Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brudne zacieki pod balkonem

Odpowiada Cezary Jankowski

Elewacja mojego domu była malowana kilka lat temu i generalnie nie wymaga odnowienia, ale pod balkonem szybko pojawiły się czarne smugi brudu - co jest ich przyczyną

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Czarne smugi brudu pod balkonem
Fot. Katarzyna Wangin
Woda opadowa spływająca z powierzchni balkonu czy tarasu, powinna być kierowana z dala od brzegów płyty balkonowej przez wystające poza jej obrys okapniki. W przeciwnym razie będzie podciekać na krawędziach pokrycia i spływać wraz z zanieczyszczeniami po powierzchni czołowej, co w krótkim czasie spowoduje powstanie zacieków.

Skąd się wzięły ciemne smugi

Brak okapników stał się główną przyczyną pojawienia się brudnych śladów na tym balkonie. Płytki są tu wprawdzie nieznacznie wysunięte poza krawędź płyty balkonowej, ale nie rozwiązuje to problemu, ponieważ:

- odległość, na jaką są wysunięte, jest za mała,

- płytki nie mają pod spodem kapinosa, ułatwiającego odrywanie się kropli wody od ich krawędzi,

- nachylenie płytek jest zbyt małe, by skutecznie chronić konstrukcję balkonu przed zaciekaniem wody.

Uwaga! Efektem braku obróbek blacharskich krawędzi balkonu lub niewłaściwego ich wykonania będą nie tylko nieestetyczne zacieki. Znacznie gorsze skutki będzie miało to, że woda może łatwo wnikać pod płytki, co z czasem doprowadzi do ich odspajania się, a nawet zniszczenia płyty balkonowej.

Sposób zlikwidowania przyczyny powstawania zacieków zależeć będzie od ogólnego stanu tarasu, a głównie od szczelności posadzki i warstwy mocującej płytki do podłoża.

Montaż okapników

Jeśli stan nawierzchni na podłodze balkonu nie budzi zastrzeżeń, a zacieki spowodowane są jedynie niewłaściwym odprowadzaniem wody na krawędziach, naprawę można będzie ograniczyć do zamocowania blaszanych okapników, wystających co najmniej na 5 cm od krawędzi balkonu.

Do wykonania okapnika najlepiej użyć blachy stalowej powlekanej, w kolorze dopasowanym do elewacji. Należy ją wyprofilować w kształt litery L, taki sposób, aby można ją było zamocować przy użyciu kołków rozporowych do czołowej powierzchni płyty balkonowej.

Mocowania powinny być rozmieszczone dość gęsto (co 30-40 cm). Przed przykręceniem okapników, brzeg przylegający do ściany warto posmarować silikonem, który wstępnie uszczelni połączenie. Po zamontowaniu okapnika należy staranie wypełnić silikonem styk krawędzi blachy i spodu płytek, aby ściekająca woda nie przedostawała się pod nie.

Gruntowny remont balkonu

Remont balkonu - krok po krokuJeżeli podłoga na balkonie jest w złym stanie - płytki są popękane, odspajają się od podłoża - uszkodzeniu uległa najprawdopodobniej warstwa mocująca. W takiej sytuacji konieczny będzie remont całej nawierzchni. Stare płytki trzeba skuć i dokładnie wyrównać podłoże, a następnie (przed ułożeniem nowej okładziny) ułożyć na balkonie izolację przeciwwilgociową. Nie można też zapomnieć o zamocowaniu na krawędziach płyty balkonowej blaszanych okapników oraz o uszczelnieniu silikonem krawędzi płytek i otworów wokół słupków balustrady.

Skomentuj:

Brudne zacieki pod balkonem