Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Balkon przecieka - porada

Odpowiada Jan Wrześniak

Mam balkon od góry i od dołu ocieplony warstwą styropianu. Po większych opadach deszczu na ścianie pod nim pojawiły się zacieki. Jaka może być tego przyczyna?

Balkon wymaga szczególnie starannego zaprojektowania i właściwego wykonania zarówno samej konstrukcji, jak i wszystkich warstw izolacji
Balkon wymaga szczególnie starannego zaprojektowania i właściwego wykonania zarówno samej konstrukcji, jak i wszystkich warstw izolacji
Konstrukcje balkonów zwykle stanowią mostki termiczne, czyli miejsca, przez które szybko ucieka z domu ciepło. Dlatego bardzo dobrze, jeśli płyta balkonowa została ocieplona od góry i od dołu odpowiednio grubą warstwą styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego.

Dobre ocieplenie to jednak nie wszystko. By z konstrukcją balkonu nie było problemów, konieczne jest też właściwe zaprojektowanie i wykonanie pozostałych warstw. Niestety, w opisanym balkonie tak nie jest. Świadczą o tym zacieki z brudnej wody deszczowej, która ścieka po elewacji. Jej długotrwałe działanie może prowadzić do zawilgocenia spodu balkonu i znajdującej się pod nim ściany, łuszczenia się farby, a w konsekwencji rozwoju grzybów i odpadania tynku.

Zacieki lub wykwity na ścianie pod płytą balkonową to najczęściej skutek niewywinięcia izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu lub nieuformowanie odpowiedniego spadku płyty (powinien on wynosić 1,5-2%) od ściany do krawędzi zewnętrznej balkonu.

Izolacja przeciwwilgociowa

Wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu wymaga skucia płytek ceramicznych i cokołu wzdłuż krawędzi balkonu przy ścianie. Dopiero wtedy układa się nowy fragment izolacji przeciwwilgociowej - z papy, folii polietylenowej lub wodoodpornej masy uszczelniającej - łączy go ze starą i wywija na ścianę domu. Następnie wykańcza się naprawiany fragment zapasowymi płytkami ceramicznymi.

Uwaga! Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, że płyta balkonowa ma odpowiednio uformowany spadek.

Uszczelnienie styku balkonu ze ścianą

Jeśli spadek balkonu jest poprawny, styk płyty i ściany można próbować uszczelnić elastyczną masą. Gdy to nie wystarczy, można zastosować jedno z poniższych rozwiązań.

Elastyczna farba wodoszczelna. Pokrycie nią płytek ceramicznych i cokołu na ścianie jest najprostszym sposobem uszczelnienia przeciekającego balkonu. Utworzy ona szczelną powłokę odporną na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i ścieranie. Taka farba jest dostępna w kilku kolorach, a malowane nią powierzchnie można pozostawić gładkie lub wykończyć kolorową posypką albo piaskiem kwarcowym.

Nowe płytki na starych. To rozwiązanie warto wybrać jeśli można zwiększyć grubość warstw wykończeniowych. Ważne, by użyć do tego elastycznej masy wodoodpornej i nanieść ją także na ścianę domu. Pierwsza warstwa masy będzie izolacją przeciwwilgociową, druga będzie mocować nową okładzinę.

Nadanie spadku płycie balkonowej

Jeśli spadek płyty balkonowej jest nieuformowany, trzeba będzie usunąć całą okładzinę wraz z izolacją przeciwwilgociową. Dopiero wtedy można wykonać warstwę nadającą spadek płycie balkonowej. Najlepiej użyć do tego zaprawy o zwiększonej przyczepności. Podczas przygotowania mieszanki betonowej warto do niej dodać środek hydrofobizujący, który nie tylko ograniczy nasiąkliwość betonu, ale także zwiększy jego trwałość.

Bardzo ważne jest dobre powiązanie nowego betonu ze starym. By to osiągnąć, konieczne jest porządne zwilżenie podłoża. Zapobiega się w ten sposób odciąganiu wody ze świeżo ułożonego betonu. Przyczepność nowej warstwy zwiększa się przez dodanie do mieszanki betonowej specjalnego środka. Po związaniu betonu, wykonuje się kolejno warstwy przeciwwilgociową i wykończeniową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Balkon przecieka - porada