6 sposobów przyspieszenia kompostowania

Katarzyna Jodłowska

Istnieją metody, pozwalające nieco przyspieszyć procesy rozkładania materii na cenny kompost. Dzięki nim naturalny nawóz można uzyskać już po trzech-czterech miesiącach.

kompostownik
Szczepionki bakteryjne - w postaci płynu lub proszku - przyspieszają wytwarzanie humusu
Fot. Neudorff
Sposób 1. Dodanie do kompostu szczepionek bakteryjnych. Szczepionki kompostowe, zwane starterami (na przykład Activit, Bio-Kompost, Ekokompost, Humobak, Kompostin, Radivit, Substral) można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Dostępne są w postaci proszku lub płynu, a kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Sposób 2. Wprowadzenie hodowli dżdżownic kalifornijskich. Te pożyteczne stworzenia zajmują się przetwarzaniem resztek w wermikompost (biohumus). Hodowlę i sprzedaż prowadzą specjalistyczne gospodarstwa.

Sposób 3. Dodanie przetworzonego humusu. W świeżo założonej pryzmie resztki z poprzedniej działają jak zaczyn w cieście chlebowym.

Sposób 4. Rozdrabnianie. Wśród "ogrodowych śmieci" są takie, które nie mieszczą się na pryzmie albo ich rozkład trwałby zbyt długo, na przykład grube łodygi słoneczników i okazałych bylin, gałęzie drzew i krzewów. Jeśli jest ich sporo, rozważmy kupno rozdrabniarki - napędzanego elektrycznie młynka, który szatkuje gałęzie na wióry, a te już bez problemu możemy wsypać na pryzmę lub ściółkować nimi rabaty. Ceny: od 300 do 2000 zł.

Sposób 5. Posypywanie kompostu węglanem wapnia. Sypie się go na kolejne warstwy (2-4 kg/m3), a raz w miesiącu używa specjalnego preparatu Kompost Start - kompozycji złożonej z niepatogennych mikroorganizmów oraz specjalnej pożywki startowej. Jest on bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt.

Sposób 6. Użycie termokompostownika. W plastikowych kompostownikach panuje podwyższona temperatura, dlatego czas rozkładu materii organicznej skraca się do 6-8 tygodni.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

6 sposobów przyspieszenia kompostowania