Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wykonanie ścian działowych

Iwona Szczepaniak

Bardzo ważne jest staranne wykonanie ścian działowych. Od tego zależy, ile będziemy musieli wydać na ukrycie błędów.

Rodzaj tynku może poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych
Rodzaj tynku może poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych
Fot. Weber
Ściany z płyt gipsowo-kartonowych nie wymagają tynkowania; można je od razu malować. Ściany murowane z bloczków silikatowych i z betonu komórkowego można pokryć tynkiem gipsowym. Za jego wykonanie (z materiałem) trzeba doliczyć 22-24 zł/m2.

Do wykończenia przegród z ceramiki lub z keramzytobetonu, z uwagi na nierówności użytych elementów i spoin, używa się tynków cementowo-wapiennych, chyba że pozostawienie surowej ściany jest zamierzoną formą wystroju wnętrza. Za zakup i nałożenie tynku trzeba zapłacić 25-27 zł/m2, a dodatkowe pokrycie go gładzią gipsową (sztablaturą) kosztuje 25-36 zł/m2.

Wykończenie tynkami powoduje, że koszt wykonania ścian znacząco wzrasta, ale poprawia się akustyczność. Pod tym względem często nie docenia się roli tynku. Tymczasem obustronne pokrycie ściany tynkiem cementowo-wapiennym o grubości 1,5 cm zwiększa masę ściany o 57 kg/m2, natomiast tynkiem gipsowym o grubości 1 cm - zaledwie o 20 kg/m2. Różnica (37 kg/m2) sprawia, że izolacyjność akustyczna przegrody pokrytej tynkiem gipsowym jest gorsza o 2-5 dB, niż wykończonej tynkiem cementowo-wapiennym. Obniżenie parametrów wynika ze zmniejszenia ciężaru tynku, a w efekcie - całej ściany.

Usytuowanie ścian działowych

Najlepiej, aby "działówki" stały w miejscu przewidzianym w projekcie. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często chcemy zrezygnować z niektórych ścian, dostawić dodatkowe, zmienić ich usytuowanie, wymiary, materiał albo wykonać w nich dodatkowe otwory. To wszystko jest możliwe, jeśli tylko decyzje podejmiemy przed rozpoczęciem budowy domu.

Jeśli w trakcie budowy będziemy chcieli wprowadzić takie zmiany, może się okazać, ze nie wszystkie są możliwe bez znacznych nakładów finansowych. Zawsze jednak trzeba sprawdzić, czy taka zmiana jest bezpieczna. Musimy pamiętać, że taka ingerencja nie zawsze jest obojętna dla konstrukcji domu, a dokładniej jego stropów. Dotyczy to zwłaszcza ścian murowanych; ze zmianą położenia lekkich ścian działowych zwykle nie ma większego problemu.

By nie narazić się na dodatkowe koszty, najlepiej przekonać się w rzeczywistości o tym, czy rozmieszczenie ścian działowych nam odpowiada. Ostatnia chwila na wprowadzanie korekt, to wizyta na budowie tuż przed stawianiem "działówek". Gdy będą już postawione, nie tylko trzeba będzie je wyburzyć lub zdemontować i postawić w nowym miejscu, ale też zapłacić za potrzebny materiał. Wydłuża to czas budowy i niepotrzebnie podnosi jej koszty. Działa też zniechęcająco na wykonawców.

Nie powinniśmy przy tym zapomnieć o formalnościach - w trakcie trwania budowy zmiany dotyczące ścian wprowadza kierownik budowy lub inspektor nadzoru budowlanego, przez dokonanie stosownego wpisu do dziennika budowy.

Właściwe wykonanie

Aby nie narazić się na dodatkowe koszty, ściany należy wykonać na odpowiednim etapie budowy domu. Murowane najczęściej stawia się razem z nośnymi; można je wybudować później, ale koniecznie przed wykonaniem podkładu podłogowego.

Ściany szkieletowe natomiast powinny być montowane dopiero wówczas, gdy zostaną zakończone mokre prace wewnątrz domu; najlepiej więc stawiać je podczas wykańczania pomieszczeń, a na poddaszu - po wykonaniu okładziny na skosach połaci.

Na pewno powinniśmy dopilnować, aby murowane ściany działowe były solidnie połączone ze ścianami konstrukcyjnymi (nośnymi). Podczas murowania osadza się je w otworach (strzępiach) pozostawionych w co drugiej warstwie ściany nośnej, lub spina za pomocą metalowych łączników umieszczanych w co drugiej lub trzeciej spoinie poziomej. Łączniki można też wmurować podczas stawiania ścian nośnych, a ściany działowe dostawić później.

Nie wolno też zapomnieć, że cienkie i dłuższe niż 5 m ściany murowane wymagają zbrojenia stalowymi drabinkami, płaskownikami lub prętami, umieszczanymi w warstwie zaprawy spoin poziomych. To zapewni im stabilność.

Ściany działowe nie powinny być murowane na styk ze stropem wyższej kondygnacji. Należy pozostawić pomiędzy nimi około 15-milimetrową szczelinę, którą później wypełnia się elastycznym materiałem, na przykład pianką montażową. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia ścian przez uginający się strop (i dodatkowych kosztów remontu).

Jakość wykonania ścian

Gdy prace zostaną zakończone, warto sprawdzić, czy ściany działowe są proste, i czy są prostopadłe do konstrukcyjnych; oczywiście nie dotyczy to ścian, które z założenia mają biec pod innym kątem. Jest to szczególnie ważne, jeśli ściany są wykonane w technologii lekkiego szkieletu. Wszelkie niedokładności w ich montażu są bardzo widoczne. Trudno je ukryć. Czasem trzeba taką ścianę zdemontować i postawić na nowo.

Nierówności większości ścian murowanych można zamaskować, nakładając grubszą warstwę tynku. Niestety, dla nas oznacza to dodatkowe koszty. Nie da się ukryć niestaranności w wykonaniu ścian działowych murowanych z cegieł klinkierowych i silikatowych pozostawionych bez tynkowania. Ze względu na to, że szczególnie klinkier jest dość drogi, należy dopilnować ich wznoszenia.

Niedokładnie wykonane otwory w ścianach mogą również spowodować trudności z osadzaniem w nich drzwi wewnętrznych. Ościeża będą wymagać wcześniej odpowiedniego dostosowania przed osadzeniem ościeżnic, za co trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Jeśli natomiast nie będzie możliwe poprawienie ościeża, będziemy musieli zamówić drzwi na wymiar, znacznie droższe niż standardowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wykonanie ścian działowych