Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna aluminiowe

Michał Mikołajski

Okna aluminiowe powszechnie uważane są za zimne i nienadające się do stosowania w domach. Jednak najnowsze rozwiązania zaskakują estetyką i parametrami.

okna aluminiowe
Konstrukcje aluminiowo-szklane wyglądają nowocześnie i są bardzo trwałe. Profile wytwarza się ze stopów aluminium z dodatkiem magnezu (zwiększa wytrzymałość) i krzemu (zapewnia im twardość i odporność na korozję)
Fot. Schüco
Wygląd

Aluminium jest lekkie (trzykrotnie lżejsze od stali), a jednocześnie wytrzymałe. Doskonale nadaje się konstruowania przeszkleń o dużej powierzchni (zabudowy tarasów, ogrodów zimowych itp). Nie wymaga stosowania wzmocnień, dlatego profile mogą być wąskie. Mają budowę komorową, jak profile z PVC. Profile aluminiowe mogą być wykańczane na różne sposoby.

Anodowane w odcieniach metalicznych, zwykle złotym, ciemnobrązowym lub w kolorze naturalnego aluminium. Przy anodowaniu powstaje twarda warstwa tlenku, która hermetycznie odcina dostęp powietrza do aluminium i w efekcie zabezpiecza przed korozją. Powierzchnia anodowana może być poddana dalszej obróbce (polerowaniu lub szczotkowaniu).

Malowane (lakierowane) proszkowo. Powłoka jest utwardzana w wysokiej temperaturze, dzięki czemu te profile są odporniejsze na korozję i przypadkowe zarysowanie niż anodowane. Typowe kolory lakieru to biały i brązowy; za inne zwykle trzeba dopłacić. Od niedawna możliwe jest malowanie profili we wzory imitujące różne gatunki drewna.

Okleinowane foliami jednobarwnymi lub drewnopodobnymi, o podobnych właściwościach jak folie do profili z PVC.

Izolacyjność termiczna

Są dwa rodzaje profili aluminiowych - "zimne" i "ciepłe". Pierwsze są w całości zrobione z aluminium, dlatego mają niską izolacyjność cieplną. Zwykle wykonuje się z nich konstrukcje nieogrzewanych ogrodów zimowych, zabudów balkonów i werand. Do produkcji okien stosuje się profile ciepłe, złożone z dwóch kształtowników aluminiowych, połączonych wkładką termiczną. Tworzy ona barierę cieplną, dzięki której profile mają lepszą izolacyjność (choć zwykle gorszą niż drewno lub PVC).Profile zimne mają zwykle jedną komorę (stąd nazwa jednokomorowe) i współczynnik Uf = 5,0; ciepłe - zwykle dwie lub trzy komory i Uf najczęściej w przedziale między 1,4 a 3 W/(m2K).Od niedawna oferowane są bardzo nowoczesne profile aluminiowe o doskonałych parametrach, m.in. o Uf poniżej 0,8 - wcześniej tak dobra izolacyjność cieplna była możliwa tylko przy profilach z drewna i PVC, które jednak nie dają tak dużych możliwości konstrukcyjnych jak aluminium.

Kształty i wymiary

Aluminium daje swobodę kształtowania różnego rodzaju form okiennych. Profile można wyginać, tworząc z nich łuki, i niemal dowolnie je łączyć. Systemy okien aluminiowych pozwalają na projektowanie okien o różnych sposobach otwierania, w szerokim zakresie wymiarów, form i kształtów. Wielkopowierzchniowe, przesuwne drzwi tarasowe z okuciami przesuwno-podnoszonymi mogą mieć skrzydła o masie do 400 kg i maksymalne wymiary do 2700 mm wysokości albo 3235 mm szerokości. Biorąc pod uwagę, że skrzydło ruchome musi przesunąć się za skrzydło stałe - otrzymujemy przeszkloną przestrzeń o szerokości ościeżnicy do 6500 mm. Dostępne są też rozwiązania indywidualne, projektowane na zamówienie i dostosowane do potrzeb w konkretnym domu.

Zalety okien z aluminium

- Możliwość konstruowania bardzo dużych przeszkleń, przy zachowaniu wysokich parametrów użytkowych i wyszukanego wzornictwa; dotyczy to jednak najnowocześniejszych i drogich profili.

- Duża różnorodność wykończeń. Pozwala to dopasować wygląd profili do elewacji.

- Brak problemów z konserwacją. Profile nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz mycia.

Wady okien z aluminium

- Gorsza izolacyjność cieplna. Standardowe profile są zimniejsze niż te z drewna i PVC.

- Mała dostępność.

- Wysoka cena.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna aluminiowe