Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa domu z deweloperem

Odpowiada: Michal Jalovecky´

Czy opłaca się budować z deweloperem?

1. Zalety budowania z deweloperem

Budowa domu z deweloperem jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają doświadczenia ani czasu na zorganizowanie całej inwestycji. nie muszą wówczas zajmować się zakupem materiałów, poszukiwaniem solidnej ekipy budowlanej oraz rzetelnego kierownika budowy. Powszechnie uważa się, że ceną takiej wygody jest rezygnacja z własnych planów i kupno domu według typowego, zaplanowanego przez dewelopera projektu, w którym praktycznie nie można dokonać żadnych zmian (a jeśli można - trzeba za to dużo zapłacić). Tak jednak wcale nie musi być - na rynku działają bowiem firmy deweloperskie, które budują domy według indywidualnego projektu stworzonego specjalnie dla danego klienta. Co więcej, niektóre z nich proponują sporządzenie tego indywidualnego projektu bezpłatnie. Oczywiście budowanie z deweloperem kosztuje więcej niż wznoszenie domu sposobem gospodarczym. Trudno jednak określić, jak duża będzie różnica w cenie. Każdy zainteresowany skorzystaniem z usług dewelopera powinien to obliczyć indywidualnie, uwzględniając przy okazji oszczędności - na przykład wspomniany darmowy projekt czy niższe ceny, za które deweloper kupuje (hurtowo) materiały budowlane.

2. Gwarancja stałej ceny

Większy od prawie roku popyt na materiały budowlane spowodował znaczący wzrost ich cen. Drożejące materiały oraz stawki ekip budowlanych wpływają na ceny domów i zmiany w umowach z deweloperami. Tłumaczą oni, że ustalona niegdyś cena uwzględniała niższe ceny materiałów, zatem podwyżka jest nieunikniona. Klientom pozostaje albo rozwiązać umowę, albo pogodzić się z poniesieniem większych wydatków. Można też zawczasu zabezpieczyć się przed takim problemem, wybierając ofertę, w której zagwarantowana jest niezmienność ceny - od chwili zaakceptowania kosztorysu i podpisania umowy po odbiór gotowego domu. Najlepiej szukać takiej firmy, która po uzyskaniu pozwolenia na budowę przekazuje klientowi szczegółowy kosztorys do akceptacji. Jeśli koszt budowy okaże się dla klienta za duży, wówczas może on usunąć te pozycje, które uważa za zbędne, wpływając tym sposobem na cenę domu. Cena ustalona w kosztorysie zostaje zapisana w umowie o zastępstwo inwestycyjne i jest stała. Inwestor zastępczy (czyli deweloper) bierze w tym momencie na siebie ryzyko związane ze wzrostem ceny materiałów budowlanych, zapewnieniem ich dostawy na miejsce budowy czy wzrostem wynagrodzeń ekipy budowlanej.

3. Urzędowe formalności

Uzyskanie pozwolenia na budowę wiąże się z koniecznością zgromadzenia sporej liczby dokumentów i odwiedzenia wielu instytucji. Nie jest to zadanie przyjemne ani łatwe, zwłaszcza dla kogoś, kto się na tym nie zna. Dlatego coraz częściej inwestorzy zlecają takie urzędowe sprawy specjalistom. Na rynku można już spotkać oferty deweloperów, w których klient jest niemal całkowicie zwolniony z obowiązku chodzenia po urzędach i załatwiania formalności. W chwili, gdy podpisze umowę, zaczyna dla niego pracować sztab ludzi, którzy w jego imieniu i we współpracy z nim przygotowują koncepcję jego domu, kompletują dokumentację projektową i załatwiają wszystkie formalności. W niektórych firmach inwestor może też liczyć na pełną opiekę indywidualnego menedżera projektu, który na bieżąco będzie się z nim kontaktował i informował o kolejnych etapach postępowania.





Skomentuj:

Budowa domu z deweloperem