjne
Włączenie kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych do istniejącej instalacji grzewczej z kotłem gazowym starego typu, może przysporzyć sporo problemów. Przyczyn może być kilka.
Zbyt długa instalacja solarna. Jeżeli ze względu na układ pomieszczeń w domu oraz umiejscowienie kolektorów w stosunku do zbiornika biwalentnego lub bufora długość rur będzie dość znaczna, a do tego będą one prowadzone z licznymi załamaniami, spowoduje to znaczne opory podczas przepływu glikolu. Poza tym, jeśli w niektórych miejscach nie będzie można ułożyć instalacji z odpowiednim spadkiem (zawsze od kolektorów do zasobnika), zaburzy to również prawidłowy przepływ glikolu, przez co pojawią się problemy z odpowietrzeniem układu. W efekcie nie tylko spadnie wydajność instalacji solarnej, ale może nawet dojść do uszkodzenia kolektorów i pompy obiegowej.
Niewłaściwy pomiar temperatury w kolektorach - sterownik solarny najczęściej jest montowany w kotłowni, w pobliżu zasobnika ciepłej wody. Podłączone są do niego czujniki temperatury; jeden pokazuje temperaturę glikolu w kolektorach, dwa pozostałe mierzą ją w zasobniku. Jeśli długość przewodu elektrycznego podpiętego do pierwszego czujnika wynosi około 20-30 m, to temperatura w kolektorach może zostać źle odczytana (wiąże się to ze wzrostem rezystancji, czyli oporu wraz z długością przewodu).
W wyniku tego nie zostanie włączona na przykład pompa solarna, przez co przegrzeją się kolektory słoneczne, lub też pompa włączy się zbyt prędko, więc w zasobniku nie uzyskamy wody o wymaganej temperaturze.
Niemożność współpracy kotła z kominkiem - kotły gazowe starszego typu nie zawsze są wyposażone w automatykę, która zapewnia blokadę palnika gazowego lub zapobiega jednoczesnej pracy obu urządzeń. Wówczas nie warto montować w instalacji modelu kominka z płaszczem wodnym.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ogrzewanie domu
Gazowy kocioł kondensacyjny - kiedy warto go mieć?
Kominek DGP - kiedy warto go mieć i gdzie go zamontować
Korzyści z kolektorów słonecznych w modernizowanej instalacji
Jak zapewnić wysoką sprawność gazowego kotła kondensacyjnego?
Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet
Trendy 2021. Grzejnik Zehnder Deseo Verso - ponadczasowe wzornictwo z przemyślaną funkcjonalnością w Twojej łazience