Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany działowe - z czego i za ile wykonać?

Tekst: Jan Wrześniak

Ściany działowe można wymurować lub wykonać w technologii szkieletowej. Poznaj właściwości materiałów używanych do ich wznoszenia.

ściany działowe
Ściany działowe nie tylko dzielą przestrzeń na mniejsze pomieszczenia. W tej łazience posłużyły do ukrycia elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej
Fot. Grohe
Ściany działowe muszą być na tyle mocne, by utrzymać ciężar powieszonych na nich przedmiotów, a także izolować akustycznie. Po zamieszkaniu ważne też będą takie względy praktyczne, jak łatwość uszkodzenia i jego naprawy czy wiercenia otworów. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze materiału, z którego wznoszone będą "działówki", powinniśmy poznać właściwości tych najczęściej stosowanych do ich budowy.

Beton komórkowy

Gorzej tłumi dźwięki niż ceramika, za to bardzo łatwo jest ciąć wykonane z niego elementy. Dlatego bloczki i płytki warto stosować przede wszystkim na ścianki dekoracyjne, o nietypowym kształcie. Nietrudno też będzie wyciąć w nich bruzdy na kable instalacyjne. To ważne, gdy jeszcze nie wiadomo, jak będą one przebiegać.

Ściany murowane z betonu komórkowego łatwo jest uszkodzić, ale też łatwo naprawić. Są znacznie lżejsze niż z ceramiki, ponieważ materiał ten ma porowatą strukturę.

Szkieletowe

Płyty gipsowo-kartonowelub gipsowo-włóknowe , zamocowane z obu stron na stalowym ruszcie wypełnionym wełną mineralną, ograniczają prace mokre na budowie; czas wykonania takich ścian jest krótszy niż murowanych. Po zmontowaniu są one równe i gładkie, a więc gotowe do malowania. Można je łatwo zdemontować, a w ich grubości ukryć przewody instalacyjne. Choć są lekkie, to jednak mają bardzo dużą izolacyjność akustyczną, która zależy od ich grubości i właściwości materiału wypełniającego. Niestety, łatwo je uszkodzić, a bez specjalnego wzmocnienia nie można zawiesić na nich ciężkich przedmiotów.

Ceramika

Ściany wykonane z cegieł pełnych lub dziurawek, cegieł klinkierowych albo pustaków poryzowanych są stosunkowo ciężkie i masywne. Wprawdzie im cięższe, tym lepiej tłumią hałas, ale też tym bardziej obciążają strop. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i bez problemu można na nich wieszać nawet bardzo ciężkie przedmioty.

Trudno jednak wymurować z nich ściany biegnące po linii krzywej. Zwykle wymagają też wykończenia tynkiem. Jedynie "działówki" z cegły klinkierowej pozostawia się nieotynkowane.

Silikaty

Ściany wzniesione z cegieł i bloczków wapienno-piaskowych - podobnie jak te z ceramiki - są ciężkie i mają dużą nośność. Oznacza to, że trudno je uszkodzić i bez specjalnych mocowań można zawiesić na nich ciężkie przedmioty. Bardzo dobrze chronią przed rozprzestrzenianiem się dźwięków. Cegły są gładkie, nienasiąkliwe i dokładnie wykonane, więc po wymurowaniu ścian nie jest konieczne wykańczanie ich tynkiem. Poza tym, w specjalnie drążonych bloczkach wapienno-piaskowych ułożenie przewodów elektrycznych nie wymaga wykonania bruzd na przewody instalacyjne.

Ceny materiałów na ściany działowe

- Cegły ceramiczne pełne o grubości 6,5 cm - 1-2 zł/szt.

- Pustaki ceramiczne poryzowane o grubości 8 cm - 6-7 zł/szt.

- Płytki z betonu komórkowego o grubości 12 cm - 4-6 zł/szt.

- Cegły pełne silikatowe o grubości 6,5 cm - 1-1,5 zł/szt.

- Ściany szkieletowe o grubości 75 mm z wypełnieniem 40 mm - 100-120 zł/m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ściany działowe - z czego i za ile wykonać?