Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak kotły gazowe współpracują z instalacją solarną

Tekst: Stefan Żuchowski

W nowoczesnych domach, wyposażonych w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania.

Style: "Grund_Gradation"
System solarny
Fot. Vaillant
Kolektory słoneczne w naszych warunkach klimatycznych wykorzystuje się najczęściej do podgrzewania wody w domu i basenie (jeśli jest). Pracują one efektywnie, pokrywając od kwietnia do września nawet do 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę do kąpieli i zmywania. Przez pozostałą część roku przygotowanie ciepłej wody musi być wspomagane przez kocioł.

Kotły dwufunkcyjne. W instalacji grzewczej, w której współpracują ze sobą kolektory i kotły dwufunkcyjne, podział zadań wygląda następująco. Woda wstępnie podgrzana przez instalację solarną przepływa przez kocioł, który podgrzewa ją do zadanej temperatury. W słoneczne dni latem tylko o 5-10°C, wtedy urządzenie pracuje z bardzo małą mocą. Z tego powodu kocioł często się włącza i wyłącza, więc jego sprawność i żywotność maleją.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Innym często stosowanym połączeniem instalacji solarnej z kotłem jest montaż zasobnika ciepłej wody wyposażonego w dwie wężownice. Jedna z nich, umieszczona w dolnej części zasobnika, zasilana jest przez instalację solarną. Druga zaś znajduje się w górnej części i jest zasilana przez jednofunkcyjny kocioł. Dla maksymalnego wykorzystania możliwości instalacji solarnej kocioł uruchamia się tylko w wybranych godzinach i wyłącznie w sytuacji, w której woda nie została podgrzana przez kolektory.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak kotły gazowe współpracują z instalacją solarną