Zielony parking - jak to zrobić krok po kroku

red.

Przepis na zielony parking

Potrzebne materiały

- Krata trawnikowa dostępna w dużych sklepach z artykułami do domu i ogrodu:

- tworzywo: polietylen PEHD produkowany z odpadów tworzyw sztucznych;

- wielkość elementów:

601×407×50 mm,

500×500×38 mm,

404×364×37 mm;

- duża wytrzymałość na obciążenia (150-400 t/m2);

- łatwy sposób łączenia (na krawędziach specjalne zapinki);

- możliwość wycinania dowolnego kształtu;

- cena: 40 zł/m2.

- Krawężniki wysokości co najmniej 20 cm (mogą być betonowe, z podkładów kolejowych, a nawet folii ogrodniczej, na przykład basenowej);

- Żwir grubości 16-32 mm;

- Piasek rzeczny lub kopany;

- Żyzna ziemia;

- Nasiona trawy (zawsze powinna to być taka sama mieszanka, jaka została zastosowana na trawniku obok, aby nie było różnicy w kolorze);

- Narzędzia: łopata, zagęszczarka, łata, poziomnica.

Jak to zrobić krok po kroku

- 1Wykop. Z wyznaczonej powierzchni należy zebrać próchniczną warstwę gleby (10-15 cm) i zgromadzić ją na pryzmie. Potem trzeba zrobić płytki wykop głębokości:

- 23-30 cm, jeżeli będzie to trawnik na podjeździe do garażu lub przydomowym parkingu,

- 40-50 cm, jeżeli na trawiastą nawierzchnię będą często wjeżdżały również samochody ciężarowe (na przykład szambiarka).

- 2 Wysypanie żwirem. Dno wykopu trzeba wyrównać i ubić, po czym wykop wypełnić 10- -15-cm warstwą żwiru (pod samochody ciężarowe: 25-35-cm). Żwir wyrównuje się, a potem zagęszcza przez ubijanie. Jeśli w ogrodzie będzie automatyczny system nawadniający, na żwirze układa się linie nawadniające. Głębokość, na jakiej powinna być rozłożona instalacja, zależy od wysokości wybranych zraszaczy wynurzalnych.

- 3 Układanie krawężników. Umieszcza się je tak, by ich górna krawędź zrównała się z poziomem gruntu. Jeśli krawężnik ma być niewidoczny, można zastosować kilkakrotnie złożoną folię ogrodniczą. Na żwir sypie się 3-5 cm piasku i starannie go zagęszcza. Od właściwego wyrównania oraz ubicia podłoża zależy, czy nawierzchnia nie będzie ulegać uszkodzeniom pod ciężarem samochodów.

- 4 Układanie kratki. Odłożoną na pryzmę ziemię trzeba zmieszać z dobrą ziemią ogrodniczą i torfem, po czym wsypać do wykopu 5-centymetrową warstwę, którą należy zagęścić. Ta wsypana warstwa pomoże lepiej ukorzenić się trawie. Teraz przychodzi pora na układanie kratki. Tam, gdzie nie można jej wpasować w ograniczoną krawężnikami powierzchnię, przycina się ją piłką do metalu.

- 5 Wysiewanie trawy. Na ułożoną kratkę sypie się ziemię wymieszaną z nasionami trawy (ilość nasion taka sama jak na zwykły trawnik). Część nasion (1/3 dawki) można odłożyć i posypać nimi na końcu całą nawierzchnię. Ziemię sypie się do górnych krawędzi kratki, ale nie zagęszcza. Po podlaniu ziemia osiądzie, pozostawiając przestrzeń na rozwój darni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zielony parking - jak to zrobić krok po kroku