Ściany działowe - przed wyborem materiału

Jan Wrześniak, Katarzyna Wangin

Ściany oddzielające poszczególne pomieszczenia wewnątrz domu najczęściej wykonuje się w jednej z dwóch technologii - jako murowane albo jako szkieletowe. Choć po wykończeniu będą właściwie nie do odróżnienia, to jednak będą miały inne właściwości.

Ściany działowe można wykonać jako murowane (na zdjęciu z cegły ceramicznej) lub z płyt gipsowo-kartonowych
Ściany działowe można wykonać jako murowane (na zdjęciu z cegły ceramicznej) lub z płyt gipsowo-kartonowych
Fot. Lafarge
Głównymi zadaniami ścian działowych jest odizolowanie - fizyczne i akustyczne - poszczególnych pomieszczeń. O ile jednak to pierwsze łatwo zrealizować, to z drugim bywa różnie.

Jakie powinny być ściany

Ściany działowe nie muszą być ciepłe (tak jak zewnętrzne), więc przy wyborze technologii i materiału, z jakiego zostaną wykonane, nie musimy zwracać uwagi na wartość ich współczynnika przenikania ciepła. Powinny za to być mocne i wytrzymałe oraz stabilne, by poradzić sobie z ciężarem przedmiotów, które na nich zawiesimy, na przykład urządzeń sanitarnych albo szafek kuchennych.

Ściany powinny też zapewniać osobom przebywającym w danym pomieszczeniu ochronę przed dźwiękami dobiegającymi z innych części domu.

Właśnie te dwa parametry - nośność oraz izolacyjność akustyczną - trzeba sprawdzić przed wybudowaniem ścian. Być może okaże sie, że rozwiązanie przyjęte w projekcie warto zmienić na inne.

Gdy chcemy inaczej niż w projekcie

Dokładne informacje o ścianach działowych - ich wymiarach, umiejscowieniu oraz materiale, z którego mają być zbudowane - znajdziemy w projekcie domu. Zwykle na parterze zaplanowane są ściany murowane, a na poddaszu - szkieletowe (aby zminimalizować obciążenie stropu). Jeśli chcielibyśmy zmienić układ ścian lub materiał, z którego mają być wykonane, możemy to zrobić, jednak pod pewnymi warunkami.

Ciężar. Choć ściany działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, to jednak same obciążają strop. Dlatego nie można samemu, bez konsultacji z konstruktorem, zdecydować się na zamianę lekkich szkieletowych (zaplanowanych na poddaszu) na ciężkie murowane. Do tych drugich potrzebny jest bowiem odpowiednio wzmocniony strop. Stosunkowo bezpieczne są natomiast zmiany dotyczące usytuowania ścian murowanych na parterze - ponieważ tam będą one obciążały podłogę na gruncie (nie ma pod nimi stropu, któremu mogłyby zaszkodzić).

Jeśli chcemy zmienić usytuowanie ścian murowanych zaplanowanych na stropie (nad piwnicą albo nad parterem), możemy mieć kłopot; na stropie można je stawiać tylko w przewidzianym w projekcie miejscu (przesunięcie ich w inne miejsce mogłoby spowodować przeciążenie stropu). Jeśli upieramy się przy tym, najlepiej zdecydujmy się na zamianę murowanych na szkieletowe. Są one na tyle lekkie, że można je ustawić w dowolnym miejscu, na dowolnej kondygnacji, bez konieczności sprawdzania wytrzymałości stropu.

Akustyka. Jeśli chcemy, by ściany murowane były ciche, możemy zamienić materiał z projektu na bardziej masywny; izolacyjność ściany szkieletowej można poprawić, stosując podwójny szkielet wypełniony wełną i dwie płyty g-k z każdej strony.

To, w jakim stopniu ściana działowa może izolować pomieszczenia akustycznie, określa wskaźnik RA1, który powinien wynosić co najmniej:

30 dB dla ścian działowych w standardzie podstawowym,

40 dB dla ścian działowych w standardzie podwyższonym,

35 dB dla ścian działowych oddzielających pomieszczenia sanitarne i techniczne, w standardzie podstawowym,

45 dB dla ścian działowych oddzielających pomieszczenia sanitarne i techniczne, w standardzie podwyższonym.

Najlepiej izolować będą ściany zbudowane z materiałów o dużej gęstości - na przykład z bloczków silikatowych albo z cegły pełnej. Takie ściany, już przy grubości 9-10 cm, zapewnią bardzo dobre wyciszenie. Jeszcze lepsze byłyby ściany 15-centymetrowe, ale ze względu na znaczny ciężar (ponad 250 kg/m2) buduje się je tylko na parterze domów niepodpiwniczonych.

Dobrym izolatorem akustycznym są także materiały o budowie włóknistej, jak wełna mineralna, którą stosuje się jako wypełnienie lekkich ścian szkieletowych. Można ją też stosować przy ścianach murowanych - najlepszy sposób na poprawienie ich izolacyjności akustycznej to obłożenie ich wełną mineralną, osłoniętą płytami gipsowo-kartonowymi na ruszcie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ściany działowe - przed wyborem materiału