Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?

Artykuł sponsorowany

Rynek kostki brukowej jest dziś zdecydowanie bogatszy niż jeszcze w poprzednich dekadach. Sprawia to, że wybór właściwej nawierzchni staje się procesem bardziej skomplikowanym i wymagającym głębszych przemyśleń. Kostkę na podjazd lub opaskę wokół domu możesz nabyć w różnych wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Jednym z najważniejszych kryteriów doboru nawierzchni będzie dopasowanie jej do wyglądu budynku - między innymi jego elewacji oraz dachu. Zobacz, jakich zasad przestrzegać podczas prac wykończeniowych na Twojej posesji.

Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Fot. bruk-bet

Uwzględnij wszystkie elementy

Projektując otoczenie wokół inwestycji, bardzo łatwo jest zignorować niektóre jej elementy. Pamiętaj, że musisz zadbać o spójność nie tylko tak oczywistych komponentów jak elewacja i nawierzchnia, ale również ogrodzeń, wszelkiego rodzaju schodów zewnętrznych, palisad oraz małej architektury. Dużym ułatwieniem może być dla Ciebie wykonanie wszystkich tych składowych z tego samego materiału. Z pomocą przychodzą tu bogate asortymenty takich producentów jak Bruk-Bet, w których znajdziesz kamień dekoracyjny przeznaczony na elewację, kostkę i płyty brukowe na podjazd, murki ogrodzeniowe czy gotowe stopnie schodowe. Niejednokrotnie elementy te zebrane są w jednej kolekcji, co w oczywisty sposób gwarantuje ich jednolitość i odpowiednie dopasowanie.

Weź pod uwagę projekt budynku

Stylistyka budynku zależy od wielu różnorodnych czynników. Nowoczesne domy projektuje się przecież zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie stawia się choćby na nieoczywistą bryłę, modernistyczne kształty, a także energooszczędne materiały. Przestrzeń wokół takiego obiektu będzie więc wymagała zupełnie innej aranżacji niż posesja domu zaprojektowanego jeszcze parę dekad temu.

Futurystyczne aranżacje będą wymagały rozwiązań zgodnych z duchem minimalizmu. Tutaj nieraz nowoczesne płyty brukowe sprawdzą się lepiej niż klasyczna kostka. Wielkoformatowe elementy sprzyjają elegancji i nadają powierzchni symetrii. Co więcej, płyty takie jak te z kolekcji Romalit® czy Novator® można stosować w atrakcyjnych układach rzędowych lub romańskich.

Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Fot. bruk-bet


Decydując się na płyty betonowe na podjazd, masz możliwość wyboru rodzaju ich wykończenia. Mogą cechować się one na przykład delikatnie płukanymi nawierzchniami Microtec, które wyróżniają szlachetne grysy o drobnej frakcji. Jeśli interesują Cię nowoczesne aranżacje, zapoznaj się natomiast z produktami o metalicznej powierzchni. Do dyspozycji masz również elementy o niejednorodnej barwie wykończeń Color-Mix. Takie rozwiązanie zdecydowanie ożywi Twoją posesję.

Jaka elewacja, a jaki dach?

Ściany i dach budynku są najbardziej zauważalnymi elementami każdej posesji. To przede wszystkim one powinny wpływać na decyzję, jaką kostkę brukową wybrać. Drobna kostka w kształcie kwadratów lub trapezów – taka jak choćby Logo® – będzie idealnie pasowała między innymi do ścian tynkowanych i klasycznych dachówek. Nieco innych rozwiązań będą wymagały ściany pokryte kamieniem dekoracyjnym oraz dachy wykończone materiałami gontopodobnymi. To nowoczesne sposoby aranżacji, które zdecydowanie korzystniej niż z małym formatem będą prezentowały się z płytami brukowymi. W takim przypadku sięgnij więc po nawierzchnie Visio® lub Prospect®.

Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Fot. bruk-bet


Wielkoformatowe płyty brukowe świetnie sprawdzają się w połączeniu z nowoczesnymi bryłami domów. Bezbłędnie wpisują się w minimalistyczne projekty, pozwalając na wyeksponowanie przestrzeni. Doskonałym przykładem płyt wpisujących się we współczesne projekty są między innymi kolekcje Romalit, Novator Solo czy Novator Largo. Poza niepowtarzalną estetyką ich niewątpliwą zaletą są walory użytkowe. Płyty przystosowano do ruchu samochodowego, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako nawierzchnia na podjazd. Ponadto posiadają zaawansowaną ochronę Perlon Lamino®, która zabezpiecza je przed niszczeniem, blaknięciem i zabrudzeniami. Dodatkowa warstwa powierzchniowa znacznie ułatwia proces czyszczenia płyt.

Nie bagatelizuj kolorów

Mogłoby się wydawać, że dostosowanie koloru kostki brukowej do stylizacji budynku to nic skomplikowanego. Łatwo jednak dopuścić w tej kwestii do błędu. Wystarczy spojrzeć na niektóre porady zamieszczone w sieci, przekonujące, że kluczem do sukcesu jest wybór wszystkich elementów w tym samym kolorze. Spróbuj to sobie tylko wyobrazić! Betonowe ogrodzenie, podjazd i elewacja domu – a wszystko wykonane z materiałów w piaskowym odcieniu. Robi się trochę monotonnie, prawda? Nie dopuść do tego, by poszczególne komponenty projektu Twojej działki zlewały się ze sobą. Zadbaj o gustowny i atrakcyjny kontrast. Niech murek i elewacja pozostaną w kolorze piaskowca, ale uatrakcyjnij efekt na przykład podjazdem z czarnych płyt brukowych.

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w kwestii projektowania przestrzeni, skorzystaj z pomocy fachowców Bruk-Bet. Posłużą oni dobrą radą i zaplanują optymalne zagospodarowanie działki. Korzystając z takich usług, zyskujesz możliwość wyboru pakietu projektowego, dostosowanego do Twoich potrzeb. Eksperci profesjonalnie wykonają swoją pracę, opierając się wyłącznie o wyroby najwyższej klasy. Pamiętaj, że jeśli jesteś klientem indywidualnym i zamawiasz produkty u dystrybutora Bruk-Bet, projekt otrzymasz za symboliczną złotówkę!

Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Fot. bruk-bet

Wygląd to nie wszystko

Dostosowując estetykę kostki brukowej do stylistyki budynku, łatwo zapomnieć o tym, że nawierzchnia wokół domu powinna spełniać również funkcje użytkowe. Pamiętaj, iż musi ona wytrzymać konkretne obciążenia, a więc cechować się odpowiednią grubością. Ta powinna być tym większa, im cięższe pojazdy będą się po niej poruszać. Z reguły jest to 6 lub 8 cm w przypadku samochodów osobowych, w przypadku samochodów ciężarowych grubość płyt brukowych może wynosić nawet do 16 cm. Nie mniej istotna będzie samazabudowa nawierzchni z kostek lub płyt brukowych. Zwróć uwagę na przygotowanie właściwej podbudowy, zapewnienie odpływu wody opadowej i odgrodzenie takiej powierzchni. Więcej informacji o prawidłowej zabudowie znajdziesz w Poradniku Wykonawcy.

Tylko razem wszystkie te elementy – estetyka, jakość oraz montaż – złożą się na nawierzchnię, która służyć Ci będzie przez wiele lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?