Zielony parking

Elżbieta Ciężkowska

Czy miejsce na samochód może być równocześnie ładnym trawnikiem? Jest na to sposób. Trzeba tylko odpowiednio przygotować nawierzchnię, by koła nie niszczyły murawy.

DO JEDONRAZOWEJ PUBLIKACJI
Dzięki kratce pod kołami samochodu nie tworzą się koleiny.
Fot. Materiały firmy: EKO-PLANT
Trawiasty parking oraz podjazd to dobre rozwiązanie dla małego ogrodu, gdzie szkoda każdego metra kwadratowego nieprzeznaczonego na zieleń. Warto je jednak rozważyć również jako sposób na długie podjazdy, nawet w dużych ogrodach. Trawiasta nawierzchnia wtapia się wtedy w zieleń ogrodu.

Przygotowanie zielonego parkingu polega na utwardzeniu powierzchni gruntu specjalną ażurową kratką z tworzywa sztucznego. W oczka kratki wsypuje się ziemię i wysiewa trawę. Nawet samochód ciężarowy nie uszkadza tak zabezpieczonego trawnika, nie ma też zagrożenia, że w rozmiękczonym po deszczu podłożu porobią się koleiny. Koła samochodu opierają się bowiem na sztywnej kratce, a nie bezpośrednio na trawie i gruncie. Kratka jest niemal niewidoczna w murawie, jeśli ta jest tylko należycie pielęgnowana.

Wystarczą dwa lata, by trawnik założony na kratce prawie nie różnił się od zwykłego, nieutwardzonego. Różnicę można wyczuć pod nogami - podłoże jest twarde. Dlatego kratkę warto zastosować zwłaszcza tam, gdzie samochody wjeżdżają okazjonalnie, na przykład na parkingu dla gości, na dojeździe do drewutni, na drodze pożarowej. Nie trzeba się będzie martwić, że któregoś dnia wypielęgnowany trawnik ulegnie zniszczeniu.

Kratka doskonale zabezpiecza też trawnik przed zwykłym wydeptaniem. Można ją więc zastosować na często przemierzanych trasach do szopy, altany czy też budynku gospodarczego, zwłaszcza gdy ze względów kompozycyjnych niekorzystnie byłoby dzielić trawnik ścieżką wyraźnie odcinającą się od murawy. Podobnie można utwardzić na trawniku obszar wokół stołu do ping-ponga.

Pod kratkę trzeba przygotować solidne podłoże z dobrze ubitej warstwy drenującej. Wyniknie z tego dodatkowa korzyść dla ogrodu - nawet po bardzo intensywnym deszczu czy dużych roztopach trawnik nie zostanie zalany, bo woda będzie łatwo wsiąkać w zdrenowane podłoże. Tam, gdzie płaszczyzna zielonego trawnika nie jest ograniczona przez podmurówkę ogrodzenia, betonowy chodnik lub ścianę budynku, należy koniecznie ułożyć krawężniki, aby uniemożliwić przemieszczanie się warstwy drenażu.

Trawnik założony na utwardzonym kratką podłożu pielęgnuje się w taki sam sposób jak tradycyjny (nawadnianie, nawożenie, koszenie). Ze względu na warstwę drenażu należy go tylko nieco częściej podlewać. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w okresie kiełkowania i początkowego wzrostu trawy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zielony parking