Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?
Działka budowlana o regularnych kształtach, wystarczająco dużej powierzchni i za przystępną cenę to marzenie każdego, kto zamierza wybudować dom. Jak scalać działki?
Scalenie działek
Scalenie działek budowlanych
Tradycja zapisywania gruntu na wszystkie dzieci spowodowała, że w Polsce jest dużo wąskich i długich działek, nienadających się do celów budowlanych
Scalenie działek rolnych
Scalenie działek procedura - z urzędu i indywidualnie
Postępowanie w sprawie podziału i scalenia nieruchomości może nastąpić zarówno z urzędu, gdy inicjatywę podejmuje rada gminy, jak i na wniosek osób zainteresowanych. Przy czym, jeśli postępowanie zostanie przeprowadzone na wniosek tych ostatnich, koszty scaleniowo-podziałowe ponoszą wnioskodawcy, proporcjonalnie do powierzchni posiadanych przez nich nieruchomości objętych procedurą scalania i podziału.
Scalanie działek krok po kroku
- gmina jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów o powierzchni przekraczającej 50% powierzchni podlegającej scaleniu i podziałowi,
- w planie miejscowym przewidziano obszary wymagające scalenia i podziału.
Wszczęcie indywidualne postępowania rozpoczyna złożenie wniosku o podział i scalenie nieruchomości przez właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, pod warunkiem że posiadają oni ponad 50% gruntów, które w planie miejscowym mają być objęte scaleniem.
We wniosku muszą się znaleźć:
- dane osobowe i adresowe wnioskodawców,
- opis i lokalizacja działek podlegających scaleniu i podziałowi oraz uzasadnienie tego procesu.
Do wniosku należy dołączyć aktualne wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów oraz odpisy z ksiąg wieczystych.
Wskazać należy, że - zarówno przy postępowaniu prowadzonym na wniosek, jak i z urzędu - uczestnikami postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości są ich właściciele oraz użytkownicy wieczyści. Oznacza to, że mają oni wgląd w dokumentację oraz mogą skarżyć wszystkie wydane w tym procesie postanowienia i decyzje administracyjne.
Po złożeniu wniosku w gminie wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje czynności wstępnych, polegających na przeprowadzeniu analiz i ocen wniosku oraz dokumentów uczestników postępowania pod względem ich zgodności:
- z ewidencją nieruchomości,
- z warunkami zagospodarowania przestrzennego,
- ze stanem istniejącej infrastruktury technicznej,
- z dotychczasową strukturą własności i ich stanem prawnym.
- przystąpieniu do scalenia i podziału; obejmuje ona opracowanie geodezyjne granic zewnętrznych gruntów objętych scaleniem i podziałem, dokumentację geodezyjną i prawną dotychczasowego stanu prawnego, dokumentację projektową scalenia i podziału, dokumentację z wyceny nieruchomości w stanie dotychczasowym i w stanie przyszłym;
- odmowie przystąpienia do scalenia i podziału.
Obowiązek sporządzenia projektu uchwały ciąży na wójcie, burmistrzu lub prezydencie również wtedy, gdy działają oni z urzędu.
Po sporządzeniu projektu uchwały o przystąpieniu do scalania i podziału gmina ma obowiązek powiadomienia listami poleconymi uczestników postępowania o terminie zebrania informacyjnego. Ma ono na celu zapoznanie uczestników postępowania z treścią projektu uchwały, a jego gospodarzem jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych scaleniem i podziałem mogą wybrać ze swojego grona organ opiniodawczy - radę uczestników scalenia w liczbie do 10 osób.
Ile trwa scalenie działki?
Następnie projekt zostaje wyłożony w siedzibie gminy na okres 21 dni. O jego wyłożeniu do wglądu zawiadamia się listownie osoby zainteresowane. Uczestnicy postępowania mogą składać na piśmie wnioski, uwagi i zastrzeżenia do tego projektu. We wniosku uczestnicy postępowania mogą wskazać działki gruntu, które chcieliby otrzymać w zamian za dotychczas posiadane nieruchomości. Złożone wnioski, uwagi i zastrzeżenia podlegają zaopiniowaniu przez radę uczestników i są przekazywane do rozpatrzenia radzie gminy.
Po upływie 21 dni następuje podjęcie uchwały o scaleniu i podziale nieruchomości przez radę gminy. Uchwałę doręcza się uczestnikom postępowania, a jej treść podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty (np. w miejscowej prasie, regionalnej telewizji, na tablicy ogłoszeniowej w urzędzie gminy).
Uchwała ta powinna zawierać między innymi:
- geodezyjny projekt scalenia oraz podziału nieruchomości,
- rejestr nieruchomości z wykazaniem stanu dotychczasowego oraz stanu nowego po scaleniu i podziale,
- powierzchnię nieruchomości pomniejszoną o powierzchnię niezbędną do wydzielenia działek pod nowe drogi lub poszerzenie istniejących,
- ustalenia dotyczące wysokości, terminu i sposobu zapłaty opłat adiacenckich,
- rozstrzygnięcie sposobu załatwienia wniosków, uwag i zastrzeżeń złożonych przez uczestników postępowania.
Uchwała ta jest podstawą do zmian w księgach wieczystych scalonych i podzielonych nieruchomości oraz rozliczeń z właścicielami. W zamian za nieruchomości objęte scaleniem i podziałem każdy z dotychczasowych właścicieli lub użytkowników wieczystych otrzymuje odpowiednio na własność lub w użytkowanie wieczyste taką samą liczbę działek, których łączny metraż jest równy powierzchni jego dotychczasowych nieruchomości.
Jeżeli nie ma możliwości przydzielenia nieruchomości o powierzchni w pełni równoważnej, za różnicę dokonuje się odpowiednich dopłat w gotówce. Metraż każdej nieruchomości objętej scaleniem i podziałem pomniejsza się o powierzchnię niezbędną do wydzielenia działek gruntu pod nowe drogi lub poszerzenie dróg istniejących. Pomniejszenie to następuje proporcjonalnie do powierzchni wszystkich nieruchomości, a zainteresowani właściciele otrzymują za to odszkodowania. Jego wysokość ustala się na podstawie cen rynkowych.
Proces scalania i podziału nie jest prosty, ale korzyści z niego wynikające mogą być wymierne zarówno finansowo, jak i inwestycyjnie.
Ile kosztuje scalanie działek?
Scalenie działki sprawia że dany grunt staje się bardziej atrakcyjny i wartość nieruchomości. Właściciel po scaleniu działki musi zapłacić tzw. opłatę adiacencką. Opłata ta może wrosnąć nawet do 50% wartości nieruchomości, ale konkretną stawkę określa rada gminy w uchwale scaleniowo-podziałowej. Wartość działek przed i po scaleniu stwierdza rzeczoznawca majątkowy.Scalenie działek - podstawa prawna
- Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. nr 261, poz. 2603, z 2004 r., ze zmianami)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 maja 2005 r. w sprawie scalenia i podziału nieruchomości (Dz.U. nr 86, poz. 736, z 2005 r.
- Więcej o: