Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zadbać o ryby w oczku wodnym

Iwona Dąbrowska

Większość gatunków ryb trzymanych w przydomowych oczkach wodnych może w nich pozostać na zimę, jeżeli zbiornik jest głębszy niż 1 metr (dla karpii musi mieć co najmniej 1,5 metra).

ryby ozdobne, oczko wodne
Ryby do zbiornika wodnego
Fot. rybyozdobne.pl
Rzecz w tym, że ryby wymagają do przeżycia wystarczająco grubej warstwy dotlenionej wody o temperaturze nie niższej niż 4°C. Jeżeli nie można im tego zapewnić, trzeba je wyłowić i przenieść do tymczasowego zbiornika: akwarium, wanny lub beczki. Zbiornik powinien znajdować się w widnym pomieszczeniu, a jeśli jest ustawiony w piwnicy bez okien, należy pamiętać o ich doświetlaniu. W zbiorniku trzeba też koniecznie zainstalować choćby niewielką pompkę do napowietrzania wody.

Nawet jeśli głębokość oczka pozwala na pozostawienie w nim ryb na zimę, trzeba im jeszcze pomóc w jej przetrwaniu. Przede wszystkim, gdy temperatura spadnie poniżej 12°C, należy przestać je dokarmiać, bo wtedy ryby już nie trawią, a pokarm zanieczyszcza wodę. Trzeba pamiętać, że największym zagrożeniem dla ryb zimujących w oczku wodnym jest brak tlenu.

Powinno się unikać wyrąbywania przerębli, bo sam otwór w lodzie nie rozwiązuje problemu, a uderzanie w taflę powoduje silne drgania, od których mogą rybom pękać pęcherze pławne. Niewystarczająco dotlenia też wodę polecany w niektórych publikacjach snopek słomy umieszczony w przerębli. Najlepiej położyć na wodzie styropianowy pływak z pompką napowietrzającą oraz grzałką, którą będzie się włączać, gdy mróz mocno ściśnie.

Jest też chemiczna metoda dotleniania wody. Do oczka wrzuca się tabletki lub pojemnik ze specjalnym roztworem. W wyniku procesów chemicznych powoli uwalniany jest nadtlenek wodoru H2O2, który następnie rozkłada się na wodę i tlen.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zadbać o ryby w oczku wodnym