Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gazowy kocioł kondensacyjny - kiedy warto go mieć?

Władysław Łyszkowski

Kotły kondensacyjne mają najwyższą sprawność spośród wszystkich kotłów gazowych dostępnych na rynku, a co najważniejsze - nie potrzebują tradycyjnego komina i do spalania gazu nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Jeśli zdecydujemy się umieścić wiszący kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem stojącym w kuchni, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego modelu zasobnika ciepłej wody. Najlepiej wówczas wybrać zbiornik wykonany ze stali kwasoodpornej, bądź też zabezpieczony anodą tytanową (ma znacznie dłuższą żywotność niż anoda magnezowa).
Jeśli zdecydujemy się umieścić wiszący kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem stojącym w kuchni, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego modelu zasobnika ciepłej wody. Najlepiej wówczas wybrać zbiornik wykonany ze stali kwasoodpornej, bądź też zabezpieczony anodą tytanową (ma znacznie dłuższą żywotność niż anoda magnezowa).
Fot. De Dietrich
Gdy na działce lub w jej pobliżu jest sieć gazowa, to większość specjalistów poleca ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym. Chociaż jego cena jest wyższa niż urządzenia tradycyjnego, to jeśli zdecydujemy się na niego już na etapie wykonywania projektu domu, wówczas może się okazać, że całkowite koszty jego montażu w instalacji grzewczej wcale nie będą tak wysokie, jak się na ogół sądzi. Ma to związek z tym, że kocioł kondensacyjny o mocy do 21 kW nie wymaga budowy tradycyjnego komina (w ciepłych i niedużych domach taka moc kotła wystarczy, aby pokryć straty ciepła).

Jeśli postawimy go przy ścianie zewnętrznej lub zawiesimy na niej, wystarczy podłączyć specjalny zestaw poziomych rur do poboru powietrza do spalania i usuwania spalin na zewnątrz. Za taki zestaw zapłacimy kilkaset złotych, a murowany komin wraz z kosztami budowy to co najmniej kilka tysięcy złotych.

Montaż kotła kondensacyjnego warto brać pod uwagę również z wielu innych powodów.

Oczekujemy racjonalnych opłat za gaz. Dzięki bardzo wysokiej sprawności kotła kondensacyjnego, koszty ogrzewania energooszczędnego domu oraz przygotowania ciepłej wody będą niższe nawet o około 15-20%, niż gdybyśmy zastosowali urządzenia tradycyjne.

Uwaga! Kocioł kondensacyjny polecany jest szczególnie wtedy, gdy w domu jest zamontowane ogrzewanie podłogowe. Wtedy pracuje on ze swoją maksymalną sprawnością.

Przywiązujemy dużą wagę do bezpiecznej pracy kotła. Co roku kilkadziesiąt osób ginie z powodu zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Warto wiedzieć, że czad powstaje najczęściej nie na skutek awarii kotła atmosferycznego, ale dlatego, że ktoś z domowników zakłócił wentylację pomieszczenia, na przykład zaklejając kratkę nawiewną (aby pomieszczenie się nie wyziębiało), czy stosując dodatkowy wentylator wyciągowy w łazience.

Montując kocioł kondensacyjny, mamy znacznie większą gwarancję jego bezpiecznej eksploatacji. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie pobiera on powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym się znajduje, i ma zamkniętą komorę spalania.

Kiedy nie mamy w domu specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. W niedużych i niepodpiwniczonych domach czasami trudno wygospodarować osobne pomieszczenie na kotłownię albo właściciele chcą ją wykorzystać w inny sposób.

Zgodnie z przepisami kocioł o mocy do 30 kW można zamontować w dowolnym pomieszczeniu, jeśli nie jest ono przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli takim, w którym przebywanie tych samych osób trwa nie dłużej niż cztery godziny w ciągu doby. Kocioł kondensacyjny można więc umieścić w kuchni, łazience, suszarni, spiżarni lub holu.

Zależy nam na cichym działaniu. Zamknięta komora spalania, inna niż w modelu tradycyjnym konstrukcja gazowego palnika oraz zastosowanie dodatkowych materiałów dźwiękochłonnych po wewnętrznej stronie obudowy kotła kondensacyjnego, sprawiają, że pracuje on bardzo cicho. Poziom hałasu zredukowano w nim z 55 dB (model atmosferyczny) do około 40 dB - dla porównania, taki hałas wytwarza podczas działania nowoczesna domowa lodówka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Gazowy kocioł kondensacyjny - kiedy warto go mieć?