Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym ogrzewać dom?

red.

Wybór paliwa, którym będziemy ogrzewali dom, w znaczący sposób wpływa na wysokość kosztów jego eksploatacji.

Pompa ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody
Pompa ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody
Fot. Vaillant
Najtańsze, choć wymagające większej lub mniejszej obsługi jest ogrzewanie paliwami stałymi: węglem i drewnem. Węglem najwygodniej jest palić w kotłach z zasobnikiem, z którego jest dozowany automatycznie. Do ogrzewania drewnem można wykorzystać kotły lub kominki. Najbardziej ekonomiczne są kotły zgazowujące drewno. Do ogrzewania całego domu kominkiem trzeba wybrać model z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) lub z płaszczem wodnym, który podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania.

Droższe od węgla i drewna są pelety, ale za to można je składować luzem magazynie, skąd są dostarczane do kotła za pomocą podajnika.

Tanie (choć kosztowne inwestycyjnie) jest też ogrzewanie domów pompą ciepła, zwłaszcza gdy pracuje z niskotemperaturową instalacją grzewczą (np. ogrzewaniem podłogowym).

Droższe (ponad dwukrotnie) niż paliwami stałymi jest ogrzewanie gazem ziemnym. Dlatego wybierając to paliwo, warto zainwestować w wysokosprawny kocioł kondensacyjny. Ogrzewanie gazem jest bezobsługowe.

Najdroższe paliwa to gaz płynny i olej opałowy oraz energia elektryczna. Wyjątek to wykorzystanie prądu do ogrzewanie pompą ciepła domu niskoenergetycznego.

Przeczytaj nasz cykl o ogrzewaniu - sprawdź ile kosztuje ogrzewanie konkretnego domu w zależności od źródła ciepła:

Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Kominek z dystrybucją gorącego powietrzaPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Kominek z płaszczem wodnymPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Kocioł na drewnoPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Kocioł na węgielPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Gruntowa pompa ciepłaPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Powietrzna pompa ciepłaPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Systemy akumulacyjne na prądPaństwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - Grzejniki elektryczne plus kominekZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Czym ogrzewać dom?