Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Który kocioł wybrać: jedno- czy dwufunkcyjny?

Odpowiada: dr inż. Paweł Kowalski, wykładowca Akademii Viessmann

Obydwa rodzaje kotłów kondensacyjnych ogrzewają dom oraz przygotowują wodę do mycia. Druga z tych funkcji realizowana jest w każdym z nich inaczej.

Kocioł gazowy stojący, kompaktowy, kondensacyjny, ze zintegrowanym emaliowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 100 lub 130 litrów.
Kocioł gazowy stojący, kompaktowy, kondensacyjny, ze zintegrowanym emaliowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 100 lub 130 litrów.
Fot. Viessmann
Obydwa rodzaje kotłów kondensacyjnych ogrzewają dom oraz przygotowują wodę do mycia. Druga z tych funkcji realizowana jest w każdym z nich inaczej. Kocioł jednofunkcyjny może na przykład podgrzewać wodę we współpracy z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę. Z kolei w modelu dwufunkcyjnym woda do mycia jest podgrzewana w wymienniku płytowym w momencie jej poboru, czyli po odkręceniu kranu.

To, które rozwiązanie wybrać, zależy od wielu czynników. Tańszy w zakupie i prostszy w montażu będzie kocioł dwufunkcyjny. Nie potrzebuje on zbiornika, nie będzie zatem strat ciepła z tego powodu. Na tym jednak zalety się kończą. Przede wszystkim ma ograniczoną wydajność ciepłej wody, więc domownicy nie będą mieli możliwości jednoczesnego korzystania z wanny w jednej łazience i prysznica w drugiej. Dlatego te urządzenia sprawdzą się najlepiej w domach z jedną łazienką.

Tam, gdzie użytkowników jest więcej i są co najmniej dwie łazienki, poleca się kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Ciepła woda czeka zawsze "w pogotowiu", a dodatkowo, aby skrócić czas jej dopływu, można podłączyć cyrkulację. Co prawda zużyje więcej gazu na pokrycie strat ciepła, ale nie będziemy musieli "spuszczać" zimnej wody z przewodów, więc jeśli mamy szambo, będzie się ono wolniej napełniać.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Który kocioł wybrać: jedno- czy dwufunkcyjny?