Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon do remontu

Cezary Jankowski

Zamierzam ułożyć płytki na moim balkonie. Mieszkanie ma już ponad 10 lat, ale balkon był do tej pory pozostał niewykończony. Beton w kilku miejscach popękał i wykruszył się, pojawił się na nim mech, zniszczył się się też próg. Jak przygotować podłoże na balkonie, abym mógł ułożyć na nim płytki ceramiczne? Piotr W., Olsztyn

balkon, płytki ceramiczne
Przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem płytek, powierzchnię balkonu trzeba oczyścić i naprawić
fot. Katarzyna Wangin
Podłoże, na którym będą przyklejane płytki, musi być czyste i mocne. Dlatego, zanim zacznie się układać płytki, trzeba wcześniej sprawdzić i ewentualnie "odświeżyć" betonową płytę.

Naprawa betonowej płyty

Zakres naprawy płyty balkonowej zależeć będzie od tego, jak rozległe są jej uszkodzenia. Miejscowe wykruszenia można naprawić przy użyciu zapraw renowacyjnych do betonu. Jeśli jednak uszkodzenia występują na większej powierzchni, która na dodatek jest nierówna lub nie ma wymaganego spadku w kierunku krawędzi (1,5-2%), konieczne będzie nałożenie warstwy wyrównującej. Do jej wykonania nie można użyć zwykłej zaprawy cementowej, lecz specjalną cienkowarstwową wylewkę podłogową (na przykład o zakresie grubości 5-30 mm), gwarantującą dobrą przyczepność do podłoża oraz odporność na obciążenia. Przy jej zakupie sprawdźmy, czy może być stosowana na zewnątrz.

Przed rozpoczęciem prac, powierzchnię płyty trzeba najpierw dokładnie oczyścić z nalotów i zwietrzałej warstwy betonu. Najlepiej użyć do tego szlifierki do powierzchni betonowych. Na wyrównaną i oczyszczoną powierzchnię należy nałożyć warstwę izolacji podpłytkowej (specjalną masę uszczelniajacą), która zapobiega przenikaniu wody w warstwy pod płytkami. Wzdłuż krawędzi balkonu musimy też zamocować blachy okapowe, które ochronią przed zaciekami spód płyty balkonowej oraz ściany. Mocujemy je na kołki rozporowe, a brzegi uszczelniamy masą.

Naprawa progu

Ocieplenie progu, które zostało zrobione przy okazji ocieplania całych ścian, nie daje praktycznie żadnych korzyści, gdyż ciepło i tak "ucieka" przez betonową płytę balkonową. Trwałe i estetyczne wykończenie tego fragmentu wymaga utworzenia konstrukcji pozwalającej na przeniesienie obciążeń od nacisku stopy - można usunąć styropian i w jego miejsce przykleić na zaprawę do murowania płytkę z betonu komórkowego, a następnie zaizolować ją masą uszczelniającą i wykończyć taką samą okładziną, co cały balkon. Można też zlikwidować stopień, zasłaniając fragment ściany pod ramą okna obróbką z blachy, przykrywającą uszczelnienie z pianki poliuretanowej.

Odpowiedni klej i płytki

Do układania na balkonie najlepiej nadają się płytki gresowe, mrozoodporne i o znikomej nasiąkliwości. Nie należy jednak układać tam gresu polerowanego - jest za śliski (zwłaszcza po deszczu). Wymiary boków płytek nie powinny przekraczać 30-40 cm; duże płytki nie są zalecane na powierzchnie narażone na silne nasłonecznienie.

Do mocowania płytek można używać wyłącznie elastycznego kleju. Należy go nakładać dwuwarstwowo (na podłoże i na spód płytki), by uniknąć pozostawiania pustej przestrzeni pod okładziną. Można też kupić specjalny klej o upłynnionej konsystencji.

Szerokość spoin między płytkami nie powinna być mniejsza niż 2% ich największego wymiaru. Pozwoli to okładzinie pracować pod wpływem zmian temperatury i zapobiegnie jej pękaniu. Do wypełniania spoin również należy użyć elastycznej zaprawy do fugowania. Szczelinę wzdłuż ściany oraz na krawędziach powinno się uszczelnić masą silikonową. Silikonem uszczelniamy również miejsca osadzenia słupków balustrady - należy tam użyć silikonu neutralnego, gdyż ten z utwardzeniem kwasowym powoduje korozję metalu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Balkon do remontu