Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne zasobniki na wodę do pomp ciepła

Tekst Stefan Żuchowski

Pompy ciepła wymagają zastosowania specjalnych modeli zasobników. Najczęściej wyposażone są one w wężownicę.

Pompa ciepła z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody
Pompa ciepła z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody
Fot. Viessmann
Podczas doboru zasobnika do pomp ciepła - analogicznie jak dla kolektorów słonecznych - istotne są dwa parametry:

- jego pojemność - zbiornik powinien być na tyle duży, aby z jednej strony zapewnił odpowiednią ilość ciepłej wody podczas zwiększonego jej zapotrzebowania (czyli rano i wieczorem), a z drugiej - długą pracę sprężarki ("pompuje" ona energię cieplną, np. z gruntu, do instalacji centralnego ogrzewania i zasobnika). Dzięki temu, że sprężarka rzadziej się włącza i wyłącza, znacznie wydłuża się jej żywotność, a przez to także trwałość pompy ciepła.

- wielkość wężownicy - nie może ona być zbyt mała, gdyż wtedy sprężarka również często włącza się i wyłącza. Wielkość wężownicy określa się, mnożąc moc pompy ciepła przez współczynnik 0,2. Przykładowo: gdy dom ogrzewany jest urządzeniem o mocy 10 kW, wówczas wymagana powierzchnia wężownicy wynosi 2 m2.

Na rynku dostępne są też zasobniki płaszczowe (o pojemności 250-300 l) przeznaczone do współpracy z pompą ciepła. Fachowcy chętnie wykorzystują taki zestaw, gdy w całym domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe, a dodatkowo w łazienkach inwestor chce powiesić grzejniki drabinkowe (ich moc nie może jednak przekroczyć 3 kW). Wtedy grzejniki w łazience zasilane są wodą grzejną właśnie z płaszcza otaczającego zbiornik z ciepłą wodą do mycia.

Jeśli pompa ciepła będzie współpracowała z kolektorami słonecznymi, wówczas stosuje się jeszcze inne zasobniki. Mają one zamontowane dwie wężownice o dość dużej powierzchni wymiany ciepła.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne zasobniki na wodę do pomp ciepła