Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie podłogowe - czy warto mieć ciepłą podłogę?

Autor: Katarzyna Trzcielińska, Portal Budowlany.pl

O cieple myślimy najczęściej, kiedy za oknem czas słoty i niepogody. Wtedy każdy z nas marzy o ciepłym domu, ciepłym wnętrzu i ciepłej herbacie. Sposobów ogrzewania jest jednak wiele. Warto więc już na etapie projektu zastanowić się nad jego wyborem.

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
fot.: Blog.budowlany.pl
Ciepło z podłogi

Ogrzewanie podłogowe polecane jest przede wszystkim do pokojów dziennych, dziecięcych oraz łazienek.

Najlepiej sprawdza się w łazience. Zapewnia bowiem przyjemnie ciepłą posadzkę, a w przypadku zachlapania wodą podłoga szybko wysycha. Ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi często stosuje się tutaj kombinację ogrzewania podłogowego z grzejnikiem drabinkowym.

Ten rodzaj ogrzewania sprawdza się także w pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na tradycyjny wiszący grzejnik, a nam zależy na każdym kawałku powierzchni, np.: przedpokoju. W salonach zaś i pokojach dziennych podłogówka zapewni komfortową temperaturę na poziomie przebywania ludzi.

"Stosując ogrzewanie podłogowe warto na pewno zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia podłogi, ale przede wszystkim na sposób ułożenia rur i właściwy montaż" - mówi Krzysztof Lech właściciel firmy Thermo- Complex. "Można zastosować podłogi z kamienia naturalnego, płytek ceramicznych i gresu. Najwięcej uwagi warto jednak poświęcić na znalezienie fachowej, doświadczonej ekipy, która dokona montażu" - ostrzega Krzysztof Lech. "Usunięcie bowiem usterek jest bardzo trudne i kosztowne"

Niewątpliwe zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ze względu na swoje właściwości cieszy się dużym powodzeniem znajdując zastosowanie w większości budowanych domów. Niewątpliwe zalety ogrzewania podłogowego to, iż jest estetyczne, ponieważ pozostaje niewidoczne.

Dzięki zaś dużej powierzchni grzewczej o niskiej temperaturze oraz korzystnemu rozkładowi temperatury umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Wymaga jednak starannego wykonania prac instalacyjnych i budowlanych. Naprawa skutków zaniedbań jest trudna i kosztowna. Ogrzewanie podłogowe warto zaplanować już

na etapie projektu, ponieważ nieprzemyślane może utrudnić aranżację wnętrz. Trzeba pamiętać, że zasłonięte dużymi meblami lub grubym dywanem ma mniejszą wydajność.

Zły rozstaw i prowadzenie rur, a także inne błędy...

Niestety zdarza się, że przy montażu instalacji popełniane są błędy. Prowadzi to do utraty ciepła i konieczności kosztownych napraw.

Do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe, które układa się w pętle, ślimaki bądź meandry. Niska temperatura w domu może być efektem zbyt dużych odległości w ich rozmieszczeniu. Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny zaleca się układanie rur w odstępach z zakresu 100 -300 mm. Z uwagi na podwyższone straty ciepła, większe zagęszczenie przewodów dopuszczalne jest w strefach przyokiennych. Należy pamiętać także o tym, że rur nie montuje się w miejscach, które na trwale zostaną w mieszkaniu zabudowane, np. szafami wnękowymi.

Częstym błędem, mającym wpływ na komfort cieplny w domu, jest niewłaściwe wykonanie izolacji termicznej posadzki. Wtedy większość ciepła zamiast przedostawać się do pomieszczenia ucieka na zewnątrz. Rury powinny być układane na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych. W przypadku podłogi przylegającej do gruntu, należy zastosować także izolację przeciwwilgociową.

"Właściwe zaprojektowanie, a następnie wykonanie ogrzewania podłogowego, to gwarancja nie tylko komfortu cieplnego w całym domu, ale także jego bezawaryjnego działania przez wiele lat." - mówi Krzysztof Lech właściciel firmy Thermo- Complex. "Warto tu zwrócić uwagę, że eksperymentowanie z tańszymi zamiennikami albo łączenie produktów różnych producentów, może przynieść pewne oszczędności, ale nie bez wpływu na wydajność systemu i bezpieczeństwo domu. Dlatego lepiej nie ryzykować." - podkreśla właściciel firmy Thermo- Complex.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie podłogowe - czy warto mieć ciepłą podłogę?