Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czyszczenie oczka wodnego

Tekst Alicja Gawryś, Magda Narkiewicz

Jeśli w poprzednim sezonie nie zadbaliśmy o oczyszczenie oczka wodnego z mułu, trzeba to zrobić, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje. Inaczej w przydomowym stawie rozpanoszą się glony.

Czyszczenie oczka wodnego

Na dnie zbiornika wodnego gromadzi się osad powstały z odchodów ryb, niedojedzonego pokarmu i resztek roślinnych. Dopóki leży na dnie, nie stanowi niebezpieczeństwa. Jeśli jednak go poruszymy, woda nie tylko zmętnieje, ale także przedostaną się do niej trujące substancje chemiczne, takie jak azotyny czy fosforany. W takich warunkach znakomicie rozwijają się glony. Można tego uniknąć starając się, by nie mącić wody. Uzupełniając jej poziom, trzeba wówczas kierować ją tak, by nie docierała do dna ostrym strumieniem.
 

Czyszczenie oczka wodnego z glonów

Usuwanie glonów. Wystarczy kilka słonecznych dni, by w oczkach bez roślin i z nieruchomą wodą zaczęły rozwijać się glony. Można je usuwać za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Niektóre zawierają substancje, blokujące część promieni słonecznych, utrudniając w ten sposób rozwój glonów. Istnieją także preparaty, które sprawiają, że glony opadają na dno stawu w postaci kulek. Kupując preparaty usuwające glony, trzeba pamiętać, aby były one bezpieczne dla ryb.

Do walki z glonami można wykorzystać sterylizatory UV, czyli urządzenia emitujące promienie ultrafioletowe.
 
Uruchomienie filtra. Urządzenie to powinno być wyczyszczone i zdemontowane zimą, a wracać do pracy, gdy tylko skończą się mrozy, a temperatura wody przekroczy 5°C. Przy pierwszym uruchomieniu filtra warto zastosować aktywator - po 10-20 dniach rozwiną się w nim kolonie pożytecznych bakterii, które rozłożą związki chemiczne szkodliwe dla środowiska wodnego i oczyszczą wodę.

Natlenianie. Sprzyja mu ruch wody, powodowany przez kaskadę czy fontannę; w sklepach są także dostępne specjalne urządzenia napowietrzające. Sprzymierzeńcem są także rośliny, które podczas procesu fotosyntezy wytwarzają i wydzielają do wody tlen. Warto pamiętać również o gatunkach, których liście będą przykrywać powierzchnię oczka (na przykład grzybienie). Zacienią wodę, zapobiegając jej nadmiernemu nagrzewaniu się i niekorzystnym procesom chemicznym. Najlepiej, gdy 1/2-2/3 powierzchni oczka jest obsadzone różnymi gatunkami roślin.
 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, ogrodzie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:



Czyszczenie oczka wodnego odkurzaczem

Zdecydowanie lepiej jest usuwać muł z dna. Oczko można oczyścić ręcznie (po wyłowieniu ryb i umieszczeniu ich w bezpiecznym pojemniku z ciepłą i czystą wodą). Zdecydowanie szybciej i wygodniej nagromadzone na dnie resztki usuniemy odkurzaczem do oczek wodnych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czyszczenie oczka wodnego